Explory ponownie w Toruniu
Program Explory – najważniejsza inicjatywa dla młodych innowatorów w Polsce – ponownie zawitała do kujawsko-pomorskiego. Podczas wizyty w listopadzie i grudniu odbywają się tu Explory Day – wydarzenie inspirujące dla uczniów i uczennic w ramach Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu oraz Szkolny Festiwal Explory w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu. Wieloletnia współpraca województwa i programu pozwala odkrywać naukowo-badawczy potencjał młodych i wspierać rozwój ich projektów.
7 listopada w ramach Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu odbyło się Explory Day – inspirujące wydarzenie dla uczniów i nauczycieli z Torunia. Spotkanie otworzył wykład prof. dr hab. Agnieszki Cybal-Michalskiej, pt.: „Młodzież wobec wyzwań współczesnego świata - o potrzebie prorozwojowości i proaktywności”, po którym uczestnicy wzięli udział w warsztacie Joanny Brzoskowskiej, dotyczącym organizowania i realizowania projektów przez młodzież. Następnym punktem wydarzenia było spotkanie z laureatami i finalistami Konkursu Explory dla młodych innowatorów o tym, jak rodzą się pomysły, w jaki sposób pokonywać przeszkody w realizowaniu projektu i jak wykorzystywać swój potencjał w dalszej ścieżce edukacji i karierze naukowej czy inżynierskiej. – Ogromna frekwencja młodzieży na wydarzeniu skupionym na innowacjach jednoznacznie dowodzi, że Toruń jest miastem Młodych Talentów. Tym bardziej cieszymy się, że Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu stało się przestrzenią inspirującą uczniów i uczennice toruńskich szkół do odkrywania swojego potencjału i pobudzania kreatywności. Jesteśmy przekonani, że spotkanie z rówieśnikami, którzy osiągnęli sukces w realizacji projektów badawczych i Konkursie Explory, zachęciło i ośmieliło młodzież z kujawsko-pomorskiego do przełamywania swoich barier i tworzenia rozwiązań przyszłości – mówi Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory.
Kolejnym punktem w ramach obecności Programu Explory w Kujawsko-Pomorskim będzie organizacja Szkolnego Festiwalu Explory w Toruniu. Od 2017 rokuna terenie całej Polski odbywają się podobne wydarzenia i mają na celu zachęcać młodzież do kreowania i rozwijania własnych projektów naukowych oraz wynalazków. W trakcie szkolnych festiwali uczniowie danej szkoły biorą udział w wykładach i warsztatach oraz mogą zaprezentować swój pomysł w pierwszym etapie Konkursu Explory. To właśnie wtedy wyróżniane są pomysły uczniów, a te najbardziej obiecujące mogą trafić do półfinału konkursu. Oprócz merytorycznego wsparcia ze strony organizatorów - Programu Explory, placówki otrzymują także dofinansowanie na pokrycie kosztów organizacji wydarzenia. Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, we współpracy z województwem kujawsko-pomorskim, od lat aktywnie uczestniczy jako współorganizator Szkolnego Festiwalu Explory. Najbliższa edycja odbędzie się już 8 grudnia. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie www.explory.pl.
Gospodarka oparta na nowoczesnych rozwiązaniach to jeden z głównych celów unijnych dotacji. Warunkami jego realizacji jest wiedza i postęp technologiczny. To dlatego Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego inicjatywy Explory w Toruniu. Efektywna współpraca nauki i biznesu jest jednym z najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed województwem kujawsko-pomorskim w nadchodzących latach. Z myślą o lokalnej gospodarce w RPO przewidziano Oś priorytetową I wzmocnienie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki regionu.
Z pewnością w nadchodzących latach warto śledzić informacje dotyczące konkretnych działań, z których można uzyskać dofinansowanie. To szansa na realizację projektów badawczych i współpracę z przedsiębiorcami dla uzyskania wspólnych korzyści. Szczegóły na: www.rpo.kujawsko-pomorskie.pl.
Kontakt dla mediów
Katarzyna Dziadko
tel.: +48 575 432 454
e-mail: k.dziadko@fzt.org.pl

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.