Explory ponownie w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce – ponownie zawitała do kujawsko-pomorskiego. Podczas wizyty w listopadzie i grudniu odbywają się tu Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Wieloletnia współpraca województwa i programu pozwala odkrywać naukowo-badawczy potencjał młodych i wspierać rozwój ich projektów.
7 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbyło się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli z Torunia. Spotkanie otworzył wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, pt.: „Młodzież wobec wyzwań współczesnego świata - o potrzebie prorozwojowości i proaktywności”, po którym uczestnicy wzięli udział w warsztacie Joanny Brzoskowskiej, dotyczącym organizowania i realizowania projektów przez młodzież. Następnym punktem wydarzenia było spotkanie z laureatami i finalistami Konkursu Explory dla młodych innowatorów o tym, jak rodzą się pomysły, w jaki sposób pokonywać przeszkody w realizowaniu projektu i jak wykorzystywać swój potencjał w dalszej ścieżce edukacji i karierze naukowej czy inżynierskiej. – Ogromna frekwencja młodzieży na wydarzeniu skupionym na innowacjach jednoznacznie dowodzi, że Toruń jest miastem Młodych Talentów. Tym bardziej cieszymy się, że Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu stało się przestrzenią inspirującą uczniów i uczennice toruńskich szkół do odkrywania swojego potencjału i pobudzania kreatywności. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z rówieśnikami, którzy osiągnęli sukces w realizacji projektów badawczych i Konkursie Explory, zachęciło i ośmieliło młodzież z kujawsko-pomorskiego do przełamywania swoich barier i tworzenia rozwiązań przyszłości – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory.
Kolejnym punktem w ramach obecności Programu Explory w Kujawsko-Pomorskim będzie organizacja Szkolnego Festiwalu Explory w Toruniu. Od 2017 rokuna terenie całej Polski odbywają się podobne wydarzenia i mają na celu zachęcać młodzież do kreowania i rozwijania własnych projektów naukowych oraz wynalazków. W trakcie szkolnych festiwali uczniowie danej szkoły biorą udział w wykładach i warsztatach oraz mogą zaprezentować swój pomysł w pierwszym etapie Konkursu Explory. To właśnie wtedy wyróżniane są pomysły uczniów, a te najbardziej obiecujące mogą trafić do półfinału konkursu. Oprócz merytorycznego wsparcia ze strony organizatorów - Programu Explory, placówki otrzymują także dofinansowanie na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, od lat aktywnie uczestniczy jako współorganizator Szkolnego Festiwalu Explory. Najbliższa edycja odbędzie się już 8 grudnia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.explory.pl.
Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjatywy Explory w Toruniu. Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu.
Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści. Szczegóły na: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.
Kontakt dla mediów
Katarzyna Dziadko
tel.: +48 575 432 454
e-mail: k.dziadko@fzt.org.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników
Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Prawo
UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.