Komunikaty PR

INNOVEIT Warsaw: Czy Polska jest gotowa na deep-tech?

2022-09-26  |  12:00
Biuro prasowe

 

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) przeznaczył do tej pory ponad 76 mln euro na rozwój innowacji w Polsce. W kolejnych 3 latach – zgodnie z nową europejską strategią innowacji – EIT w większym stopniu skoncentruje się na wsparciu talentów i projektów zaawansowanych technologicznie i wysoko innowacyjnych, tzw. deep-tech. O tym, jak Polska i kraje regionu mogą wzmacniać swoją innowacyjność w tym obszarze, rozmawiali uczestnicy wczorajszej konferencji INNOVEIT Warsaw.

 

 

Zgodnie z założeniami nowej Europejskiej Agendy Innowacji (European Innovation Agenda) ogłoszonej na początku lipca 2022 roku, kraje Unii Europejskiej dysponują pełnym potencjałem do rozwoju innowacji deep-tech, które mają wzmocnić gospodarkę i zapewnić skuteczną przewagę UE i krajów członkowskich na świecie. Agenda zakłada pięć priorytetów, a jednym z  nich jest rozwinięcie i zatrzymanie talentów w UE. Wsparcia udzieli tutaj m.in. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), który do 2025 r. przeszkoli 1 mln osób w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbepieczeństwa czy data science w Europie, w tym w Ukrainie. Dodatkowo EIT będzie skupiał się na systemowym wsparciu kobiet-innowatorek, rozwoju tzw. dolin innowacji, a także międzynarodowych projektów innowacyjnych.

 

Okazją do wymiany doświadczeń, jak zrealizować te cele, są między innymi takie wydarzenia jak wczorajsza konferencja INNOVEIT Warsaw zorganizowana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii we współpracy z EIT Health, przy wsparciu EIT Food, EIT Raw Materials, EIT Digital i Climate-KIC. Zgromadziła ona przedstawicieli europejskich rządów, przemysłu, biznesu, nauki, decydentów UE, a także inwestorów oraz start-upy. Uczestnicy spotkania debatowali nad wyzwaniami oraz możliwościami związanymi z rozwojem ekosystemu innowacji w Polsce oraz szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej.

 

Yegor Dubynskyi, Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy, w swoim wystąpieniu podczas konferencji INNOVEIT Warsaw, poruszył kwestie budowania ekosystemu innowacji odpornego na konflikty zbrojne oraz znaczenia bezpieczeństwa cyfrowego w obecnych czasach. „Dziś jesteśmy pewni, że kolejne wojny będą wojnami technologii, a zrównoważona digitalizacja jest naszym wspólnym globalnym wyzwaniem. Udowodniliśmy to we współpracy Ukrainy z polskim rządem i cały czas podejmujemy działania nad kształtowaniem UE jako podstawy do budowy cyfrowych państw. Tylko działając wspólnie, możemy stworzyć odporne środowisko cyfrowe" – wyjaśniał wiceminister Yegor Dubynskyi.

 

Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Systemów Opieki Zdrowotnej, Produktów Medycznych i Innowacji w Komisji Europejskiej podczas wydarzenia poprowadził panel dyskusyjny na temat współpracy stron publicznej i prywatnej w budowaniu innowacyjnych regionów. Jednym z przykładów takiej działalności jest Warsaw Health Innovation Hub, wspólna inicjatywa państwowej Agencji Badań Medycznych oraz globalnych firm i EIT Health, pierwsza tego typu w Europie Centralnej. Łączy ona współpracę sektora publicznego z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia. EIT Health jest partnerem wspierającym hubu.

