Jak pokonać bariery językowe w podróży?
Zagraniczne podróże to jeden z najczęściej wybieranych przez nas sposobów spędzania upragnionych wakacji. Jak się okazuje, dla niektórych takie eskapady wiążą się ze stresem spowodowanym nieznajomością języków obcych. Sprawdź, jak pokonać swoje bariery językowe, zacząć mówić w obcym języku i podróżować po świecie bez obaw!
Nowoczesne technologie
Pragniesz w nadchodzące lato zwiedzić malownicze zamki w Sintrze, wypić kawę w jednej z uroczych restauracji nad Jeziorem Como albo poszukać śladów wampirów w tajemniczej Rumunii? Podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe kultury, miejsca czy smaki. Dla niektórych jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. No bo jak tu zamówić kawę lub kupić bilet do muzeum, kiedy po angielsku potrafisz powiedzieć tylko „dzień dobry”? Aby zaoszczędzić sobie stresu, warto skorzystać z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnąć po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji planujesz porozumiewać się za pomocą telefonu, miej też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostać bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach!
Gdy WiFi zawiedzie
Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego się wybierasz. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzisz podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki” zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.
Naucz się podstawowych zwrotów
Wiadomo — możesz też dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto choć trochę poczytać o lokalnych zwyczajach. Czy wiesz, że mieszkańcy Bałkanów odwrotnie odczytują kręcenie i kiwanie głową? Chcąc więc uniknąć niezręcznych sytuacji, naucz się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi Ci to funkcjonowanie. Zapamiętaj nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?”, „Jak dojść na dworzec?”, czy „Ile kosztuje bilet?”. Jeśli uda Ci się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczujesz się pewniej i bezpieczniej – a przecież zależy Ci na wypoczynku i relaksie, a nie na stresowych i niepokojących momentach podczas urlopu. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz się na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Możesz uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteś – w domu czy za granicą na wakacjach.
Nie skupiaj się na gramatyce
Umówmy się — gramatyka jest ważna, ale gdy chcesz szybko nauczyć się komunikować z lokalsami, postaw na naukę słówek. Ich znajomość pomoże Ci porozumieć się z miejscowymi bez względu na poprawność gramatyczną. Nie bój się mówić! Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie wstydź się ewentualnych błędów i wykorzystuj każdą okazję do nawiązania kontaktu z miejscowymi. Nie martw się także, jak zabraknie Ci odpowiedniego słowa. W językach obcych wiele kwestii można wyjaśnić na różne sposoby, również na migi. Możesz też posłużyć się synonimem lub opisać swojemu rozmówcy słowo, o którym myślisz. Znacząco ułatwi to konwersację, a Tobie zapewni poczucie swobody. I co najważniejsze, nie zapominaj też o bardzo ważnej rzeczy, która ułatwia komunikację w każdym zakątku świata. Mowa o uśmiechu, który naprawdę potrafi zdziałać cuda!
Rozmawiaj!
Tak jak pisaliśmy wyżej, będąc na wakacjach, staraj się wykorzystywać każdą okazję do rozmów z miejscowymi. Umiejętność komunikowania się w języku kraju, który odwiedzasz, pozwala na bardziej autentyczne interakcje z lokalnymi mieszkańcami. To może prowadzić do ciekawszych rozmów, głębszego zrozumienia lokalnych obyczajów i kultury. Jeśli więc planujesz zagraniczne wojaże, warto zacząć przygotowania jeszcze w Polsce. Dobrze jest przed wyjazdem zacząć ćwiczyć konwersacje. Jeśli przykładowo uczysz się z partnerem/partnerką, możecie wprowadzić zasadę, że przez jakiś czas rozmawiacie tylko w obcym języku, co pomoże w nabraniu pewności siebie w bezpiecznym środowisku. Jeśli nie czujesz się jeszcze na siłach na rozmowę z innymi, oswój się najpierw ze sobą, prowadząc monologi i zadając sobie pytania w obcym języku.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.