Immersyjna wystawa BBC Earth „Zjawiskowa Ziemia”
Początek listopada będzie dla Warszawy okresem szczególnych anomalii pogodowych. Mieszkańcy stolicy mogą spodziewać się zorzy polarnej, a na ich weekendowe plany może wpłynąć wybuch wulkanu. Wszystko za sprawą multisensorycznej wystawy w Artbox Experience na terenie warszawskiej Fabryki Norblina, zainspirowanej najnowszą serią popularno-naukową BBC Earth „Zjawiskowa Ziemia”, której telewizyjna premiera odbędzie się 7. listopada.
Egzotyczne zjawiska pogodowe w samym centrum miejskiej dżungli? Tego jeszcze nie było!
W dniach 4-5 listopada 2022 r. przestrzeń ArtBox Experience przeniesie odwiedzających do zupełnie nowego świata – świata dzikiej, nieposkromionej,
ale przede wszystkim pięknej i majestatycznej natury. Magiczne oblicze zorzy polarnej, pierwotna siła morskich fal, rozświetlające nieboskłon rozładowania atmosferyczne, czy destruktywne i oszałamiające wybuchy wulkanów to spektakle zwykle dostępne dla szczęściarzy lub ryzykantów. Dzięki multimedialnej wystawie BBC Earth przybliżymy się do nich tak, jak często mogą to zrobić tylko obiektywy kamer.
Wydarzenie jest zainspirowane najnowszą serią BBC Earth „Zjawiskowa Ziemia”. Materiał uchwycony przez filmowców BBC został przekształcony na multisensoryczne widowisko łączące obraz i dźwięk. Odwiedzający będą mieli bezprecedensową szansę doświadczyć wspaniałości i potęgi zjawisk przyrodniczych, dotychczas niedostępnych z tak bliska. Całość będzie wyświetlana na 800 m2 przestrzeni ArtBox Experience za pomocą najnowocześniejszych projektorów w technologii 360° – tak, by każdy mógł całkowicie zanurzyć się w niesamowitym świecie barw, kształtów i dźwięków naszej spektakularnej planety.
Opiekę nad wystawą objęła kuratorka Marta Grytczuk na co dzień związana z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Koncepcja wystawy koncentruje się wokół doświadczenia niemożliwego. Postanowiliśmy, za pomocą wielokanałowych projekcji video i ścieżki dźwiękowej, przedstawić tytułowe zjawiska przyrodnicze z całą ich wizualną mocą, tworząc momentami niemal abstrakcyjne obrazy. Niebezpiecznym i niedostępnym żywiołom, ujarzmionym dla widza przez technologię, oddajemy przestrzeń do swobodnej adaptacji, ukazując ich charakter, rytm, czasem ich rozmach i wielkość, innym razem intrygujący szczegół – zauważa Marta Grytczuk.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od godz. 16:00 4. listopada do godz. 22:00 5. listopada. Więcej o samych zjawiskach przyrodniczych można dowiedzieć się z programu „Zjawiskowa Ziemia”, którego premiera odbędzie się na kanale BBC Earth 7 listopada o godz. 19:55. Nowy odcinek co tydzień w poniedziałek o tej samej porze.
Wydarzenie jest jednym z elementów kampanii brandowej kanału BBC Earth „Jesteś częścią czegoś większego” autorstwa Digital Kingdom. Za koncepcję oraz koordynację wystawy odpowiada agencja Garden of Words.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Handel

Nie tylko konsumenci starają się kupować bardziej odpowiedzialne. Część firm już stawia na to mocny nacisk
Kwestie równoważonych zakupów stają się elementem strategii ESG. Dostawy energii, zamówienia surowców i materiałów do produkcji czy elementów wyposażenia biur – na każdym etapie swoich zakupów firmy mogą dziś decydować między opcjami bardziej i mniej zrównoważonymi. Dotyczy to także zamówień rzeczy codziennego użytku dla pracowników czy środków czystości – wskazują eksperci Lyreco, e-sklepu, który prowadzi sprzedaż produktów do biur, pokazując ich wpływ na środowisko czy efektywność pracy.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.
Bankowość
Banki spółdzielcze coraz ważniejsze dla finansowania gospodarki. Współpraca z BGK ma pobudzić lokalne inwestycje

Banki spółdzielcze w coraz większym stopniu odpowiadają za finansowanie rozwoju gospodarki. Ich udział w ostatnich latach wzrósł, a kondycja sektora się poprawiła. Bank Gospodarstwa Krajowego chce wzmocnić współpracę z bankami spółdzielczymi na rzecz finansowania lokalnego rozwoju. To jeden z elementów nowej strategii BGK na lata 2025–2030. Narzędziami, które do tego służą, są gwarancje BGK.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.