Komunikaty PR

5. edycja Raportu Oddziaływania Społecznego SENER Polska

2022-05-17  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.

Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Do pobrania info_pras ( 0.39 MB )

Gospodarka, kadry i technologie zyskują dzięki sektorowi kosmicznemu

Technologie kosmiczne to najbardziej innowacyjny obszar globalnej gospodarki, dynamicznie zmieniający świat. W naszym kraju wiedza o tym sektorze wciąż dociera jedynie do wąskiego grona odbiorców: administracji publicznej czy fascynatów kosmosu. Informowanie opinii publicznej o osiągnięciach Polski na globalnej arenie kosmicznej znajduje się na liście priorytetów SENER Polska − firma już po raz piąty publikuje Raport Oddziaływania Społecznego.

W 2021 roku zespół trzydziestu pięciu pracowników SENER Polska z sukcesem zrealizował osiemnaście projektów w ścisłej współpracy z kilkudziesięcioma polskimi przedsiębiorcami. Działalności firmy przyświeca dziewięć celów ustanowionych w zakresie oddziaływania społecznego, wspierających realizację idei służby społeczeństwu poprzez inżynierię kierującej SENER od 60 lat. W Raporcie Oddziaływania Społecznego firma prezentuje pozytywne relacje z otoczeniem i stopień realizacji ustalonych celów.

Sektor kosmiczny polem do rozwoju polskich firm

Do najważniejszych celów ustanowionych przez SENER Polska w zakresie oddziaływania społecznego należy pozytywny wpływ na rozwój krajowego sektora, między innymi poprzez zwiększanie liczby firm działających w polskim sektorze kosmicznym. Dziś grono przedsiębiorstw, z którymi współpracuje SENER, liczy ponad 80 podmiotów.

Podwykonawcy SENER Polska to przede wszystkim lokalne przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkunastu osób, wysoce wyspecjalizowane w specjalistycznych usługach, np. obróbce precyzyjnej czy spawaniu wielkogabarytowym. Współpraca nawiązywana jest tylko z tymi firmami, które przejdą audyt jakościowy i technologiczny, potwierdzający ich zdolność wypełnienia rygorystycznych wymagań misji kosmicznych. Według danych SENER Polska większość dostawców to firmy z województw: podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego.

Jak podkreśla Jakub Pierzchała z SENER Polska:

Podwykonawcy współpracujący z firmą mogą się dzięki tej współpracy dynamicznie rozwijać. Na przykład firma Endeavour z Czechowic-Dziedzic po ponad 4 latach współpracy z SENER Polska powiększyła swój zespół dwukrotnie i przekształciła się w spółkę Aerospace Dynamic Group, skupiając swoją działalność głównie na sektorze aerokosmicznym.

 

Szansa na szybki rozwój dla młodych inżynierów

Relatywnie młody sektor kosmiczny pozwala pracownikom na dynamiczny, szybki rozwój i osiąganie znacznych sukcesów w młodym wieku (w porównaniu do rynków zagranicznych). Także na stanowiskach menadżerskich, związanych z zarządzaniem największymi projektami naukowymi i komercyjnymi, zasiadają osoby przed trzydziestym rokiem życia. Wśród młodych i zdolnych polskiego sektora kosmicznego znajdują się pracownicy SENER Polska, na przykład Katarzyna Okulska-Gawlik, obejmująca stanowisko kierownika projektu w polskiej części prac nad misją ATHENA oraz Łukasz Powęska kierujący pracami w projekcie IBDM.

 

Technologie przyszłości powstają w Polsce

SENER Polska aktywnie działa też na rzecz wzmocnienia marki polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Do 2021 roku firma zrealizowała 18 szeroko zakrojonych i innowacyjnych projektów, takich jak system mechanizmów przytrzymująco-zwalniających HCS do IBDM. Mechanizmy te w przyszłości będą zapewniać bezpieczeństwo, na przykład astronautom przemieszczającym się pomiędzy statkami w przestrzeni kosmicznej.

Projekty, których realizacja już trwa, na przykład druga największa misja naukowa ESA ATHENA, także są nieustannie rozwijane. W grudniu 2021 roku firma pozyskała też przełomowy kontrakt na seryjną produkcję komponentów dla firmy Airbus. Wszystko to, jak podkreślają przedstawiciele firmy, sprawia, że SENER Polska jak i cały sektor mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi firmami na także na rynku komercyjnym. Tym sposobem budujemy wizerunek Polski jako wartościowego, wiarygodnego członka globalnego sektora kosmicznego. Nasze ambicje nie ograniczają się jednak do aktualnej działalności – jesteśmy gotowi by zostać integratorem misji kosmicznych – podkreśla Ibon Arregui, dyrektor generalny SENER Polska.

