„Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy” - konferencja Rekopol
Trwa dyskusja nad kwestiami związanymi z gospodarką odpadami opakowaniowymi, w tym nad przyszłym systemem Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Cały czas mamy do czynienia bardziej z emocjami związanymi z rysem założeń, niż merytorycznymi spotkaniami w celu poszukiwania optymalnych rozwiązań.
Odpowiadając na tę potrzebę rzetelnego przedstawienia tematów, w tym wskazywania rozwiązań stosowanych w innych państwach Unii Europejskiej, Rekopol organizuje konferencje pt. „Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – polityka środowiskowa, dialog i role interesariuszy, na którą chcemy serdecznie Państwa zaprosić. Konferencja odbędzie się w dniu 28 maja w Warszawie, w hotelu Nyx, ul. Chmielna 71, w godzinach 10.00 – 14.00.
W czasie konferencji przewidujemy m.in. prezentacje przedstawicieli europejskich instytucji i stowarzyszeń oraz przedstawicieli innych systemów europejskich, w tym czeskiego, a następnie dyskusję panelową z udziałem przedsiębiorców, recyklerów, specjalistów z zakresu ochrony środowiska.
Zapraszamy do śledzenia konferencji online na mediach społecznościowych Rekopolu:
https://rekopol.webcasty.pl/transmisja-konferencji/
Program konferencji
10.00-10.15: Powitanie - Jakub Tyczkowski, prezes Zarządu Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań
10.15-10.45: „Extended Producer Responsibility – European Commission Perspective” – Wolfgang Trunk (PhD), Team Leader, European Commission DG ENVIRONMENT, Competetive circular economy & clean industrial policy
10.45-11.30: „Efektywne i skuteczne organizacje odzysku podstawą systemu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w opakowaniach” - Joachim Quoden , Managing Director of EXPRA
11.30-12.00: Przerwa kawowa
12.00-12.30: „Jak zapewnić stabilizację rynku – EKO-KOM - historia sukcesu czeskiego systemu ROP” - Zbynek Kozel, Eko-Kom CEO
12.30-13.00: „Co zamiast podatku? Model ROP oczami producentów”- Krzysztof Baczyński, prezes Zarządu Eko-Pak
13.00-14.00: Panel dyskusyjny - prowadzący Michał Mikołajczyk, Rekopol
Paneliści:
- Andrzej Gantner - PFPŻ
- Jakub Tyczkowski - Rekopol
- Kamil Majerczak - PreZero
- Szymon Dziak-Czekan - SPDC International Sp. z o.o.
- Gabriela Lenartowicz - Podkomisja stała do spraw monitorowania gospodarki odpadami
- Anna Larsson - RELOOP Platform
- Irena Pichola - Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
14.00 lunch
Źródło informacji: Rekopol

Nie tylko dla gigantów. Jak zarządzanie emisjami pomaga MŚP sięgać po zielone finansowanie

Polski System Kaucyjny i Canpack Recycling podpisują list intencyjny – razem dla efektywnego systemu kaucyjnego w Polsce

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

Mikro-, małe i średnie firmy liczą na lepszy dostęp do finansowania. To coraz istotniejszy klient dla sektora bankowego
Sektor MŚP stanowi 99 proc. firm w Polsce i odpowiada za prawie połowę polskiego PKB. Dlatego od jego rozwoju w dużej mierze uzależniony jest wzrost gospodarczy. Ekonomiści wskazują jednak, że poziom inwestycji jest zbyt niski, by budować silne podstawy rozwoju. Jak wskazuje Rzecznik MŚP, przedsiębiorcy liczą na lepszy dostęp do finansowania bankowego. Chodzi nie tylko o wsparcie inwestycji w kraju, lecz również w ekspansji zagranicznej.
Inwestycje
Rynek domów prefabrykowanych może do 2030 roku być wart 7 mld zł. Inwestorów przekonuje krótszy czas budowy

Domy prefabrykowane, stawiane z produkowanych w fabrykach modułów, to temat stosunkowo nowy na polskim rynku, ale zyskujący na popularności. Firma Spectis szacuje, że ten segment rynku jest wart ok. 5 mld zł, a do 2030 roku urośnie do 7 mld. Również długoterminowe perspektywy pozostają optymistyczne. Inwestorów przekonuje do tej technologii przede wszystkim możliwość skrócenia czasu inwestycji do kilku miesięcy i kontroli jej kosztów.
Konsument
Branża pomp ciepła w Polsce odczuwa konsekwencje dezinformacji. Krążące mity zniechęcają do tej technologii

Przedstawiciele branży pomp ciepła biją na alarm: mity i dezinformacja krążące w przestrzeni publicznej, brak wystarczającego wsparcia informacyjnego rządu i nieprawidłowości w działalności nieuczciwych firm w poprzedniej edycji programu Czyste Powietrze – to główne przyczyny pogorszenia wizerunku tej technologii. Branża walczy z dezinformacją i stara się wzmacniać świadomość społeczną w zakresie ekologicznych i ekonomicznych korzyści z instalacji pomp ciepła. Jednocześnie podkreśla potrzebę kompleksowych działań ze wsparciem rządu.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.