Festiwal Explory w Łodzi
31 maja rozpoczyna się kolejny Regionalny Festiwal Explory w Łodzi.
W hybrydowej formie- na żywo i online Program Explory będzie inspirować młodych i przekonywać, że nauka jest ciekawa.
Program Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca, sieciująca i rozwijająca młode talenty, która od 11 lat pomaga młodym badaczom i naukowcom odnaleźć się w świecie nauki i biznesu. Od lat ważnym dla programu punktem na mapie jest Łódź. To tutaj odbywa się Regionalny Festiwal Nauki czyli spotkania ze społecznościami szkolnymi oraz regionalny etap prestiżowego konkursu.
– Bardzo się cieszę, że ponownie będziemy gościć w naszym mieście utalentowaną młodzież. To właśnie tacy młodzi ludzie będą tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich. Dlatego warto wspierać takie inicjatywy jak Explory, która nie tylko pomaga rozwijać wyjątkowe pomysły najbardziej utalentowanej młodzieży, ale także inspiruje ich powstawanie podczas szkolnych festiwali – mówi w swoim zaproszeniu Adam Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łódź
Część wykładowo-warsztatowa Festiwalu odbędzie się 31 maja i 1 czerwca 2022 w Publicznym Liceum Politechniki Łódzkiej oraz 1 LO im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. Uczniowie i uczennice spotkają się ze specjalistami: dr Katarzyną Kołacz, dr Rafałem Ledzionem, dr Kingą Stopczyńską i Joanną Brzoskowską-Czerepiuk. Wraz z ekspertami pochylą się m.in. nad połączeniem natury z technologią, megatrendami przyszłości. poznają design thinking- metodę prowadzenia projekt oraz posłuchają rozważań o… social mediach jako nowej drodze zawodowej.
2 i 3 czerwca to dni konkursowe. Uczniów biorących udział w regionalnym etapie konkursu Explory zapraszamy na platformę konferencyjną HOPIN- gdzie odbędą się spotkania z jurorami oraz integracja, a wszystkich zainteresowanych projektami młodych talentów zachęcamy do udziału w wydarzeniach na Facebooku Explory i śledzenie Pitchingu Młodych Talentów. Od czwartku, 2 czerwca o godz. 14:00 trwać będzie głosowanie publiczności, w którym internauci wybiorą swojego faworyta. Opisy wyjątkowych projektów młodych talentów opublikowane są na www.explory.pl/2022
Społeczność Explory współtworzą także instytucje i firmy, dla których rozwój, kreatywność i innowacyjne myślenie to nie tylko słowa, a plan na przyszłość. Dzięki nim poszczególne elementy programu pozwalają młodym ludziom w pełni wykorzystać ich potencjał. Mecenasem i fundatorem nagród Explory jest Grupa LOTOS, partnerami strategicznymi Polpharma oraz Miasto Gdynia i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gospodarzem najbliższego wydarzenia – Miasto Łódź, partnerami wspierającymi Wrocławski Park Technologiczny, Fundacja Pro Mathematica oraz Województwo Warmińsko-Mazurskie. Lokalnie możemy się także pochwalić partnerstwem z Bionanoparkiem. Do grona patronów honorowych dołączyły także uczelnie wyższe- Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć
Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.