 

Piąta edycja Raportu Oddziaływania Społecznego już dostępna

Raport Oddziaływania Społecznego publikowany jest przez SENER Polska rokrocznie od 2017 roku. Firma podsumowuje w nim działania poprzedniego roku w kontekście realizacji ustalonych celów oddziaływania społecznego. Pokazuje relacje z otoczeniem oraz interesariuszami i pozytywne oddziaływanie na rozwój sektora i gospodarki krajowej.

 

Raport dostępny jest do pobrania za darmo na stronie SENER Polska.

 

Najważniejsze fakty i dane z edycji 2021:

  • Współpraca z 80 firmami z Polski, utrzymywanie kontaktów biznesowych z przedsiębiorstwami z Europy Środkowo-Wschodniej;
  • 18 pozytywnie zrealizowanych projektów z zakresu inżynierii kosmicznej;
  • Projekt roku: IBDM obejmował zaprojektowanie, wykonanie, integrację oraz testy pięciu mechanizmów o szerokim zakresie przeznaczenia;
  • W 2021 zespół SENER Polska kontynuował pracę przy drugiej największej misji naukowej ESA – ATHENA;
  • 35% członków zespołu SENER Polska stanowią kobiety;
  • 14% członków zespołu jest w trakcie studiów finansowanych przez firmę

O SENER Polska

Firma SENER Polska rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku i koncentruje się na przemyśle lotniczym i kosmicznym, w sektorach obronności, przestrzeni kosmicznej i nauki. Głównym obszarem działania SENER Polska w branży aerokosmicznej jest inżynieria mechaniczna, w tym w szczególności mechanizmy rozkładania oraz struktury pojazdów kosmicznych. Pozostałe obszary działalności firmy w Polsce obejmują mechaniczne naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) oraz nawigację pojazdów kosmicznych. Mimo, że od przystąpienia Polski do ESA w 2012 roku minęło niewiele czasu, SENER Polska stał się jednym z ważnych uczestników rynku kosmicznego i rozpoczął realizację projektów, dzięki którym ma nadzieję przyczynić się do budowania silnego sektora kosmicznego w Polsce. Wśród istotnych przedsięwzięć warto wymienić misje ExoMars, Proba-3, Euclid, E.Deorbit, Saocom-CS, Athena, JUICE.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kosmos Kluczowe systemy naziemnego wsparcia misji kosmicznych powstają w Polsce Biuro prasowe
2024-02-21 | 13:00

Kluczowe systemy naziemnego wsparcia misji kosmicznych powstają w Polsce

W zadbaniu o powodzenie i bezpieczeństwo misji, jeszcze przed jej startem, kluczową rolę odgrywają urządzenia do obsługi naziemnej (MGSE). Ich działanie chroni przede wszystkim przed
Kosmos Astronaut Analog Training Center testuje kołdrę z technologią dla NASA
2024-01-22 | 01:00

Astronaut Analog Training Center testuje kołdrę z technologią dla NASA

Kiedy w połowie ubiegłego roku na rynku pojawiła się „kosmiczna kołdra” z technologią Outlast, klienci i branża byli mocno zaciekawieni rozwiązaniem. Firma Inter-Widex
Kosmos Sener Polska stworzy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej największy zestaw MGSE
2023-12-18 | 01:00

Sener Polska stworzy dla Europejskiej Agencji Kosmicznej największy zestaw MGSE

Piętnaście urządzeń naziemnego wspomagania oraz Mechanizm Separacyjny zbuduje na potrzeby misji Comet Interceptor zespół Sener Polska. To jeden z najbardziej zaawansowanych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Konsument

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Transport

Chiny przyspieszają inwestycje w odnawialne źródła. Nie przestają jednak rozbudowywać mocy węglowych

Coraz dotkliwsze skutki zmian klimatycznych, ale przede wszystkim chęć zbudowania bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od zewnętrznych dostaw surowców skłoniły rząd w Pekinie do ekspresowych inwestycji w nowe moce odnawialnej energii. W efekcie Chiny wyrastają na globalnego lidera transformacji energetycznej – odpowiadają dziś za największy na świecie przyrost mocy zainstalowanych w fotowoltaice i wiatrakach. Co ciekawe, nie rezygnują jednak przy tym również z inwestycji w energetykę węglową.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.