Katowice z dostępem do najnowszych metod terapii leczenia szpiczaka
W ośrodku Pratia Onkologia Katowice zorganizowano spotkanie poświęcone nowoczesnym terapiom w leczeniu hematoonkologicznym. Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków.
Pratia Onkologia Katowice od lat przybliża pacjentom dostęp do innowacyjnego leczenia. Wśród tych chorób znajduje się m.in. szpiczak mnogi, który do dziś pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i ciężkich do zdiagnozowania nowotworów.
Szacuje się, że w Polsce nawet ok. 9,5 tys. chorych leczy się aktualnie z powodu szpiczaka mnogiego i stanowi on około 1-2 proc. wszystkich nowotworów złośliwych i nawet 10-15 proc. zachorowań na nowotwory hematologiczne. Na Śląsku może być to nawet 200 osób.
Każdego roku w Polsce przybywa nawet do 2,5 tys. nowych przypadków pacjentów ze zdiagnozowanym szpiczakiem. Z uwagi na starzejące się społeczeństwo i coraz większy udział osób starszych (po 60 roku życia) w strukturze społecznej, choroby onkologiczne będą jeszcze powszechniej spotykane, a ich leczenie będzie wymagać nowych rozwiązań.
We wspomnianym spotkaniu w panelu eksperckim wystąpili czołowi polscy specjaliści hematolodzy, specjalizujący się m.in. w szpiczaku mnogim:
- prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki,
- prof. dr hab. n. med. Artur Jurczyszyn,
Głos zabrał także Łukasz Bęczkowski, CEO Pratia oraz pani Lilianna Sonik, która podzieliła się swoją historią choroby i leczenia.
Katowice ważnym punktem badań klinicznych
Badania kliniczne odgrywają dziś istotną rolę w rozwoju medycyny, pomagają opracowywać nowe oraz skuteczniejsze terapie w walce ze chorobami onkologicznymi. W ostatnich latach dokonał się również znaczący postęp w leczeniu szpiczaków - pojawiły się nowe leki, które umożliwiają zaproponowanie bardziej zindywidualizowanych terapii, a co ważne znacząco wydłużają średnią długość życia pacjentów.
Co kilka miesięcy pojawiają się kolejne terapie, które trafiają do leczenia refundowanego. Ośrodek Pratia Onkologia Katowice od lat prowadzi badania kliniczne, które pomagają chorym uzyskać dostęp do nowoczesnego leczenia. Do tej pory ośrodek przeprowadził aż 74 badania, 52 są dziś w trakcie realizacji. Dzięki temu setki pacjentów z całej Polski otrzymuje możliwość otrzymania innowacyjnych terapii.
Dzień otwarty dla pacjentów
Podczas spotkania prof. dr hab. n. med. Sebastian Grosicki z Ośrodka Pratia opowiedział o roli badań klinicznych dla rozwoju nowoczesnego leczenia i zwiększania dostępu do innowacyjnych terapii.Katowicki ośrodek na co dzień dysponuje nieodpłatną możliwością leczenia chorych z użyciem najnowszych leków, z czego korzystają pacjenci nie tylko z Katowic i Śląska, ale również z całej Polski.
Startuje Wielkopolska Akademia Menedżerów Zdrowia
Mity na temat estrów etylowych – co warto wiedzieć?
Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.