INNOVEIT Warsaw: Czy Polska jest gotowa na deep-tech?
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) przeznaczył do tej pory ponad 76 mln euro na rozwój innowacji w Polsce. W kolejnych 3 latach – zgodnie z nową europejską strategią innowacji – EIT w większym stopniu skoncentruje się na wsparciu talentów i projektów zaawansowanych technologicznie i wysoko innowacyjnych, tzw. deep-tech. O tym, jak Polska i kraje regionu mogą wzmacniać swoją innowacyjność w tym obszarze, rozmawiali uczestnicy wczorajszej konferencji INNOVEIT Warsaw.
Zgodnie z założeniami nowej Europejskiej Agendy Innowacji (European Innovation Agenda) ogłoszonej na początku lipca 2022 roku, kraje Unii Europejskiej dysponują pełnym potencjałem do rozwoju innowacji deep-tech, które mają wzmocnić gospodarkę i zapewnić skuteczną przewagę UE i krajów członkowskich na świecie. Agenda zakłada pięć priorytetów, a jednym z nich jest rozwinięcie i zatrzymanie talentów w UE. Wsparcia udzieli tutaj m.in. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), który do 2025 r. przeszkoli 1 mln osób w obszarze sztucznej inteligencji, cyberbepieczeństwa czy data science w Europie, w tym w Ukrainie. Dodatkowo EIT będzie skupiał się na systemowym wsparciu kobiet-innowatorek, rozwoju tzw. dolin innowacji, a także międzynarodowych projektów innowacyjnych.
Okazją do wymiany doświadczeń, jak zrealizować te cele, są między innymi takie wydarzenia jak wczorajsza konferencja INNOVEIT Warsaw zorganizowana przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii we współpracy z EIT Health, przy wsparciu EIT Food, EIT Raw Materials, EIT Digital i Climate-KIC. Zgromadziła ona przedstawicieli europejskich rządów, przemysłu, biznesu, nauki, decydentów UE, a także inwestorów oraz start-upy. Uczestnicy spotkania debatowali nad wyzwaniami oraz możliwościami związanymi z rozwojem ekosystemu innowacji w Polsce oraz szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej.
Yegor Dubynskyi, Wiceminister Transformacji Cyfrowej Ukrainy, w swoim wystąpieniu podczas konferencji INNOVEIT Warsaw, poruszył kwestie budowania ekosystemu innowacji odpornego na konflikty zbrojne oraz znaczenia bezpieczeństwa cyfrowego w obecnych czasach. „Dziś jesteśmy pewni, że kolejne wojny będą wojnami technologii, a zrównoważona digitalizacja jest naszym wspólnym globalnym wyzwaniem. Udowodniliśmy to we współpracy Ukrainy z polskim rządem i cały czas podejmujemy działania nad kształtowaniem UE jako podstawy do budowy cyfrowych państw. Tylko działając wspólnie, możemy stworzyć odporne środowisko cyfrowe" – wyjaśniał wiceminister Yegor Dubynskyi.
Andrzej Ryś, Dyrektor ds. Systemów Opieki Zdrowotnej, Produktów Medycznych i Innowacji w Komisji Europejskiej podczas wydarzenia poprowadził panel dyskusyjny na temat współpracy stron publicznej i prywatnej w budowaniu innowacyjnych regionów. Jednym z przykładów takiej działalności jest Warsaw Health Innovation Hub, wspólna inicjatywa państwowej Agencji Badań Medycznych oraz globalnych firm i EIT Health, pierwsza tego typu w Europie Centralnej. Łączy ona współpracę sektora publicznego z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia. EIT Health jest partnerem wspierającym hubu.
Podczas konferencji swoje wystąpienie miała również Erika Piirmets, doradca ds. Transformacji Cyfrowej w E-Estonia Briefing Centre, która opowiedziała o cyfrowej transformacji państw i regionów na przykładzie sektora publicznego w Estonii. Wydarzenie zgromadziło ponadto przedstawicieli kluczowych uczelni w Polsce, inwestujących w projekty innowacyjne, a także wspierane przez EIT start-upy. Tylko w samej Polsce łączna wartość dotacji EIT przeznaczonych w latach 2014-2020 na wsparcie innowacji wyniosła ok. 76 mln euro. Finansowanie otrzymało blisko 150 przełomowych projektów z różnych branż, a także wielu utalentowanych naukowców, właścicieli start-upów i spin-offów rozwinęło swoje umiejętności, m.in. w obszarze budowania modeli biznesowych czy sztucznej inteligencji.
