Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

W dniach 10–12 listopada 2025 roku Warszawa stanie się centrum dyskusji o przyszłości europejskiego lotnictwa. Lazarski Aviation Academy będzie gospodarzem Europejskiej Konferencji Lotniczej (European Aviation Conference, EAC25), której temat przewodni brzmi: „Środek ciężkości przesuwa się na Wschód: implikacje menedżerskie i polityczne dla europejskiego lotnictwa”.
Europejska Konferencja Lotnicza to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych, które co roku przyciąga ekspertów, decydentów, naukowców i przedstawicieli biznesu. Uczestnicy dyskutują o kluczowych wyzwaniach i szansach dla sektora lotniczego, kreując kierunki rozwoju tej dynamicznej branży. Gospodarza konferencji EAC25 ogłoszono podczas zakończonej niedawno EAC 2024 w Antwerpii, zorganizowanej przez Uniwersytet w Antwerpii. Tegoroczna edycja, zatytułowana „Czy technologia uratuje lotnictwo?”, poruszała m.in. wpływ sztucznej inteligencji i blockchain na modele biznesowe, cyfryzację zwiększającą efektywność ekonomiczną oraz potencjał zrównoważonych paliw lotniczych (SAF) w osiąganiu neutralności klimatycznej.
Warszawska edycja EAC to wyjątkowa okazja do podkreślenia rosnącej roli Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w międzynarodowym lotnictwie. Dzięki realizacji inwestycji, takich jak Centralny Port Komunikacyjny, Warszawa staje się jednym z kluczowych graczy na mapie europejskiego rynku lotniczego.
Rosnąca rola portów lotniczych Europy Środkowo-Wschodniej jako bram do Azji otwiera jednocześnie szereg ważnych zagadnień, na przykład rosnący wpływ Chin na europejskie rynki lotnicze. Celem wydarzenia jest opracowanie wniosków dotyczących zarządzania i polityki w zakresie pilnych kwestii o strategicznym znaczeniu dla europejskiego lotnictwa.
„Cieszę się, że w przyszłym roku będziemy mogli gościć uczestników Europejskiej Konferencji Lotniczej. Lazarski Aviation Academy to jedyny w Polsce ośrodek, który w tak bliski sposób łączy studia prawnicze i biznesowe z branżą lotniczą. Współpracujemy z IATA i ICAO, będąc akredytowanym centrum szkoleniowym tych organizacji” – podkreśla Anna Konert, Dyrektor Lazarski Aviation Academy.
„EAC25 zajmie się strategicznymi kwestiami kluczowymi dla europejskiego lotnictwa, koncentrując się na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, a także na wyzwaniach wynikających z rosnącego znaczenia rynków azjatyckich. Biorąc pod uwagę prestiżową pozycję Uczelni Łazarskiego w dziedzinie edukacji lotniczej i jej doskonałą lokalizację w Warszawie, stolicy i największym mieście Polski, jest ona bez wątpienia idealnym miejscem dla EAC25.” - dodaje Achim I. Czerny z European Aviation Conference Institute (EACI).
EACI organizator konferencji, dąży do budowania interakcji pomiędzy badaczami akademickimi, przedstawicielami przemysłu lotniczego i organami regulacyjnymi. Celem tej współpracy jest pogłębienie zrozumienia aspektów zarządzania oraz ekonomii w branży lotniczej. Instytut ceni inkluzywny i pełen szacunku dialog pomiędzy wszystkimi osobami i grupami zaangażowanymi w rozwój lotnictwa.
Konferencja EAC25 będzie również okazją do promocji współpracy międzynarodowej oraz wymiany doświadczeń między praktykami i teoretykami lotnictwa. Szczegółowa agenda oraz lista ekspertów i panelistów będą ogłaszane w najbliższych miesiącach. Organizatorzy zapowiadają, że każdy nowy partner będzie dodatkowym powodem do medialnych aktywności związanych z wydarzeniem.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej

Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.