Komunikaty PR

Fujifilm przedstawia długo oczekiwane obiektywy typu tilt-shift dla serii GFX

2023-09-13  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.

Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl

Fujifilm przedstawia obiektywy “FUJINON GF30mmF5.6 T/S” i „FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro”

Dzięki najwyższej jakości obrazowania serii GFX zaspokajamy potrzeby fotografów zawodowców

Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością informuje o wprowadzeniu do sprzedaży dwóch modeli obiektywów typu tilt-shift (z możliwością korekcji perspektywy): „FUJINON GF30mmF5.6 T/S” (dalej zwanego GF30mmF5.6 T/S), który zadebiutuje w październiku 2023 r. i obiektywu typu tilt-shift do makrofotografii “FUJINON GF110mmF5.6 T/S Macro” (GF110mmF5.6 T/S Macro), którego premiera została zaplanowana na listopad 2023 r. Obydwa nowe obiektywy tilt-shift dołączą do linii szkieł GF, to jest wymiennych obiektywów przeznaczonych do bezlusterkowych aparatów cyfrowych Fujifilm serii GFX, wyposażonych w matrycę światłoczułą średniego formatu*1 o powierzchni obrazowania w przybliżeniu 1,7 razy większą niż matryca formatu pełnej klatki 35 mm.

Modele GF30mmF5.6 T/S i GF110mmF5.6 T/S Macro oferują funkcję tilt, czyli nachylanie/odchylanie osi optycznej względem matrycy aparatu oraz funkcję shift, czyli przesuwania osi optycznej równolegle względem matrycy. Funkcja tilt-shift pozwala na zmianę relacji osi optycznej względem płaszczyzny obrazowania i celowe manipulowanie zarówno perspektywą, jak i obszarami znajdującymi się w obszarze ostrości. Zaspokaja to potrzeby fotografów zawodowych, którzy pragną mieć większą swobodę w zakresie komponowania kadrów i wyboru pozycji wykonywania zdjęć w fotografii architektury, krajobrazowej i reklamowej. Obiektywy tilt-shift posiadają unikalną konstrukcję optyczną, która zachowuje okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm i umożliwia przesuwanie „widzianego” przez matrycę kadru w zakresie ±15 mm. Za zmiany kierunku pochylenia i przesunięcia płaszczyzny obrazu odpowiada specjalny mechanizm potrafiący dostosować kierunki pochylenia i przesunięcia obiektywu pod dowolnymi kątami, od prostopadłego do równoległego, co pozwala wpływać na perspektywę i manipulować położeniem punktu ostrości. Stwarza to unikalne możliwości uprawiania specyficznych stylów fotograficznych, przy zachowaniu doskonałej jakości obrazowania serii GFX.

GF30mmF5.6 T/S to szerokokątny obiektyw typu tilt-shift o ogniskowej długości 30 mm (co odpowiada 24 mm w formacie pełnej klatki 35 mm). Charakteryzuje się wysokim poziomem rozdzielczości optycznej, ponieważ potrafi skutecznie tłumić zjawiska dystorsji optycznej i tzw. duszków, czyli przypadłości, które dotykają wiele szkieł szerokokątnych. Obiektyw ten zaspokoi potrzeby zawodowych fotografów specjalizujących się w fotografii krajobrazowej, gdzie wszystko, co znajduje się w kadrze, powinno być ostre, od trawy na pierwszym planie, po góry w oddali. Znakomicie sprawdzi się też w fotografii architektury, ponieważ potrafi skorygować zniekształcenia perspektywy pojawiające się na przykład przy fotografowaniu wysokich obiektów architektonicznych.

Model GF110mmF5.6 T/S Macro to średni teleobiektyw makro o ogniskowej 110 mm (odpowiadającej 87 mm w formacie pełnej klatki 35 mm) i maksymalnej skali odwzorowania 0,5x. Jest w stanie wytłumić różne typy zniekształceń optycznych, w tym dystorsję oraz aberrację podłużną i poprzeczną, zapewniając wysoki poziom rozdzielczości optycznej. W zbliżeniach punkt ostrości na obiekcie może być swobodnie kontrolowany, aby sprostać wymaganiom fotografii reklamowej, produktowej, martwej natury itp.

Równocześnie z ogłoszeniem rynkowych debiutów tych produktów, koncern Fujifilm przedstawił również zaktualizowany harmonogram dla obiektywów GF, zawierający kilku nowych przedstawicieli serii, w tym oczekiwany przez wielu ultra teleobiektyw stałoogniskowy i szkło typu power zoom (z układem zmiany ogniskowej napędzanym silnikiem), który powiększy możliwości serii GFX w zakresie zastosowań wideo.

