Genomtec dokonał kolejnego zgłoszenia patentowego
Genomtec S.A., notowana na NewConnect spółka z branży technologii medycznych z zastosowaniem w szybkich testach genetycznych dla diagnostyki klinicznej typu point-of-care (miejsca opieki nad pacjentem), dokonała zgłoszenia patentowego w zakresie autorskiego zestawu starterów, metody diagnostyki oraz składu mieszaniny reakcyjnej do genetycznej diagnostyki zakażeń bakterią Salmonella enterica w technice LAMP. Zgłoszenie zostało dokonane w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej. Opracowana przez Genomtec technologia do wykrywania jest szybsza i mniej kosztowna niż obecnie wykorzystywane na rynku.
Salmonellozy lub zatrucia pokarmowe, są jednymi z najczęstszych chorób zakaźnych – zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego uważane są za główne źródło pałeczek Salmonella. Wszystkie zakażenia Salmonellą rozpoczynają się po spożyciu skażonej żywności, mleka lub wody i u ludzi mogą przebiegać jako ostre zapalenie żołądka i jelit, gorączka jelitowa (dur brzuszny lub paradur) lub bakteriemia z objawami klinicznymi lub bez nich. Zdecydowana większość przypadków zachorowań na salmonellozę u ludzi jest wywoływana przez bakterie należące do gatunku Salmonella enterica, które można teraz wykryć za pomocą szybkiej i taniej metody badawczej z wykorzystaniem zestawu laboratoryjnego Genomtec® Salmonella Laboratory Kit.
- Ubieganie się o ochronę patentową wynika ze znacznie lepszych parametrów diagnostycznych naszych rozwiązań w obszarze biologii molekularnej. Ponadto charakteryzują się one krótszym czasem potrzebnym do uzyskania wyniku co jest kluczowe tam, gdzie niezbędna jest szybka i bardzo precyzyjna diagnostyka. – powiedział Miron Tokarski, prezes zarządu i współzałożyciel Genomtec.
Ochrona patentowa posiadanej technologii czy procesów składających się na daną technologię, stanowią kluczowy obszar budowania i chronienia wartości intelektualnej wypracowanej w Genomtec Technologia Spółki jest zabezpieczona coraz większą ilością patentów i zgłoszeń patentowych w obszarze samej platformy diagnostycznej Genomtec ID jak i biologii molekularnej, czego przykładem jest dzisiejsze zgłoszenie patentowe do wykrywania bakterii Salmonelli enterica.
Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji
Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.