Dorośli pomagają spełnić marzenie przedszkolaków
Bartłomiej Dwornik
Ogólnopolski Operator Oświaty
ul. Jana Gorczyczewskiego 2/7
60-554 Poznań
fundaraising|operator.edu.pl| |fundaraising|operator.edu.pl
+48 533 978 513
https://operator.edu.pl
na zdjęciu: Zajęcia muzyczno-edukacyjne w przedszkolu Kropelka we Wrocławiu
[fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty]
- - - - - -
W publicznym przedszkolu Kropelka we Wrocławiu nauczyciele, rodzice i przyjaciele placówki postanowili spełnić marzenie dzieci o mechanicznym komputerze muzycznym. Organizują rodzinny festyn, kiermasz, a nawet internetowe licytacje. Każdy może dołączyć.
Przedsięwzięcie jest ćwiczeniem praktycznym z przedsiębiorczości, sprawczości, organizacji i – przy okazji – dobrej zabawy, budującej przedszkolną społeczność. Cel to zebranie w pomysłowy i atrakcyjny sposób niemałej sumy, na zakup innowacyjnego, polskiego urządzenia, które przez zabawę wspiera rozwój dzieci na bardzo wielu płaszczyznach.
Mechaniczny komputer do rozwoju poznawczego
– Przez ostatnie trzy miesiące mieliśmy możliwość pracy z wypożyczonym Musiconem, żeby sprawdzić jak działa w praktyce i jakie efekty edukacyjne daje dzieciom – wyjaśnia Beata Rączka, dyrektor przedszkola Kropelka we Wrocławiu. – Ten czas pokazał, że dzieci ćwiczą koncentrację uwagi, stają się bardziej skupione na wykonywaniu zadań, uczą się współpracy w grupie, czekania na swoją kolej. Zabawy i scenariusze zajęć wspierają też kreatywność, rozwój motoryczny, emocjonalny i poznawczy.
Kadra przedszkola przygotowała pokazowe lekcje dla rodziców, żeby dowiedzieć się czy i oni będą zainteresowani takim urządzeniem. Efekt: wszyscy zgodnie uznali, że chcą żeby Musicon w Kropelce pozostał. Jego cena – prawie 20 tysięcy złotych – wykracza jednak poza możliwości przedszkolnego budżetu. Dlatego dorośli wpadli na inny pomysł, jak spełnić marzenie dzieci.
Festyn, cyfrowa skarbonka i internetowe licytacje
Żeby zebrać potrzebne pieniądze, dzieci i dorośli postanowili połączyć siły i pomysły. Już w ten piątek, 5 lipca, organizują Piknik Rodzinny, na którym będzie można atrakcyjnie spędzić czas podczas gier, zabaw, animacji i zmagań sportowych. Będzie malowanie buzi, plecenie warkoczyków i stoiska ze smakołykami. Przy każdym będzie można dorzucić grosik do internetowej skarbonki na spełnienie przedszkolnego marzenia.
Ze wsparciem dla Kropelki przyszła też fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, która jest organem prowadzącym placówkę. Zespół fundacji pomógł uruchomić zweryfikowaną cyfrową skarbonkę, do której można dorzucić dowolną kwotę z każdego miejsca w Polsce. Za pomocą przelewu, karty albo Blika. Cała kwota będzie przeznaczona na zakup wymarzonego urządzenia.
– Nie koniec na tym, bo uruchomiliśmy też grupę z licytacjami, w którą zaangażowali się rodzice, nauczyciele, przyjaciele przedszkola i dzieci – cieszy się dyrektor Beata Rączka. – Można licytować nasze rękodzieło, warsztaty, drobne przedmioty przekazane na aukcję.
Przedszkolaki, nauczyciele i rodzice z Kropelki zapraszają:
- Do przedszkola na Rodzinny Festyn i kiermasz w piątek, 5 lipca
- Do cyfrowej skarbonki na https://zrzutka.pl/5c2vde/s/kropelka
- Oraz na licytacje: https://www.facebook.com/groups/1516456862303926/
– Każdy może do nas dołączyć! Bawić się z nami, a przy okazji pomóc spełnić marzenie! – zachęcają organizatorzy. – My deklarujemy, że kiedy uda się nam zebrać potrzebną kwotę, zorganizujemy dla wszystkich darczyńców specjalny koncert. Na żywo i w internecie.
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.