Edukacja zdalna zaczyna się od przedszkola
Przedszkola, organizujące zajęcia w trybie online, to zupełnie nowa, nieznana dotąd rzeczywistość. O ile w szkołach działają już e-dzienniki, platformy edukacyjne, część uczniów ma adresy mailowe w domenach szkolnych, o tyle w przedszkolach brakuje takich narzędzi, bo też nigdy dotąd nie były one potrzebne. Dlatego w ramach programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, ruszył cykl webinarów skierowanych zarówno do nauczycieli edukacji przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej, w którym wybrani eksperci dzielą się poradami odpowiadającymi na wyzwania, jakie niesie ze sobą edukacja w dobie pracy zdalnej.
- Po 6 maja nie wszyscy rodzice zdecydują się wysłać dziecko na zajęcia do przedszkoli.
- Dużym wyzwaniem dla przedszkoli będzie połączenie opieki nad powracającymi uczniami oraz kontynuacji pracy zdalnej z tymi, którzy pozostaną w domach.
- W celu wsparcia tej grupy, Samsung rozpoczął cykl webinarów dotyczących m.in. propozycji programowych nauki zdalnej czy budowania relacji między nauczycielami a rodzicami.
- Informacje o wszystkich webinariach dostępne są na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt.
Zamknięcie placówek edukacyjnych było nietypową sytuacją, z którą zmierzyć musieli się zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Podczas gdy do szkół został wprowadzony obowiązek nauczania na odległość, tak w przypadku przedszkoli nie zostało to precyzyjne określone. W związku z tą sytuacją nauczyciele przedszkolni zaczęli samodzielnie próbować różnych narzędzi i sposobów przekazywania wiedzy. W odpowiedzi na pojawiające się wątpliwości dotyczące tego, jak najefektywniej zapewnić najmłodszym ciągłość zajęć edukacyjnych, firma Samsung postanowiła wesprzeć nauczycieli przedszkolnych, rozpoczynając cykl webinariów.
W kwietniu na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt odbyły się już dwa webinaria, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. W pierwszym z nich pt. „Domowe przedszkole: propozycje programowe edukacji zdalnej” wzięło udział 869 osób. Podczas webinarium pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy od uczestników, którzy dziękowali za otrzymane wsparcie oraz za: „bardzo przydatne informacje przedstawione zwięźle i rzeczowo”. Nauczyciele dzielili się także swoimi zdalnymi propozycjami zabaw. W kolejnym webinarium pt.: „Edukacja zdalna a prawa autorskie” – wzięły udział aż 1163 osoby.
Maj z webinariami
Już 6 maja odbędzie się webinarium poświęcone tematyce współpracy między rodzicami a nauczycielami edukacji przedszkolnej, która to jest kluczowa do osiągnięcia wszechstronnego rozwoju dziecka. W czasie izolacji rodzice często muszą pogodzić pracę zawodową z prowadzeniem domu oraz z opieką i wymyślaniem rozwojowych zabaw dla dzieci. Dlatego w tym okresie szczególnie przydałyby im się pomoc i wsparcie. O tym, jak nauczyciele mogą współpracować z rodzicami, aby pomóc im w pełnieniu tych różnych ról opowie Agnieszka Chomicka-Bosy, mama Zuzi i Julka, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej.
Kolejne webinarium, dotyczyć będzie kodowania – zarówno offline, jak i przy pomocy dostępnych aplikacji – którą to umiejętność można kształtować już od najmłodszych lat. Poprowadzą je Patrycja Rączkowska-Oziębała, Karolina Pawłowska i Urszula Krzyżanowska, które wcześniej związany były z programem Mistrzowie Kodowania Junior, a teraz działają przy CyfrOFFym kONtakcie. W następnym tygodniu nauczycielka Joanna Apanasewicz opowie o tym, jak zaplanować rozwijające aktywności i zabawy przy pomocy materiałów i przyborów, które większość z nas ma w domu. Ostatni z zaplanowanych webinariów, przygotowany przez Krzysztofa Jaworskiego, poświęcony będzie temu, jak w tym szczególnym okresie zadbać o dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz jak przygotować je na powrót do przedszkola czy też – na dalszy okres izolacji.
O programie CyfrOFFy kONtakt
Webinaria odbywają się w ramach programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który to skierowany jest przede wszystkim do rodziców, nauczycieli i edukatorów. Głównym celem programu jest wspieranie dorosłych w świadomym i bezpiecznym wprowadzaniu dzieci w świat nowych technologii, a dzieci – w kształtowaniu właściwych nawyków cyfrowych. W tym szczególnym okresie, firma Samsung publikuje porady i przemyślenia ekspertów, dotyczących godzenia domowych obowiązków, przy jednoczesnym zachowaniu zasad cyfrowego dobrostanu. Bieżące informacje o artykułach oraz planowanych webinariach można znaleźć na profilu Samsung CyfrOFFy kONtakt.
OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.