 

Podczas konferencji swoje wystąpienie miała również Erika Piirmets, doradca ds. Transformacji Cyfrowej w E-Estonia Briefing Centre, która opowiedziała o cyfrowej transformacji państw i regionów na przykładzie sektora publicznego w Estonii. Wydarzenie zgromadziło ponadto przedstawicieli kluczowych uczelni w Polsce, inwestujących w projekty innowacyjne, a także wspierane przez EIT start-upy. Tylko w samej Polsce łączna wartość dotacji EIT przeznaczonych w latach 2014-2020 na wsparcie innowacji wyniosła ok. 76 mln euro. Finansowanie otrzymało blisko 150 przełomowych projektów z różnych branż, a także wielu  utalentowanych naukowców, właścicieli start-upów i spin-offów rozwinęło swoje umiejętności, m.in. w obszarze budowania modeli biznesowych czy sztucznej inteligencji. 

 

Finansowanie ze strony EIT otrzymał na przykład start-up BrainScan, który stworzył system wykorzystujący uczenie maszynowe do poprawy efektywności interpretacji tomografii komputerowej mózgu. Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji stanowi istotne wsparcie w pracy radiologów i pomaga zmniejszyć liczbę błędnych diagnoz. Z kolei siedmioletnia współpraca EIT Health oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaowocowała realizacją blisko 80 projektów naukowych w obszarze innowacji i edukacji, z których część zamieniła się w przedsięwzięcia komercyjne.

 

„W ciągu ostatnich 12 lat EIT zbudował największy w Europie ekosystem innowacji łączący ponad 3 tys. partnerów reprezentujących biznes, naukę i edukację. Ponad 200 z nich działa w Polsce, reprezentując takie branże jak ochrona zdrowia, klimat, surowce i żywność oraz buduje innowacyjne konsorcja i rozwija projekty międzyregionalne. INNOVEIT Warsaw to świetna okazja do świętowania sukcesów i osiągnięć naszej wspólnej pracy oraz do rozwoju naszej społeczności. Polska posiada zaplecze w postaci znacznej liczby utalentowanych innowatorów, dlatego tak ważne jest prezentowanie ich szerszej publiczności w ramach europejskiej sieci i docenianie najlepszych praktyk w ramach nowych partnerstw publiczno-prywatnych. Razem wykorzystując siłę innowacji, chcemy dalej podejmować nowe wyzwania stojące przed regionem i wzmacniać nasze zaangażowanie w zwiększanie konkurencyjności Europy”, – powiedział przed konferencją Dyrektor Michał Górzyński, reprezentujący Europejski Instytut Innowacji i Technologii.

 

 

Jeden z takich innowacyjnych projektów rozwija w Polsce start-up Microbe Plus, który podczas wydarzenia został wyróżniony przez społeczność EIT nagrodą INNOVEIT Warsaw Prize jako najlepszy start-up w tej części Europy 2022 roku. – Bardzo cieszymy się z tej nagrody, która potwierdza, że kierunek rozwoju naszej pracy jest przyszłościowy. Tworzymy innowacyjne biopreparaty zapewniające kompleksową i w 100% bezpieczną ochronę roślin oraz szerokie spektrum działania na patogeny. Opracowane bioprodukty zawierają w składzie mikroorganizmy, są wieloszczepowe i dają rolnikom alternatywę dla stosowanych preparatów syntetycznych – mówi Anna Ogar, CEO Microbe Plus.

 

Drugą nagrodą INNOVEIT Warsaw Prize w kategorii The Most Impactful Project społeczność EIT wyróżniła projekt DRIVE. Jest to międzynarodowy program, szkolący w zakresie budowania ekosystemów innowacji i zwiększania potencjału regionów w tym obszarze. Projekt realizuje EIT Health InnoStars we współpracy z uczelnią TU Delft.