*1 Matryca światłoczuła o przekątnej 55 mm (43,8 mm x 32,9 mm) o powierzchni obrazowania ok. 1,7 razy większej w porównaniu z matrycą formatu pełnej klatki 35 mm

*2 Ogólny termin, który odnosi się do działań wpływających na zmianę pozycji osi optycznej obiektywu w relacji do płaszczyzny obrazowania (w typowych sytuacjach fotograficznych oś optyczna obiektywu prostopadle sięga środka płaszczyzny obrazowania).

(1) Szerokokątny obiektyw typu tilt-shift GF30mmF5.6 T/S”

1. Zaawansowana konstrukcja optyczna tłumiąca różne rodzaje zniekształceń, zapewniająca znakomitą wydajność optyczną

  • Układ optyczny obiektywu zbudowany jest z 16 soczewek umieszczonych w 11 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne, 2 soczewki ED i 1 soczewka Super ED. W tej zaawansowanej konstrukcji wykorzystano w przedniej części soczewkę asferyczną o dużej średnicy, jak również 3 soczewki ED tworzące zaawansowany układ optyczny, który eliminuje potrzebę elektronicznej korekcji dystorsji i podłużnej aberracji chromatycznej. Aberracja sferyczna, komatyczna, a także zjawisko krzywizny pola są maksymalnie tłumione, dzięki czemu obraz w kadrze jest ostry od krawędzi do krawędzi, nawet podczas przesuwania osi optycznej obiektywu.
  • Zastosowanie autorskiej powłoki Fujifilm Nano GI w pewnym stopniu kontroluje współczynnik załamania światła na powierzchni obiektywu, zapobiegając niepożądanym odbiciom światła i ograniczając występowanie duszków i flar, które często pojawiają się przy stosowaniu szkieł szerokokątnych.  

2. Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu

  • Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±8,5° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Dodatkowo użytkownicy otrzymują funkcję obracania sekcji tilt-shift umożliwiającą zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.
  • W obiektyw wbudowano czujnik, który wykrywa zakres ruchów przesunięcia i obrotów. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3.

3. Kompaktowa konstrukcja, która zapewnia łatwość obsługi podczas fotografowania

  • Obiektywy szerokokątne przybierają zwykle spore rozmiary, jednakże ten obiektyw, kryjący w sobie układ optyczny generujący okrąg obrazu o średnicy ok. 85 mm, ma długość zaledwie 138,5 mm i waży jedynie 1,340 g dzięki optymalnemu rozmieszczeniu 16 soczewek w 11 grupach, włączając w to soczewki asferyczne i soczewki ED. Ponadto znajdująca się w przedniej części obiektywu soczewka asferyczna dużej średnicy umożliwiła zastosowanie uniwersalnego gwintu filtra rozmiaru 105 mm*4, pozwalając użytkownikom na korzystanie z różnych filtrów w celu dostosowania się do konkretnej sytuacji fotograficznej, jak na przykład przy fotografowaniu krajobrazów.
  • Obiektyw wyposażony został w specjalnie dla niego zaprojektowany kołnierz mocowania na statywie. Nawet podczas przesuwania osi optycznej kołnierz pomaga utrzymać pozycję fotografowanego obiektu w kadrze, zapobiegając występowaniu paralaksy i umożliwiając łączenie kilku ekspozycji 

*3  Funkcja ta jest dostępna w nowo wprowadzonym na rynek aparacie “FUJIFILM GFX100 II” i w kolejnych, które się ukażą. W przypadku modeli FUJIFILM GFX100, FUJIFILM GFX100S, FUJIFILM GFX50S II, FUJIFILM GFX 50S i FUJIFILM GFX 50R wymagana będzie przyszła aktualizacja oprogramowania sprzętowego.

*4 Prosimy skorzystać ze znajdującego się w zestawie pierścienia adaptera, aby zamocować filtr 105 mm.

