Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie
MASSMEDICA SPÓŁKA AKCYJNA
ul. Adama Branickiego 17
02-972 Warszawa
anna.haczykowska|massmedica.com| |anna.haczykowska|massmedica.com
734801056
https://massmedica.com/
Innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego działa w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim
W marcu przeprowadzone zostały pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem robota operacyjnego OMNIBotics®. Operacje zostały wykonane przez zespół ortopedów z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego kierowany przez dr n. med. Pawła Skowronka.
OMNIBotics® to jedyne w kraju a trzecie w Europie urządzenie z ramieniem robotycznym, które śródoperacyjnie bada napięcie tkanek miękkich poprzez pomiar siły działającej na kłykcie w pełnym zakresie ruchomości i napięć tkanek wokół kolana. Dane te są analizowane i wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, tworzony jest wirtualny obraz stawu kolanowego oraz optymalny obraz i wariant implantu do danego stawu. Odpowiednie ustawienia zaakceptowane przez chirurga umożliwiają poprzez ramię robota cięcia kostne, pozwalające na maksymalnie dokładne i optymalne dopasowane do anatomii i biomechaniki pacjenta oraz na możliwie najlepsze obecnie osadzenie elementów endoprotezy. Zestaw robotyczny daje szansę na przeprowadzenie operacji z zachowaniem najwyższej dokładności oraz zwiększa szansę Pacjenta na szybki powrót do pełnej sprawności oraz minimalizowanie skutków ubocznych operacji w dłuższej perspektywie.
Jak przedstawia w swoim materiale dr n. med. Paweł Skowronek „Jest to operacja protezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem bardzo zaawansowanego ramienia robotycznego umożliwiającego nam półautonomiczne wykonanie tego zabiegu. Robot tworzy wirtualne kolano u siebie w pamięci, daje nam możliwość opracowania napięcia tkankowego kolana pacjenta właściwie z dokładnością do 1 niutona i dopasowania tego napięcia i anatomii kolana do protezy, a właściwie protezy do warunków anatomicznych. Narzuca nam pewne rozwiązania, ustawienie protezy, typ protezy i wielkość protezy właśnie po to, żeby pacjent miał największy efekt, największą dokładność i najlepsze funkcjonalne efekty takiej protezoplastyki. To jest trzeci taki robot w Europie, rzeczywiście pierwszy w Polsce. Mam nadzieję, że to będzie to standard u nas w wykonywaniu tego typu zabiegów. Już jesteśmy po kilku próbach, żeby dopracować, skalibrować i wczuć się w tego robota. Rzeczywiście jest to rzecz, która nam daje znacznie większą dokładność, mimo że jesteśmy doświadczonymi chirurgami, to to narzędzie podnosi jeszcze dokładność, a przede wszystkim daje nam efektywność tej funkcjonalności dla pacjenta później.”
Urządzenie, które Massmedica S.A. dostarczyła do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego jest unikalnym rozwiązaniem w skali światowej. Jest to trzeci, po Francji i Szwajcarii, robot OMNIBotics® zainstalowany w Europie.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Problemy społeczne
Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier

Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.