Jaka szczoteczka jest najlepsza - tradycyjna, elektryczna czy soniczna?
Tok Tok
Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl
Piękne, czyste i zdrowe zęby – każdy chce takie mieć. Nie jest to jednak tylko współczesna potrzeba, gdyż od bardzo dawna ludzie starali się uzyskać piękny uśmiech, poszukując różnych sposobów na jego utrzymanie.
Pierwsze z nich sięgają jeszcze starożytności i były stosowane w dawnym Egipcie, Babilonii czy Chinach. Zwykle polegały one na żuciu gałązek roślin posiadających właściwości antyseptyczne i czyszczące, takich jak na przykład drzewo arakowe czy miodla indyjska. Co ciekawe, w niektórych częściach świata nadal używa się ich do higieny jamy ustnej i dbania o czystość zębów. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji w Chinach na rynku pojawiła się, jeszcze przed 1000 rokiem naszej ery, protoplastka dzisiejszej szczoteczki do mycia zębów, która następnie trafiła do Europy. Trudno powiedzieć, kiedy tak właściwe się stało, ale pierwszą masową produkcję szczoteczek rozpoczęto dopiero w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii. Od tamtego czasu produkt znacznie się rozwinął i przeszedł prawdziwą ewolucję.
Wyszczotkowana tradycja
Dziś na rynku dominują trzy typy szczoteczek: tradycyjna, elektryczna i soniczna. Która z nich jest najlepsza? Można odpowiedzieć żartem, że używana. I jest w tym wiele prawdy, bo jak pokazują badania, nasi rodacy, choć doskonale znają zasady utrzymania poprawnej higieny jamy ustnej, to niekoniecznie je stosują. Około 4 milionów Polaków nie myje zębów, a 800 tysięcy nie posiada własnej szczoteczki do ich mycia! – To prawda, że najważniejszą zasadą jest regularne mycie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, a o ile to możliwe to po każdym posiłku. Jednak nie bez znaczenia jest również to, którą szczoteczkę wybierzemy – mówi Romana Markiewicz-Piotrowska z Kliniki Stomatologicznej Piotrowscy i Bejnarowicz.
Najczęściej spotykanym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem, z którego korzystamy, jest szczoteczka tradycyjna. Jest ona zbudowana z rączki i główki wyposażonej w syntetyczne włókna czyszczące i polerujące. Żeby poprawnie myć nią zęby, trzeba dobrze opanować technikę. Nawet jeśli robimy to właściwie, to i tak na zębach może pozostać wiele osadu oraz zanieczyszczeń w przestrzeniach międzyzębowych. Dlatego też jej używanie wymaga wsparcia w postaci na przykład nici dentystycznych. Oczywiście zabiera to czas, a przecież większości z nas nie wystarcza cierpliwości, żeby myć zęby nawet przez wymagane dwie minuty!
Maszynowa precyzja
Dlatego lepszym rozwiązaniem jest wybór szczoteczek wyposażonych w silniki, czyli elektrycznych lub sonicznych, które większość pracy wykonują za nas. Fakt, są one droższe o tradycyjnych, ale również charakteryzują się wyższą skutecznością, czyli po prostu lepiej czyszczą zęby. Pierwsze z nich wynaleziono w 1954 roku i do dziś doczekały się wielu usprawnień. Dobra szczoteczka elektryczna z obrotową główką wykonuje pomiędzy 5,6 do 8,8 tysięcy ruchów oscylacyjnych oraz do 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych na minutę. Dla porównania tradycyjną wykonujemy ich w tym samym czasie od 300 do 600. Mankamentem szczoteczki elektrycznej jest jednak to, że jeśli jest używana niepoprawnie lub ma kiepską jakość, może uszkodzić nam dziąsła!
Miedzy innymi dlatego, ale nie tylko, musiała ona ustąpić pola wynalazkowi wprowadzonemu masowo do sprzedaży na początku lat 90. XX wieku, czyli szczoteczce sonicznej. Wykonuje ona od około 31 do 48 tysięcy ruchów wymiatających na minutę. Jednak nie tylko to jest jej przewagą. Podczas pracy włosie szczoteczki emituje fale dźwiękowe (stąd jej nazwa), które eliminują bakterie w odległości do 4 milimetrów od końca włosia. Szczoteczki soniczne, dzięki połączeniu tych dwóch sposobów czyszczenia, radzą sobie niemal doskonale, również z przestrzeniami międzyzębowymi. Co więcej, są one mniej inwazyjne i bardziej delikatne dla dziąseł niż ich technologiczne poprzedniczki. Ważną zaletą szczoteczek sonicznych jest również kilka trybów czyszczenia, które pozwalają dostosować ten proces do charakterystyki naszych zębów lub wrażliwości naszych dziąseł. W niektórych modelach wprowadzono również moduły Bluetooth, za pomocą których możemy połączyć się z aplikacją w smartfonie, co pozwala śledzić postępy oraz wspomaga proces prawidłowego mycia zębów. To duże ułatwienie, a co najważniejsze – nieco urozmaica niezbyt lubianą czynność, którą jest mycie zębów.
Po prostu myć…
Wydaje się, że obecnie najlepszym sposobem na utrzymanie naszych zębów w świetnej kondycji jest korzystanie ze szczoteczki sonicznej. To najnowsze technologicznie i najbardziej wydajne rozwiązanie, które jest ponadto bezpieczne dla naszych dziąseł. Należy jednak pamiętać o jednym. Nawet najlepsza i najnowocześniejsza szczoteczka nie uchroni naszych zębów przed próchnicą, jeśli nie będziemy ich po prostu regularnie myć…
Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl
Ekspert:
Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
IT i technologie
UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.