(2) Średni teleobiektyw typu tilt-shift GF110mmF5.6 T/S Macro

1. Konstrukcja optyczna zapewniająca niesamowitą ostrość obrazu

  • Obiektyw ten zbudowany jest z 11 soczewek w 9 grupach, włączając w to 1 soczewkę asferyczną i dwie soczewki ED. Asferyczna soczewka odpowiedzialna jest za kontrolę aberracji komatycznej i krzywizny koła, zaś soczewki ED pomagają minimalizować występowanie zjawiska poprzecznej aberracji chromatycznej, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru, bez konieczności stosowania korekcji elektronicznych.
  • GF110mmF5.6 T/S Macro charakteryzuje się maksymalnym współczynnikiem powiększenia 0,5x w przypadku makrofotografii. Użytkownicy mogą swobodnie kontrolować płaszczyznę ostrości poprzez pochylenie obiektywu w kierunku fotografowanego obiektu, co jest przydatne w fotografii produktowej i reklamowej, na przykład przy fotografowaniu obiektów martwej natury.

2. Mechanizmy odchylania i przesuwania pozwalające w maksymalnym stopniu wykorzystać zalety matrycy średniego formatu

  • Możliwość odchylania ruchomej sekcji obiektywu w zakresie ±10° i przesuwania go w zakresie do ±15 mm pozwala kontrolować płaszczyznę ostrości i perspektywę fotografowanego obiektu. Użytkownicy mogą też skorzystać z funkcji obracania sekcji tilt-shift umożliwiającej zmianę kierunków pochylenia i przesunięcia obiektywu w zakresie ±90°. Działa ona w połączeniu z operacją obracania T/S, gdzie kąt pochylenia i kierunek przesunięcia można regulować od prostopadłego do równoległego w zakresie od 0°do 90°, co zapewnia użytkownikom wysoki poziom swobody fotografowania.
  • W obiektyw wbudowany został czujnik wykrywający zakres ruchów przesunięcia i obrotowych. Informacje te mogą być sprawdzone w trybie podglądu na żywo, są też zapisywane w metadanych zdjęcia, co umożliwia ich wykorzystanie podczas obróbki plików RAW*3.

3. Kompaktowa konstrukcja zmniejszająca obciążenie użytkownika podczas sesji fotograficznych

  • Obiektyw ten mierzy 149 mm długości, waży 1.255 g i posiada gwint filtra o rozmiarze 72 mm. W optyce zastosowano system ostrości, w którym wysuwa się grupa soczewek umieszczona w jego frontowej części, aby zachować kompaktowe rozmiary całości.
  • Sekcje ruchome zostały zaprojektowane ze szczególną precyzją, aby zapewnić funkcjonalną konstrukcję całości, która ogranicza obciążenie użytkowników podczas długich sesji fotograficznych.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Foto i wideo Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5 Biuro prasowe
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Najlżejszy model w obecnej serii X. Wyposażony w zaawansowane funkcje zarówno w zakresie zdjęć, jak i wideo. Przyjemne fotografowanie każdego dnia. TOKIO, 14 października 2024 r.
Foto i wideo Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II. Ok. 37% lżejszy od poprzednika, z ulepszoną wydajnością optyczną i nowymi możliwościami w zakresie wideofilmowania. Tokio,
Foto i wideo Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
2024-10-14 | 17:00

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR Arcydzieło w kategorii super teleobiektywów, na nowo definiujące mobilność Połączenie najwyższej wydajności

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Rolnictwo

Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu

Do 2031 roku rynek usług związanych z danymi satelitarnymi ma wzrosnąć ponad czterokrotnie – przewidują analitycy. Na rosnącą podaż wpływ może mieć nałożony na dużą część przedsiębiorców, w tym producentów rolnych, obowiązek raportowania wpływu środowiskowego. Dane satelitarne są jednak cennym narzędziem również w rękach urbanistów i samorządowców. Z dokładnością do milimetrów pokazują zjawiska takie jak np. osiadanie gruntów, co pozwala na wczesne podejmowanie decyzji o kluczowych modernizacjach infrastruktury.

Prawo

Nałóg nikotynowy wśród nieletnich zaczyna się najczęściej od e-papierosów. Przyciągają ich słodkie, owocowe smaki tych produktów

Co czwarty uczeń ma za sobą inicjację nikotynową, a dla większości z nich pierwszym produktem, po jaki sięgnęli, był e-papieros. Zdecydowana większość uczniów używających nikotyny korzysta właśnie z e-papierosów, a prawie połowa nie ma problemu z ich zakupem – wskazują nowe badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. Eksperci podkreślają, że niebezpiecznym produktem, z uwagi na ryzyko uzależnienia behawioralnego, są także e-papierosy beznikotynowe. Trwają prace nad przepisami, które m.in. zakażą ich sprzedaży nieletnim.

Problemy społeczne

Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi

Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.