Maski chirurgiczne vs maski z nano-srebrem KN95. Które warto wybrać i dlaczego?
Pandemia koronawirusa w Polsce nie odpuszcza. Od 10 października cały kraj znajduje się w tzw. strefie żółtej, która obliguje obywateli do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Większość z nas realizuje ten wymóg za pomocą masek ochronnych. Spośród nich możemy wyszczególnić zwykłe jednorazowe maski chirurgiczne oraz takie, które odznaczają się np. właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi oraz zwiększonym stopniem filtracji (np. KN95). Które warto wybrać i dlaczego?
Niemiecki magazyn K-Tipp przebadał jednorazowe maseczki, stosowane w wielu państwach jako środek ograniczający ekspansję SARS-CoV-2: https://bit.ly/2F4PFRW. Badaniom laboratoryjnym poddano 20 zużytych masek jednorazowych uzyskanych od osób, które dojeżdżają do pracy środkami komunikacji publicznej. Wyniki badań okazały się jednoznaczne: na maskach znajduje się mnóstwo bakterii i grzybów. Mogą one stanowić zagrożenie dla zdrowia osoby noszącej oraz osób postronnych, jeśli maseczka nie zostanie odpowiednio zutylizowana.
To szczególnie ważne odkrycie, biorąc pod uwagę jak wiele osób stosuje chirurgiczne maski jednorazowe przez wiele dni czy nawet tygodni. Większość masek tego typu posiada od jednej do trzech warstw filtracyjnych. Z drugiej strony, w wyspecjalizowanych sklepach dostępne są maski, które – za nieco wyższą cenę - oferują zwiększony stopień ochrony. Mowa o maskach z cząstkami nano-srebra w warstwie filtracyjnej, które tworzą barierę chemiczną, chroniącą przed przenikaniem drobnoustrojów. Firmą, która jako pierwsza wprowadziła taki produkt na rynek w Polsce był zakład PZL Sędziszów, znany dotychczas z produkcji filtrów dla motoryzacji i rolnictwa. Dziś producent idzie o krok dalej i wprowadza do sprzedaży antybakteryjną maskę ochronną, spełniającą standardy klasy KN95.
„Badania laboratoryjne potwierdziły, że maseczka produkcji PZL Sędziszów wykonana z zastosowaniem roztworu nano-srebra blokuje możliwość zakażenia się bakteriami grzybów i pleśni, które w konsekwencji mogą spowodować ogólne obniżenie odporności organizmu i narażenie na powikłania pochodzące z innych źródeł np. COVID-19. Wynika z tego, że tego typu maski są bezpieczniejszym wyborem niż ich odpowiedniki chirurgiczne. Poza tym, nasze nowe maski klasy KN95 mają usztywniany nosek, który pozwala na regulację i ścisłe przyleganie. To z kolei zwiększa szczelność, a osobom noszącym okulary ułatwia życie, gdyż ogranicza parowanie” – wyjaśnia mówi Agnieszka Dec, Dyrektor handlowy w PZL Sędziszów.
W przypadku PZL Sędziszów każda maska poddawana jest promieniowaniom ultrafioletowym, które sterylizuje maskę oraz skutecznie zabija mikroorganizmy. Maski spełniające standardy KN95 charakteryzują się stopniem filtracji na poziomie 95% i zalecane są przez WHO jako minimalny standard ochrony. Zgrzewanie materiałów ultradźwiękowo zapewnia trwałość i szczelność maski, natomiast automatyczne, szczelne pakowanie gwarantuje czystość oraz możliwość długiego przechowywania.
Kolejną różnicą jest dopasowanie do twarzy, które bezpośrednio przekłada się na skuteczność filtracji. Maski PZL Sędziszów odznaczają się specyficznym kształtem, który sprawia, że ściśle przylegają do twarzy. Maski chirurgiczne jednorazowego użytku mają zazwyczaj rozmiar uniwersalny, który nie spełnia tych wymagań. Co ważne, w przeciwieństwie do masek chirurgicznych, prawidłowo założone maski ochronne klasy KN95 chronią nie tylko otoczenie, ale także użytkownika.
Warto pamiętać, że w kontekście wirusów maseczki pełnią przede wszystkim rolę ochronną – zapobiegają bezpośrednim kontaktom rąk z ustami oraz chronią twarz np. w sytuacji kasłania w pobliżu osoby zarażonej. Z tego względu, podobnie jak fartuchy czy rękawiczki, są to elementy kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się nie tylko SARS-CoV-2, ale także innych chorób wirusowych.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.