Komunikaty PR

Analizatory kolorymetryczne w branży wod-kan

2024-09-04  |  11:00

Wraz z zaostrzającymi się normami dotyczącymi jakości wody i oczyszczanych ścieków, branża wod-kan poszukuje odpowiednich rozwiązań, które sprostają tym rosnącym wyzwaniom. W zakresie prowadzenia pomiarów wiele do zaoferowania mają analizatory kolorymetryczne, umożliwiające skuteczne oznaczanie ważnych wskaźników jakościowych. Dlaczego warto i w jaki sposób wykorzystać potencjał tej technologii?

Kolorymetria jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod pomiarowych stosowanych w laboratoriach. Pozwala określać stężenie substancji w roztworach wodnych. W różnych gałęziach przemysłu, metoda ta jest wykorzystywana do kontroli procesów produkcyjnych oraz zapewnienia wysokiej jakości wody lub innych cieczy. Przykładowo, podczas produkcji wody bada się parametry takie jak żelazo, mangan i twardość. Z kolei w procesie oczyszczania ścieków mierzone są poziomy stężeń związków biogennych, jak azot i fosfor, a w energetyce zawodowej prowadzony jest monitoring stężenia krzemionki.

Przy wykonywaniu pomiarów jakościowych z zastosowaniem zaawansowanych urządzeń, niezwykle istotnym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich warunków w miejscu ich pracy. Dlatego właśnie analizatory występują najczęściej z kompatybilnymi systemami filtrującymi i kondycjonującymi pobierane próbki badanej cieczy. Zapewniają one, w zależności od analitu, na przykład mikrofiltrację medium procesowego. Co ważne, odbywa się to na skalę procesową, ale na zasadach jak przy oznaczeniu laboratoryjnym – wyjaśnia Bartłomiej Biczysko, Product Manager zajmujący się analizą fizykochemiczną cieczy w Endress+Hauser Polska.

Jakość wyników na poziomie laboratoryjnym wymaga nie tylko dostarczania do analizy cieczy o odpowiedniej „czystości”, ale także m.in. temperaturze, której poziom ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu reakcji kolorymetrycznej. Ważna jest także homogeniczność danej próbki, dlatego analizatory wykonują oznaczenia w zaprogramowanym interwale czasowym.

Rozwiązania oferowane przez Endress+Hauser mogą być skonfigurowane do mini stacji pomiarowej, a więc rozszerzone o kolejne urządzenia do pomiarów fizykochemicznych. Obniża to koszty instalacji, eksploatacji i zmniejsza nakłady pracy, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo prowadzenia procesów.

Analizatory wraz z dedykowanymi systemami przygotowania i podania próbek dostarczają istotne wartości pomiarowe od początku do końca procesu technologicznego. Zapewniają w ten sposób kompleksową analizę jakości podczas procesów uzdatniania wody pitnej, oczyszczania ścieków i w monitoringu wód powierzchniowych. Co kluczowe, stany zagrożenia lub obciążenia szczytowe są wykrywane na bieżąco – podkreśla Bartłomiej Biczysko.

W przypadku urządzeń pomiarowych oferowanych przez Endress+Hauser istotna jest też możliwość dowolnego budowania punktów pomiarowych opartych o Liquiline – nowoczesną platformę przetworników, wykorzystującą technologię Memosens. Pozwala to na łatwą modernizację instalacji i dostosowywanie jej do zmieniających się wyzwań i możliwości technologicznych, które z pewnością będą przynosić kolejne lata rozwoju branży wod-kan.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej

Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.

Ochrona środowiska

Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów

Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.