Finansowanie ze strony EIT otrzymał na przykład start-up BrainScan, który stworzył system wykorzystujący uczenie maszynowe do poprawy efektywności interpretacji tomografii komputerowej mózgu. Rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji stanowi istotne wsparcie w pracy radiologów i pomaga zmniejszyć liczbę błędnych diagnoz. Z kolei siedmioletnia współpraca EIT Health oraz Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zaowocowała realizacją blisko 80 projektów naukowych w obszarze innowacji i edukacji, z których część zamieniła się w przedsięwzięcia komercyjne.
„W ciągu ostatnich 12 lat EIT zbudował największy w Europie ekosystem innowacji łączący ponad 3 tys. partnerów reprezentujących biznes, naukę i edukację. Ponad 200 z nich działa w Polsce, reprezentując takie branże jak ochrona zdrowia, klimat, surowce i żywność oraz buduje innowacyjne konsorcja i rozwija projekty międzyregionalne. INNOVEIT Warsaw to świetna okazja do świętowania sukcesów i osiągnięć naszej wspólnej pracy oraz do rozwoju naszej społeczności. Polska posiada zaplecze w postaci znacznej liczby utalentowanych innowatorów, dlatego tak ważne jest prezentowanie ich szerszej publiczności w ramach europejskiej sieci i docenianie najlepszych praktyk w ramach nowych partnerstw publiczno-prywatnych. Razem wykorzystując siłę innowacji, chcemy dalej podejmować nowe wyzwania stojące przed regionem i wzmacniać nasze zaangażowanie w zwiększanie konkurencyjności Europy”, – powiedział przed konferencją Dyrektor Michał Górzyński, reprezentujący Europejski Instytut Innowacji i Technologii.
Jeden z takich innowacyjnych projektów rozwija w Polsce start-up Microbe Plus, który podczas wydarzenia został wyróżniony przez społeczność EIT nagrodą INNOVEIT Warsaw Prize jako najlepszy start-up w tej części Europy 2022 roku. – Bardzo cieszymy się z tej nagrody, która potwierdza, że kierunek rozwoju naszej pracy jest przyszłościowy. Tworzymy innowacyjne biopreparaty zapewniające kompleksową i w 100% bezpieczną ochronę roślin oraz szerokie spektrum działania na patogeny. Opracowane bioprodukty zawierają w składzie mikroorganizmy, są wieloszczepowe i dają rolnikom alternatywę dla stosowanych preparatów syntetycznych – mówi Anna Ogar, CEO Microbe Plus.
Drugą nagrodą INNOVEIT Warsaw Prize w kategorii The Most Impactful Project społeczność EIT wyróżniła projekt DRIVE. Jest to międzynarodowy program, szkolący w zakresie budowania ekosystemów innowacji i zwiększania potencjału regionów w tym obszarze. Projekt realizuje EIT Health InnoStars we współpracy z uczelnią TU Delft.
Europejski Instytut Innowacji i Technologii dotychczas wsparł już ponad 2500 przedsięwzięć w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej, gdzie tempo rozwoju innowacji (European Innovation Scoreboard) jest mniejsze niż w krajach Europy Zachodniej. Co ciekawe liczba projektów wspartych przez EIT i pochodzących z tej części Europy rośnie o około 40 proc. rok do roku. W okresie do końca 2021 roku Wspólnota EIT z powodzeniem utworzyła 90 hubów EIT RIS (Regional Innovation Scheme) we wszystkich państwach członkowskich UE i poza nimi. Od 2014 r. EIT przekazał w sumie 613 mln euro podmiotom w krajach RIS, a w tym samym okresie ekosystem start-upów wspieranych przez EIT przyciągnął ponad 2,4 mld euro inwestycji. Dodatkowo różne programy prowadzone przez EIT zaangażowały ponad 9 000 osób.
INNOVEIT Warsaw to część szerszego cyklu konferencji INNOVEIT WEEKS organizowanych przez EIT, które są poświęcone rozwojowi europejskiego ekosystemu innowacji. Wydarzenia odbywają się tej jesieni w 10 miastach w Europie i zostaną podsumowane 11 października 2022 r. podczas EIT Summit w Brukseli. Dostępne dla wszystkich spotkania i debaty w ramach INNOVEIT WEEKS przybliżają najważniejsze innowacje, które uzyskały wsparcie społeczności EIT oraz kierunki rozwoju innowacyjnej gospodarki Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia INNOVEIT Warsaw jest EIT Health, we współpracy z EIT i innymi społecznościami EIT: EIT Food, EIT Digital, Climate-KIC, EIT InnoEnergy, EIT Raw Materials, które są aktywne w Polsce. Więcej o INNOVEIT Warsaw: https://eithealth.eventscase.com/EN/innoveitwarsaw.
