Festiwal Explory w Łodzi
31 maja rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory w Łodzi.
W hybrydowej formie- na żywo i online Program Explory będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Łódź. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu.
– Bardzo się cieszę, że ponownie będziemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież. To właśnie tacy młodzi ludzie będą tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dlatego warto wspierać takie inicjatywy jak Explory, która nie tylko pomaga rozwijać wyjątkowe pomysły najbardziej utalentowanej młodzieży, ale także inspiruje ich powstawanie podczas szkolnych festiwali – mówi w swoim zaproszeniu Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łódź
Część wykładowo-warsztatowa Festiwalu odbędzie się 31 maja i 1 czerwca 2022 w Publicznym Liceum Politechniki Łódzkiej oraz 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Uczniowie i uczennice spotkają się ze specjalistami: dr Katarzyną Kołacz, dr Rafałem Ledzionem, dr Kingą Stopczyńską i Joanną Brzoskowską-Czerepiuk. Wraz z ekspertami pochylą się m.in. nad połączeniem natury z technologią, megatrendami przyszłości. poznają design thinking- metodę prowadzenia projekt oraz posłuchają rozważań o… social mediach jako nowej drodze zawodowej.
2 i 3 czerwca to dni konkursowe. Uczniów biorących udział w regionalnym etapie konkursu Explory zapraszamy na platformę konferencyjną HOPIN- gdzie odbędą się spotkania z jurorami oraz integracja, a wszystkich zainteresowanych projektami młodych talentów zachęcamy do udziału w wydarzeniach na Facebooku Explory i śledzenie Pitchingu Młodych Talentów. Od czwartku, 2 czerwca o godz. 14:00 trwać będzie głosowanie publiczności, w którym internauci wybiorą swojego faworyta. Opisy wyjątkowych projektów młodych talentów opublikowane są na www.explory.pl/2022
Społeczność Explory współtworzą także instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki nim poszczególne elementy programu pozwalają młodym ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał. Mecenasem i fundatorem nagród Explory jest Grupa LOTOS, partnerami strategicznymi Polpharma oraz Miasto Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gospodarzem najbliższego wydarzenia – Miasto Łódź, partnerami wspierającymi Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Lokalnie możemy się także pochwalić partnerstwem z Bionanoparkiem. Do grona patronów honorowych dołączyły także uczelnie wyższe- Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.