5. edycja Raportu Oddziaływania Społecznego SENER Polska

Katarzyna Matczuk
Planet Partners sp.z.o.o.
Grodzka, 42/1
31-044 Kraków
k.matczuk|planetpartners.pl| |k.matczuk|planetpartners.pl
+48 666 300 014
https://planetpartners.pl/
Gospodarka, kadry i technologie zyskują dzięki sektorowi kosmicznemu
Technologie kosmiczne to najbardziej innowacyjny obszar globalnej gospodarki, dynamicznie zmieniający świat. W naszym kraju wiedza o tym sektorze wciąż dociera jedynie do wąskiego grona odbiorców: administracji publicznej czy fascynatów kosmosu. Informowanie opinii publicznej o osiągnięciach Polski na globalnej arenie kosmicznej znajduje się na liście priorytetów SENER Polska − firma już po raz piąty publikuje Raport Oddziaływania Społecznego.
W 2021 roku zespół trzydziestu pięciu pracowników SENER Polska z sukcesem zrealizował osiemnaście projektów w ścisłej współpracy z kilkudziesięcioma polskimi przedsiębiorcami. Działalności firmy przyświeca dziewięć celów ustanowionych w zakresie oddziaływania społecznego, wspierających realizację idei służby społeczeństwu poprzez inżynierię kierującej SENER od 60 lat. W Raporcie Oddziaływania Społecznego firma prezentuje pozytywne relacje z otoczeniem i stopień realizacji ustalonych celów.
Sektor kosmiczny polem do rozwoju polskich firm
Do najważniejszych celów ustanowionych przez SENER Polska w zakresie oddziaływania społecznego należy pozytywny wpływ na rozwój krajowego sektora, między innymi poprzez zwiększanie liczby firm działających w polskim sektorze kosmicznym. Dziś grono przedsiębiorstw, z którymi współpracuje SENER, liczy ponad 80 podmiotów.
Podwykonawcy SENER Polska to przede wszystkim lokalne przedsiębiorstwa zatrudniające od kilku do kilkunastu osób, wysoce wyspecjalizowane w specjalistycznych usługach, np. obróbce precyzyjnej czy spawaniu wielkogabarytowym. Współpraca nawiązywana jest tylko z tymi firmami, które przejdą audyt jakościowy i technologiczny, potwierdzający ich zdolność wypełnienia rygorystycznych wymagań misji kosmicznych. Według danych SENER Polska większość dostawców to firmy z województw: podkarpackiego, śląskiego i mazowieckiego.
Jak podkreśla Jakub Pierzchała z SENER Polska:
Podwykonawcy współpracujący z firmą mogą się dzięki tej współpracy dynamicznie rozwijać. Na przykład firma Endeavour z Czechowic-Dziedzic po ponad 4 latach współpracy z SENER Polska powiększyła swój zespół dwukrotnie i przekształciła się w spółkę Aerospace Dynamic Group, skupiając swoją działalność głównie na sektorze aerokosmicznym.
Szansa na szybki rozwój dla młodych inżynierów
Relatywnie młody sektor kosmiczny pozwala pracownikom na dynamiczny, szybki rozwój i osiąganie znacznych sukcesów w młodym wieku (w porównaniu do rynków zagranicznych). Także na stanowiskach menadżerskich, związanych z zarządzaniem największymi projektami naukowymi i komercyjnymi, zasiadają osoby przed trzydziestym rokiem życia. Wśród młodych i zdolnych polskiego sektora kosmicznego znajdują się pracownicy SENER Polska, na przykład Katarzyna Okulska-Gawlik, obejmująca stanowisko kierownika projektu w polskiej części prac nad misją ATHENA oraz Łukasz Powęska kierujący pracami w projekcie IBDM.
Technologie przyszłości powstają w Polsce
SENER Polska aktywnie działa też na rzecz wzmocnienia marki polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Do 2021 roku firma zrealizowała 18 szeroko zakrojonych i innowacyjnych projektów, takich jak system mechanizmów przytrzymująco-zwalniających HCS do IBDM. Mechanizmy te w przyszłości będą zapewniać bezpieczeństwo, na przykład astronautom przemieszczającym się pomiędzy statkami w przestrzeni kosmicznej.
Projekty, których realizacja już trwa, na przykład druga największa misja naukowa ESA ATHENA, także są nieustannie rozwijane. W grudniu 2021 roku firma pozyskała też przełomowy kontrakt na seryjną produkcję komponentów dla firmy Airbus. Wszystko to, jak podkreślają przedstawiciele firmy, sprawia, że SENER Polska jak i cały sektor mogą z powodzeniem konkurować z europejskimi firmami na także na rynku komercyjnym. Tym sposobem budujemy wizerunek Polski jako wartościowego, wiarygodnego członka globalnego sektora kosmicznego. Nasze ambicje nie ograniczają się jednak do aktualnej działalności – jesteśmy gotowi by zostać integratorem misji kosmicznych – podkreśla Ibon Arregui, dyrektor generalny SENER Polska.
Piąta edycja Raportu Oddziaływania Społecznego już dostępna
Raport Oddziaływania Społecznego publikowany jest przez SENER Polska rokrocznie od 2017 roku. Firma podsumowuje w nim działania poprzedniego roku w kontekście realizacji ustalonych celów oddziaływania społecznego. Pokazuje relacje z otoczeniem oraz interesariuszami i pozytywne oddziaływanie na rozwój sektora i gospodarki krajowej.
Raport dostępny jest do pobrania za darmo na stronie SENER Polska.
Najważniejsze fakty i dane z edycji 2021:
- Współpraca z 80 firmami z Polski, utrzymywanie kontaktów biznesowych z przedsiębiorstwami z Europy Środkowo-Wschodniej;
- 18 pozytywnie zrealizowanych projektów z zakresu inżynierii kosmicznej;
- Projekt roku: IBDM obejmował zaprojektowanie, wykonanie, integrację oraz testy pięciu mechanizmów o szerokim zakresie przeznaczenia;
- W 2021 zespół SENER Polska kontynuował pracę przy drugiej największej misji naukowej ESA – ATHENA;
- 35% członków zespołu SENER Polska stanowią kobiety;
- 14% członków zespołu jest w trakcie studiów finansowanych przez firmę
O SENER Polska
Firma SENER Polska rozpoczęła swoją działalność w 2006 roku i koncentruje się na przemyśle lotniczym i kosmicznym, w sektorach obronności, przestrzeni kosmicznej i nauki. Głównym obszarem działania SENER Polska w branży aerokosmicznej jest inżynieria mechaniczna, w tym w szczególności mechanizmy rozkładania oraz struktury pojazdów kosmicznych. Pozostałe obszary działalności firmy w Polsce obejmują mechaniczne naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) oraz nawigację pojazdów kosmicznych. Mimo, że od przystąpienia Polski do ESA w 2012 roku minęło niewiele czasu, SENER Polska stał się jednym z ważnych uczestników rynku kosmicznego i rozpoczął realizację projektów, dzięki którym ma nadzieję przyczynić się do budowania silnego sektora kosmicznego w Polsce. Wśród istotnych przedsięwzięć warto wymienić misje ExoMars, Proba-3, Euclid, E.Deorbit, Saocom-CS, Athena, JUICE.

IV Italian-Polish Aerospace Forum

DEMONSTRACJA FUNKCJONALNOŚCI TERMINALA AURORA THORIUM SPACE
Wzbij się w niebo z Flyport by Baltona!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.