***
Informacje dodatkowe
Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) to największy w Europie ekosystem innowacji zrzeszający ponad 3400 partnerów z czołowych organizacji reprezentujących biznes, naukę i edukację, którzy skupieni są w ponad 200 hubach innowacji w całej Europie. EIT jest organem Unii Europejskiej i integralną częścią jej ramowego programu na rzecz badań i innowacji "Horyzont Europa". Poprzez dynamiczne paneuropejskie partnerstwa zwane wspólnotami wiedzy i innowacji (WWiI), EIT oferuje szeroki wachlarz działań w obszarze innowacji i przedsiębiorczości, wzmacniając zdolności Europy w tym zakresie oraz tworząc warunki sprzyjające znalezieniu rozwiązań dla palących problemów globalnych. Jednocześnie EIT wspiera najlepsze pomysły w obszarze przedsiębiorczości w celu stymulowania zrównoważonego wzrostu gospodarczego oraz tworzenia miejsc pracy dla wykwalifikowanych specjalistów w Europie. Więcej: https://eit.europa.eu/
EIT Health to organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health to największe w Europie partnerstwo publiczno-prywatne działające w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. Więcej: www.eithealth.eu
EIT Health InnoStars to jeden z ośmiu obszarów, gdzie obecne jest EIT Health. Obejmuje ono połowę Europy, w tym Polskę, Węgry, Włochy i Portugalię oraz dodatkowe państwa włączone w program EIT Health Regional Innovation Scheme (RIS): Kraje Bałtyckie, Chorwację, Słowację, Czechy, Słowenię, Grecję i Rumunię. To kraje, w których według European Innovation Scoreboard (EIS) tempo innowacji jest średnie i wymaga stymulacji. EIT Health InnoStars koncentruje się na promocji przedsiębiorczości, innowacjach i edukacji w dziedzinie ochrony zdrowia, zdrowego życia oraz aktywizacji osób starszych. W Polsce EIT Health InnoStars współpracuje z partnerami: Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, Gdańskim Uniwersytetem Medycznym, Łukasiewicz - PORT Polski Ośrodek Rozwoju Technologii, Politechniką Łódzką oraz Uniwersytetem Warszawskim. Więcej: https://eithealth.eu/in-your-region/innostars/
EIT Regional Innovation Scheme Programme (EIT RIS) to europejski program dla regionów rozwijających się w obszarze innowacji, stworzony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT). W obszarze medycyny i ochrony zdrowia program działa od 2016 r. i jest koordynowany przez EIT Health InnoStars. Na program składa się 13 lokalnych hubów EIT Health z Europy Centralnej, Wschodniej i Południowej. Huby działają jako punkty dostępu do europejskiej sieci najlepszych uniwersytetów i firm komercyjnych, oraz prowadzonych przez nie projektów. Cel programu to stymulowanie innowacji w obszarze medycyny i ochrony zdrowia, odkrywanie unikalnych innowacji oraz wsparcie lokalnych przedsiębiorców, a także umożliwianie im uczestnictwa w europejskich programach, konkursach i proinnowacyjnych projektach.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Rośnie znaczenie zielonych certyfikatów w nieruchomościach. Przybywa ich również w mieszkaniówce
Trend certyfikowania budynków już od wielu lat jest obecny na rynku komercyjnym i dotyczy głównie biurowców i nieruchomości logistycznych. Teraz coraz mocniej wchodzi także do segmentu mieszkań. Liczba certyfikatów dla tego typu inwestycji rośnie, co ma związek z rosnącą świadomością ekologiczną mieszkańców oraz ich chęcią ograniczania kosztów eksploatacji mieszkań.
Zdrowie
Europa potrzebuje strategii dla zdrowia mózgu. Coraz więcej państw dostrzega ten problem
Polacy z jednej strony wykazują już sporą świadomość problemu, jakim są choroby mózgu – jedna czwarta ma w swoim otoczeniu osoby dotknięte takim problemem. Z drugiej strony system nie odpowiada rosnącym potrzebom. Specjalistów jest zbyt mało, więc kolejki do neurologów czy psychiatrów się wydłużają. Alternatywą pozostaje korzystanie z wizyt komercyjnych, ale nie każdego na to stać. Towarzystwa naukowe i organizacje pozarządowe są zgodne co do tego, że potrzebne są nie tylko krajowe strategie, ale i europejski plan dla chorób mózgu.
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.