Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie
MASSMEDICA SPÓŁKA AKCYJNA
ul. Adama Branickiego 17
02-972 Warszawa
anna.haczykowska|massmedica.com| |anna.haczykowska|massmedica.com
734801056
https://massmedica.com/
Innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego działa w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim
W marcu przeprowadzone zostały pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem robota operacyjnego OMNIBotics®. Operacje zostały wykonane przez zespół ortopedów z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego kierowany przez dr n. med. Pawła Skowronka.
OMNIBotics® to jedyne w kraju a trzecie w Europie urządzenie z ramieniem robotycznym, które śródoperacyjnie bada napięcie tkanek miękkich poprzez pomiar siły działającej na kłykcie w pełnym zakresie ruchomości i napięć tkanek wokół kolana. Dane te są analizowane i wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, tworzony jest wirtualny obraz stawu kolanowego oraz optymalny obraz i wariant implantu do danego stawu. Odpowiednie ustawienia zaakceptowane przez chirurga umożliwiają poprzez ramię robota cięcia kostne, pozwalające na maksymalnie dokładne i optymalne dopasowane do anatomii i biomechaniki pacjenta oraz na możliwie najlepsze obecnie osadzenie elementów endoprotezy. Zestaw robotyczny daje szansę na przeprowadzenie operacji z zachowaniem najwyższej dokładności oraz zwiększa szansę Pacjenta na szybki powrót do pełnej sprawności oraz minimalizowanie skutków ubocznych operacji w dłuższej perspektywie.
Jak przedstawia w swoim materiale dr n. med. Paweł Skowronek „Jest to operacja protezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem bardzo zaawansowanego ramienia robotycznego umożliwiającego nam półautonomiczne wykonanie tego zabiegu. Robot tworzy wirtualne kolano u siebie w pamięci, daje nam możliwość opracowania napięcia tkankowego kolana pacjenta właściwie z dokładnością do 1 niutona i dopasowania tego napięcia i anatomii kolana do protezy, a właściwie protezy do warunków anatomicznych. Narzuca nam pewne rozwiązania, ustawienie protezy, typ protezy i wielkość protezy właśnie po to, żeby pacjent miał największy efekt, największą dokładność i najlepsze funkcjonalne efekty takiej protezoplastyki. To jest trzeci taki robot w Europie, rzeczywiście pierwszy w Polsce. Mam nadzieję, że to będzie to standard u nas w wykonywaniu tego typu zabiegów. Już jesteśmy po kilku próbach, żeby dopracować, skalibrować i wczuć się w tego robota. Rzeczywiście jest to rzecz, która nam daje znacznie większą dokładność, mimo że jesteśmy doświadczonymi chirurgami, to to narzędzie podnosi jeszcze dokładność, a przede wszystkim daje nam efektywność tej funkcjonalności dla pacjenta później.”
Urządzenie, które Massmedica S.A. dostarczyła do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego jest unikalnym rozwiązaniem w skali światowej. Jest to trzeci, po Francji i Szwajcarii, robot OMNIBotics® zainstalowany w Europie.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.