 

 

Europejski Instytut Innowacji i Technologii dotychczas wsparł już ponad 2500 przedsięwzięć w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej, gdzie tempo rozwoju innowacji (European Innovation Scoreboard) jest mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. Co ciekawe liczba projektów wspartych przez EIT i pochodzących z tej części Europy rośnie o około 40 proc. rok do roku. W okresie do końca 2021 roku Wspólnota EIT z powodzeniem utworzyła 90 hubów EIT RIS (Regional Innovation Scheme) we wszystkich państwach członkowskich UE i poza nimi. Od 2014 r. EIT przekazał w sumie 613 mln euro podmiotom w krajach RIS, a w tym samym okresie ekosystem start-upów wspieranych przez EIT przyciągnął ponad 2,4 mld euro inwestycji. Dodatkowo różne programy prowadzone przez EIT zaangażowały ponad 9 000 osób.

 

INNOVEIT Warsaw to część szerszego cyklu konferencji INNOVEIT WEEKS organizowanych przez EIT, które są poświęcone rozwojowi europejskiego ekosystemu innowacji. Wydarzenia odbywają się tej jesieni w 10 miastach w Europie i zostaną podsumowane 11 października 2022 r. podczas EIT Summit w Brukseli. Dostępne dla wszystkich spotkania i debaty w ramach INNOVEIT WEEKS przybliżają najważniejsze innowacje, które uzyskały wsparcie społeczności EIT oraz kierunki rozwoju innowacyjnej gospodarki Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia INNOVEIT Warsaw jest EIT Health, we współpracy z EIT i innymi społecznościami EIT: EIT Food, EIT Digital, Climate-KIC, EIT InnoEnergy, EIT Raw Materials, które są aktywne w Polsce. Więcej o INNOVEIT Warsaw: https://eithealth.eventscase.com/EN/innoveitwarsaw.

 

 

 

***
Informacje dodatkowe

Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) to największy w Europie ekosystem innowacji zrzeszający ponad 3400 partnerów z czołowych organizacji reprezentujących biznes, naukę i edukację, którzy skupieni są w ponad 200 hubach innowacji w całej Europie. EIT jest organem Unii Europejskiej i integralną częścią jej ramowego programu na rzecz badań i innowacji "Horyzont Europa". Poprzez dynamiczne paneuropejskie partnerstwa zwane wspólnotami wiedzy i innowacji (WWiI), EIT oferuje szeroki wachlarz działań w obszarze innowacji i przedsiębiorczości, wzmacniając zdolności Europy w tym zakresie oraz tworząc warunki sprzyjające znalezieniu rozwiązań dla palących problemów globalnych. Jednocześnie EIT wspiera najlepsze pomysły w obszarze przedsiębiorczości w celu stymulowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów w Europie. Więcej: https://eit.europa.eu/

 

EIT Health to organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health to największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. Więcej: www.eithealth.eu

 

EIT Health InnoStars to jeden z ośmiu obszarów, gdzie obecne jest EIT Health. Obejmuje ono połowę Europy, w tym Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz dodatkowe państwa włączone w program EIT Health Regional Innovation Scheme (RIS): Kraje Bałtyckie, Chorwację, Słowację, Czechy, Słowenię, Grecję i Rumunię. To kraje, w których według European Innovation Scoreboard (EIS) tempo innowacji jest średnie i wymaga stymulacji. EIT Health InnoStars koncentruje się na promocji przedsiębiorczości, innowacjach i edukacji w dziedzinie ochrony zdrowia, zdrowego życia oraz aktywizacji osób starszych. W Polsce EIT Health InnoStars współpracuje z partnerami: Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Warszawskim. Więcej: https://eithealth.eu/in-your-region/innostars/

 

EIT Regional Innovation Scheme Programme (EIT RIS) to europejski program dla regionów rozwijających się w obszarze innowacji, stworzony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). W obszarze medycyny i ochrony zdrowia program działa od 2016 r. i jest koordynowany przez EIT Health InnoStars. Na program składa się 13 lokalnych hubów EIT Health z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej. Huby działają jako punkty dostępu do europejskiej sieci najlepszych uniwersytetów i firm komercyjnych, oraz prowadzonych przez nie projektów. Cel programu to stymulowanie innowacji w obszarze medycyny i ochrony zdrowia, odkrywanie unikalnych innowacji oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców, a także umożliwianie im uczestnictwa w europejskich programach, konkursach i proinnowacyjnych projektach.

