Analizatory kolorymetryczne w branży wod-kan

Wraz z zaostrzającymi się normami dotyczącymi jakości wody i oczyszczanych ścieków, branża wod-kan poszukuje odpowiednich rozwiązań, które sprostają tym rosnącym wyzwaniom. W zakresie prowadzenia pomiarów wiele do zaoferowania mają analizatory kolorymetryczne, umożliwiające skuteczne oznaczanie ważnych wskaźników jakościowych. Dlaczego warto i w jaki sposób wykorzystać potencjał tej technologii?
Kolorymetria jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod pomiarowych stosowanych w laboratoriach. Pozwala określać stężenie substancji w roztworach wodnych. W różnych gałęziach przemysłu, metoda ta jest wykorzystywana do kontroli procesów produkcyjnych oraz zapewnienia wysokiej jakości wody lub innych cieczy. Przykładowo, podczas produkcji wody bada się parametry takie jak żelazo, mangan i twardość. Z kolei w procesie oczyszczania ścieków mierzone są poziomy stężeń związków biogennych, jak azot i fosfor, a w energetyce zawodowej prowadzony jest monitoring stężenia krzemionki.
– Przy wykonywaniu pomiarów jakościowych z zastosowaniem zaawansowanych urządzeń, niezwykle istotnym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich warunków w miejscu ich pracy. Dlatego właśnie analizatory występują najczęściej z kompatybilnymi systemami filtrującymi i kondycjonującymi pobierane próbki badanej cieczy. Zapewniają one, w zależności od analitu, na przykład mikrofiltrację medium procesowego. Co ważne, odbywa się to na skalę procesową, ale na zasadach jak przy oznaczeniu laboratoryjnym – wyjaśnia Bartłomiej Biczysko, Product Manager zajmujący się analizą fizykochemiczną cieczy w Endress+Hauser Polska.
Jakość wyników na poziomie laboratoryjnym wymaga nie tylko dostarczania do analizy cieczy o odpowiedniej „czystości”, ale także m.in. temperaturze, której poziom ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu reakcji kolorymetrycznej. Ważna jest także homogeniczność danej próbki, dlatego analizatory wykonują oznaczenia w zaprogramowanym interwale czasowym.
Rozwiązania oferowane przez Endress+Hauser mogą być skonfigurowane do mini stacji pomiarowej, a więc rozszerzone o kolejne urządzenia do pomiarów fizykochemicznych. Obniża to koszty instalacji, eksploatacji i zmniejsza nakłady pracy, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo prowadzenia procesów.
– Analizatory wraz z dedykowanymi systemami przygotowania i podania próbek dostarczają istotne wartości pomiarowe od początku do końca procesu technologicznego. Zapewniają w ten sposób kompleksową analizę jakości podczas procesów uzdatniania wody pitnej, oczyszczania ścieków i w monitoringu wód powierzchniowych. Co kluczowe, stany zagrożenia lub obciążenia szczytowe są wykrywane na bieżąco – podkreśla Bartłomiej Biczysko.
W przypadku urządzeń pomiarowych oferowanych przez Endress+Hauser istotna jest też możliwość dowolnego budowania punktów pomiarowych opartych o Liquiline – nowoczesną platformę przetworników, wykorzystującą technologię Memosens. Pozwala to na łatwą modernizację instalacji i dostosowywanie jej do zmieniających się wyzwań i możliwości technologicznych, które z pewnością będą przynosić kolejne lata rozwoju branży wod-kan.

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Nauka
Dobre perspektywy współpracy pomiędzy brytyjskimi a polskimi uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na relacje gospodarcze

Współpraca pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w obszarze akademickim szybko się rozwija. Dotyczy to nie tylko wymiany studenckiej i edukacji transnarodowej, ale przede wszystkim strategicznych partnerstw między instytucjami i uczelniami. Wspólne projekty badawcze przekładają się na współpracę między firmami z obu krajów. W efekcie dynamika współpracy gospodarczej Polski z Wielką Brytanią stale rośnie, podobnie jak wartość brytyjskich inwestycji czy firm z udziałem brytyjskiego kapitału.
Handel
Rynek saszetek nikotynowych w Polsce będzie uregulowany. Osoby nieletnie nie będą mogły ich kupić

Siódmego maja sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, która w części reguluje rynek woreczków nikotynowych. Eksperci z Forum Prawo dla Rozwoju podkreślają pilną potrzebę objęcia tego rynku przepisami prawnymi. Podkreślają, że brak odpowiednich regulacji prawnych dotyczących tych produktów, obecnych na polskim rynku od pięciu lat, to realne zagrożenie dla zdrowia publicznego. Niezbędne są kompleksowe przepisy, które uregulują kwestię saszetek i ograniczą do nich dostęp młodzieży.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.