Komunikaty PR

GE HealthCare z grantem w wysokości 44 milionów dolarów od Gates Foundation

2023-09-27  |  14:00

GE HealthCare z grantem w wysokości 44 milionów dolarów na opracowanie technologii ultrasonograficznej wspieranej przez sztuczną inteligencję

  • Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów ułatwi rozwój aplikacji i narzędzi wspieranych przez sztuczną inteligencję, aby umożliwić pracownikom ochrony zdrowia wykonywanie bardziej precyzyjnych badań ultrasonograficznych w celu poprawy zdrowia matek i noworodków, a także diagnostyki chorób układu oddechowego.
  • Algorytmy ultrasonograficzne zostaną dostosowane do wielu modeli urządzeń, aby ułatwić dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się.

 

Warszawa, 21 września 2023 r. – GE HealthCare otrzymało grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów w wysokości ponad 44 milionów dolarów na stworzenie narzędzi do automatycznej oceny obrazowania ultrasonograficznego wspomaganych sztuczną inteligencją. Mają one na celu pomóc pracownikom ochrony zdrowia w krajach rozwijających się w podejmowaniu decyzji klinicznych. To krok podjęty, by zwiększyć dostępność położniczych badań USG w zakresie opieki nad matką i noworodkiem, a także badań przesiewowych płuc w pediatrii.

— Grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów to szansa, by zwiększyć dostęp do ultrasonografii w krajach rozwijających się. USG to obecnie niezbędne narzędzie do badań przesiewowych, wykorzystywane w diagnostyce różnych schorzeń, również tych związanych ze zdrowiem kobiet w ciąży czy leczeniem chorób układu oddechowego — powiedział Roland Rott, President and CEO, Ultrasound, GE HealthCare i dodał: Ta dotacja pomoże dostosować wiodącą technologię AI Caption Health do potrzeb większej liczby klinicystów, a tym samym przyczyni się do zwiększenia dostępności opieki medycznej wysokiej jakości.

Współczynnik zgonów matek i dzieci jest jednym z największych problemów opieki zdrowotnej na całym świecie. W 2020 r. z powodu przyczyn możliwych do uniknięcia związanych z ciążą i porodem każdego dnia umierało prawie 800 kobiet, przy czym około 95% wszystkich zgonów matek miało miejsce w krajach rozwijających się[1]. W 2019 roku w pierwszym miesiącu życia zmarło 2,4 miliona dzieci na całym świecie. Technologie ultrasonograficzne wykorzystywane w opiece nad matkami pomagają w określeniu markerów zdrowia płodu takich jak wiek ciążowy, obraz i żywotność płodu, ciąża mnoga, przepływ krwi pępowinowej czy ciąża pozamaciczna.

Zapalenie płuc u dzieci poniżej 5. roku życia jest główną przyczynę zgonów w tej grupie wiekowej na świecie[2]. Ponieważ objawy mogą pojawić się nagle, wczesna diagnoza ma kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia i zapobiegania powikłaniom. Ultrasonograficzne badanie płuc zapewnia lekarzom podgląd całego płuca, jest łatwe do powtórzenia, a ponadto pomaga zdiagnozować schorzenie z większą dokładnością w porównaniu do RTG klatki piersiowej[3].

Za stworzenie technologii odpowiadać będzie Caption Health, lider w dziedzinie wykorzystania sztucznej inteligencji w medycynie, który w lutym 2023 roku został przejęty przez GE HealthCare. Technologia zostanie przystosowana do działania na wielu urządzeniach i sondach technologicznych, również w urządzeniach przenośnych. W 2020 roku firma Caption Health otrzymała grant od Fundacji Billa i Melindy Gatesów na wsparcie rozwoju innowacyjnej technologii AI do USG płuc.

— Aplikacje Caption Health AI zostały zaprojektowane tak, by wspierać pracowników służby zdrowia na każdym etapie badania ultrasonograficznego i pomóc im w uchwyceniu i skutecznej interpretacji wysokiej jakości obrazów ultrasonograficznych – powiedziała Karley Yoder, Chief Digital Officer, Ultrasound, GE HealthCare i General Manager, Caption Health – Jesteśmy wdzięczni za nieustanne wsparcie Fundacji Billa i Melindy Gatesów, które umożliwia stały rozwój naszego projektu badań nad USG płuc, a także zwiększanie dostępności tej technologii, by zapewniać wyższą jakość opieki matkom i dzieciom – dodała.

                                                                                                                                                                 

O GE HealthCare

GE HealthCare jest wiodącym światowym innowatorem w dziedzinie technologii medycznych, diagnostyki farmaceutycznej i technologii cyfrowych, a jego celem jest dostarczanie zintegrowanych rozwiązań, usług i analiz danych, dzięki którym szpitale stają się bardziej wydajne, lekarze bardziej skuteczni, terapie bardziej precyzyjne, a pacjenci zdrowsi i szczęśliwsi. Służąc pacjentom
i świadczeniodawcom od ponad 100 lat, GE HealthCare rozwija spersonalizowaną, połączoną opiekę, upraszczając jednocześnie podróż pacjenta po ścieżce zdrowotnej. Nasze odziały: diagnostyki obrazowej, ultrasonografii, rozwiązań w ramach opieki nad pacjentem oraz farmaceutyków przeznaczonych do diagnostyki pomagają usprawnić proces leczenia pacjentów od diagnozy, przez terapię, po monitorowanie. Firma warta jest 18 miliardów dolarów i zatrudnia 51 tys. pracowników.

 

Śledź nas na Facebook, LinkedIn, Twitter lub https://www.gehealthcare.pl, aby mieć dostęp do najnowszych informacji.


 

Kontakt dla mediów:

Olena Weissenbacher

olena.weissenbacher@ge.com

 

Irena Stankiewicz

Irena.stankiewicz@grayling.com

+48 603 350 165

 


[1] World Health Organization. Maternal Mortality, luty 2023, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/maternal-mortality 

[2] World Health Organization. Pneumonia, listopad 2022, https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/pneumonia

[3] Systematic review and meta-analysis for the use of ultrasound versus radiology in diagnosing of pneumonia, Saeed Ali Alzahrani et al. Crit Ultrasound J. 2017; 9: 6. doi: 10.1186/s13089-017-0059-y

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski Biuro prasowe
2025-06-24 | 09:30

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Ta strategiczna współpraca wprowadza na polski rynek nowe rozwiązania - z zakresu probioterapii do pielęgnacji skóry ze skłonnością do trądziku - z planami dalszej
Medycyna Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”
2025-06-16 | 03:00

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Nowy raport agencji doradczej PRCN pokazuje, że Polacy są bardzo ostrożni w kwestii udostępniania danych zdrowotnych na potrzeby rozwoju sektora ochrony zdrowia i nauk
Medycyna Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
2025-06-05 | 11:05

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra

Co to jest szyna CPM? Szyna CPM (ang. Continuous Passive Motion – ciągły ruch bierny) to innowacyjne urządzenie medyczne wykorzystywane w rehabilitacji pourazowej

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa

Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.

Prawo

Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.