 

 

 

 

 

 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych Biuro prasowe
2024-03-28 | 09:30

Bayer Pharmaceuticals przedstawia plany wprowadzenia nowych rozwiązań medycznych

Programy rozwojowe, znajdujące się na zaawansowanych etapach realizacji, oraz prace na wczesnych etapach nad dopełnieniem oferty wzmacniają pozycję firmy w kluczowych obszarach
Medycyna Dowiedź się, jak w prosty sposób dbać o uśmiech!
2024-03-19 | 01:00

Dowiedź się, jak w prosty sposób dbać o uśmiech!

20 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. To dobra okazja, aby przypomnieć sobie zasady profilaktyki próchnicy i nie tylko. Jest to szczególnie ważne, gdyż
Medycyna Wirtualne serce, którego można dotknąć.
2024-03-07 | 01:00

Wirtualne serce, którego można dotknąć.

Touch My Heart przenosi nas w przyszłość medycyny i edukacji, oferując możliwość interakcji z modelem wirtualnego serca. Dzięki temu modelowi 3D, serce można nie tylko zobaczyć, ale i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Venture Cafe Warsaw

Infrastruktura

Sektor ochrony zdrowia odpowiada za większe emisje CO2 niż lotnictwo. Zielone zmiany wymagają drastycznego przyspieszenia

Sektor ochrony zdrowia ponosi znaczące konsekwencje wynikające z rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk klimatycznych, ale też poważnego zanieczyszczenia powietrza, a koszty z tym związane będą rosły. Z drugiej strony sam sektor też się przyczynia do zmian klimatycznych – odpowiada za 4 proc. emisji CO2, czym wyprzedza takie branże jak żegluga czy lotnictwo. O potrzebie przyspieszenia zielonych zmian w ochronie zdrowia coraz więcej się mówi, ale to wymaga konkretnych działań. Temu ma służyć powołana właśnie do życia Zielona Koalicja dla Zdrowia, w której uczestniczy prawie 30 podmiotów i której patronuje m.in. Narodowy Fundusz Zdrowia.

Prawo

Postęp technologiczny rewolucjonizuje pracę specjalistów ds. finansów. Stają się strategicznymi doradcami biznesu

Częste zmiany regulacyjne i postęp technologiczny wymuszają na specjalistach ds. finansów ciągłe nabywanie nowych kompetencji, doszkalanie i uaktualnianie swojej wiedzy. Ci, którzy potrafią się dostosować do szybkich zmian i wesprzeć swoimi umiejętnościami rozwój biznesu, mogą jednak liczyć na większe możliwości rozwoju kariery. – Finanse operują w świecie, który coraz szybciej się zmienia. To powoduje, że w przyszłości ludzie z obszaru finansów będą musieli poświęcać dużo więcej energii na to, żeby dotrzymać tempa – mówi Kuba Neneman, head of finance.ai, commercial data science manager w Shellu.

Polityka

Poparcie Europejczyków dla Ukrainy pozostaje silne. Bardziej kontrowersyjna jest kwestia jej wejścia do NATO

Silne poparcie dla Ukrainy w Europie sprawia, że politycy prezentujący odmienną wizję nie mają przestrzeni na próby wykorzystywania prorosyjskich postaw w kształtowaniu polityki zagranicznej. Badania naukowców z Uniwersytetu w Exeter przeprowadzone w kilkunastu europejskich krajach wskazują, że poparcie dla Ukrainy i polityki skupiającej się na pomocy zaatakowanemu krajowi jest szerokie, ale najsilniejsze w państwach mających doświadczenia z polityką Kremla w czasach Związku Radzieckiego. Najsilniejsza polaryzacja nastrojów w Europie jest zauważalna w kwestii ewentualnego przystąpienia Ukrainy do Paktu Północnoatlantyckiego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.