Innowacyjny robot OMNIBotics® stanie w Szpitalu Bródnowskim
MASSMEDICA SPÓŁKA AKCYJNA
ul. Adama Branickiego 17
02-972 Warszawa
anna.haczykowska|massmedica.com| |anna.haczykowska|massmedica.com
734801056
https://massmedica.com/
W październiku 2020 r. Massmedica S.A. zawarła umowę na dostawę robota operacyjnego OMNIBotics® do endoprotezoplastyki stawu kolanowego do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Dostawa i uruchomienie robota w szpitalu nastąpi w IV kwartale 2020 roku. Będzie on używany przez Zespół Oddziałów Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej i Rehabilitacji, kierowanego przez dr n. med. Pawła Skowronka. Robot OMNIBotics® to przełomowe rozwiązanie umożliwiające najefektywniejsze i bezbłędne wykonanie operacji stawu kolanowego.
Zabieg endoprotezoplastyki stawu kolanowego jest globalnie najczęściej wykonywaną operacją zastąpienia implantem zniszczonej powierzchni stawowej. W Polsce w 2018 roku wykonano 29 500 tego typu operacji. Efekt w postaci zniesienia bólu i poprawy ruchomości w stawie osiągany jest praktycznie u 100% pacjentów. Jednakże ponad 50% pacjentów raportuje dyskomfort spowodowany wrażeniem innego funkcjonowania stawu niż przed chorobą. Współczesnym wyzwaniem w endoprotezoplastyce kolana jest takie wykonanie operacji, aby kolano z endoprotezą funkcjonowało jak zdrowe. Duża złożoność anatomiczna stawu kolanowego znacznie utrudnia chirurgowi osiągnięcie tego celu. Człowiek nie jest w stanie zaobserwować i przeanalizować wszystkich parametrów bio-mechanicznych występujących w stawie kolanowym. Powyższe może jednak zostać dużo efektywniej wykonane przy zastosowaniu sztucznej inteligencji.
OMNIBotics® to jedyny na świecie system do endoprotezoplastyki kolana, posiadający robota do zbalansowania kolana – BalanceBot™. Jest to urządzenie, które śródoperacyjnie bada napięcie tkanek miękkich poprzez pomiar siły działającej na kłykcie w pełnym zakresie ruchomości. Dane te są analizowane i wyświetlane w czasie rzeczywistym na ekranie monitora, po czym wprowadza się odpowiednie ustawienia, które poprzez OMNIBot™ – robota do cięć kostnych pozwalają na perfekcyjnie dopasowane do anatomii i biomechaniki pacjenta osadzenie elementów endoprotezy.
Massmedica S.A. to działająca od 2011 r. firma o ugruntowanej pozycji, działająca w obszarach medycyny rekonstrukcyjnej, regeneracyjnej, anti-aging i estetycznej. Urządzenie, które dostarczy do jednego z warszawskich szpitali jest unikalnym rozwiązaniem w skali światowej. Będzie to trzeci, po Francji i Szwajcarii, robot OMNIBotics® zainstalowany w Europie.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.