Komunikaty PR

Innowacyjny robot do protezoplastyki stawu kolanowego działa na Bródnie

2021-03-05  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Haczykowska
MASSMEDICA SPÓŁKA AKCYJNA

ul. Adama Branickiego 17
02-972 Warszawa
anna.haczykowska|massmedica.com| |anna.haczykowska|massmedica.com
734801056
https://massmedica.com/

Innowacyjny robot operacyjny OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego działa w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim

 

W marcu przeprowadzone zostały pierwsze operacje endoprotezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem robota operacyjnego OMNIBotics®. Operacje zostały wykonane przez zespół ortopedów z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego kierowany przez dr n. med. Pawła Skowronka.

OMNIBotics® to jedyne w kraju a trzecie w Europie urządzenie z ramieniem robotycznym, które śródoperacyjnie bada napięcie tkanek miękkich poprzez pomiar siły działającej na kłykcie w pełnym zakresie ruchomości i napięć tkanek wokół kolana. Dane te są analizowane i wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, tworzony jest wirtualny obraz stawu kolanowego oraz optymalny obraz i wariant implantu do danego stawu. Odpowiednie ustawienia zaakceptowane przez chirurga umożliwiają poprzez ramię robota cięcia kostne, pozwalające na maksymalnie dokładne i optymalne dopasowane do anatomii i biomechaniki pacjenta oraz na możliwie najlepsze obecnie osadzenie elementów endoprotezy. Zestaw robotyczny daje szansę na przeprowadzenie operacji z zachowaniem najwyższej dokładności oraz zwiększa szansę Pacjenta na szybki powrót do pełnej sprawności oraz minimalizowanie skutków ubocznych operacji w dłuższej perspektywie.

Jak przedstawia w swoim materiale dr n. med. Paweł Skowronek „Jest to operacja protezoplastyki stawu kolanowego z wykorzystaniem bardzo zaawansowanego ramienia robotycznego umożliwiającego nam półautonomiczne wykonanie tego zabiegu. Robot tworzy wirtualne kolano u siebie w pamięci, daje nam możliwość opracowania napięcia tkankowego kolana pacjenta właściwie z dokładnością do 1 niutona i dopasowania tego napięcia i anatomii kolana do protezy, a właściwie protezy do warunków anatomicznych. Narzuca nam pewne rozwiązania, ustawienie protezy, typ protezy i wielkość protezy właśnie po to, żeby pacjent miał największy efekt, największą dokładność i najlepsze funkcjonalne efekty takiej protezoplastyki. To jest trzeci taki robot w Europie, rzeczywiście pierwszy w Polsce. Mam nadzieję, że to będzie to standard u nas w wykonywaniu tego typu zabiegów. Już jesteśmy po kilku próbach, żeby dopracować, skalibrować i wczuć się w tego robota. Rzeczywiście jest to rzecz, która nam daje znacznie większą dokładność, mimo że jesteśmy doświadczonymi chirurgami, to to narzędzie podnosi jeszcze dokładność, a przede wszystkim daje nam efektywność tej funkcjonalności dla pacjenta później.”

Urządzenie, które Massmedica S.A. dostarczyła do Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego jest unikalnym rozwiązaniem w skali światowej. Jest to trzeci, po Francji i Szwajcarii, robot OMNIBotics® zainstalowany w Europie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MASSMEDICA SPÓŁKA AKCYJNA
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Prawo

Bankowość

Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.

Medycyna

Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.