Debiut bezlusterkowego aparatu cyfrowego FUJIFILM X-T50
FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
Ul. Krakowiaków 44, budynek 7
02-255 Warszawa
iwona.krakowska|fujifilm.com| |iwona.krakowska|fujifilm.com
882794706
www.fujifilm.com/pl
Lekki i kompaktowy korpus wyposażony w 40,2-megapikselową matrycę i najnowszy procesor przetwarzania obrazu.
Bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-T50 z pokrętłem wyboru symulacji filmu, by jeszcze bardziej ułatwić zabawę „w kolory”.
Koncern FUJIFILM Corporation (siedziba: Minato-ku, Tokio, Japonia; prezes: Teiichi Goto) ma przyjemność ogłosić debiut bezlusterkowego aparatu cyfrowego FUJIFILM X-T50 (dalej „X-T50”), najnowszego przedstawiciela bezlusterkowców serii X, zapewniających najwyższą jakość obrazowania oraz niepowtarzalną technologię reprodukcji kolorystycznej w niewielkich i lekkich korpusach. Rynkowa premiera nowego aparatu zapowiadana jest na połowę czerwca 2024 r.
X-T50 posiada kompaktowy i lekki korpus o wadze ok. 438 g*1 i został wyposażony w 40,2-megapikselową matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym "X-Trans™ CMOS 5 HR", superszybki procesor przetwarzania obrazu "X-Processor 5”*2 oraz pracujący w pięciu osiach mechanizm stabilizacji obrazu w korpusie o skuteczności tłumienia drgań do 7,0 działek EV. Jest to niezwykle wszechstronny model, który zapewnia jednocześnie wysoką jakość obrazowania, znakomitą wydajność i zwiększoną mobilność. W tandemie z zapowiedzianym dzisiaj najnowszym zoomem standardowym "FUJINON XF16-50mmF2.8-4.8 R LM WR" jest idealnym wyborem do fotografowania we wszystkich sytuacjach.
Dodatkowo, po raz pierwszy w historii serii X, na górną płytę korpusu wyprowadzono pokrętło wyboru Symulacji filmu, które pozwoli użytkownikom z łatwością przełączać się między poszczególnymi symulacjami filmu analogowego. Jest to kluczowa i unikalna w kontekście firmy FUJIFILM funkcjonalność produkowanych przez nią cyfrowych aparatów fotograficznych, umożliwiająca wybór spośród szerokiej gamy tonacji kolorystycznych. X-T50 cechuje się też nowym wzornictwem bryły korpusu z zaokrągleniami krawędzi, co przekłada się zarówno na pewniejsze i bardziej komfortowe trzymanie aparatu, jak i jego kompaktowe rozmiary.
Model X-T50 to aparat cyfrowy, który łączy łatwość fotografowania z kompaktowym i lekkim korpusem, pokrętłem wyboru Symulacji filmu i wyjątkowymi możliwościami, które zapewniają nie tylko wyjątkową jakość generowanych obrazów, ale przynoszą jeszcze więcej radości z uprawiania fotografii.
1. Wraz z akumulatorem i kartą pamięci.
2. X-Trans™ jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym FUJIFILM Corporation.
3. W oparciu o standard określony przez stowarzyszenie CIPA; kierunki drgań: pochylenie/odchylenie, z zamocowanym obiektywem "FUJINON XF35mmF1.4 R"
Cechy produktu
(1) Najwyższa jakość obrazowania i wydajność dzięki wysokowydajnej matrycy światłoczułej i superszybkiemu procesorowi przetwarzania obrazu
Piąta generacja modeli aparatów serii X wyposażona jest we wstecznie podświetlaną matrycę światłoczułą X-Trans™ CMOS 5 HR o rozdzielczości 40,2 megapikseli. Najnowszy algorytm przetwarzania obrazu zapewnia wysoką rozdzielczość oraz wysoki stosunek sygnału do szumu.
Ulepszona struktura ułożenia pikseli na matrycy pozwala na bardziej skuteczne wychwytywanie padającego na sensor światła, dzięki czemu czułość ISO125 mogła zostać teraz przyjęta jako czułość bazowa (poprzednio dostępna była w zakresie rozszerzonym)*4. Dodatkowo, migawka elektroniczna w X-T50 może pracować z maksymalną prędkością nawet 1/180000 sek. pozwalając na precyzyjną kontrolę czasu naświetlania. Fotografowanie z zamocowanym jasnym obiektywem i przy maksymalnie otwartej przysłonie jest teraz możliwe w wielu różnych scenariuszach oświetleniowych.
Aparat dysponuje układem autofokusa dysponującym funkcją rozpoznawania obiektów opartą na sztucznej inteligencji, opracowaną z zastosowaniem technologii głębokiego uczenia maszynowego. X-T50 potrafi wykrywać w obrębie kadru zwierzęta, ptaki, samochody, motocykle, rowery, samoloty, pociągi, owady i drony*6. Ponadto aparat dysponuje bardziej zaawansowanym, w porównaniu z poprzednikami, algorytmem predykcyjnym autofokusa. Wszystko to umożliwia bardziej komfortowe fotografowanie różnego rodzaju obiektów, włączając w to szybko poruszające się pojazdy i zwierzęta.
Użytkownik otrzymuje do dyspozycji łącznie 20 trybów Symulacji filmu, w tym “REALA ACE” – tryb łączący wierną reprodukcję kolorystyczną i wyraziste przejścia tonalne. Tworzy to możliwość wyboru różnorodnych sposobów ekspresji kolorystycznej, podobnie jak czyniło się to, wybierając błonę fotograficzną najbardziej odpowiadającą charakterystyce fotografowanego obiektu lub sceny.
Wysoka liczba pikseli (ok. 40,2 milionów), którymi dysponuje matryca aparatu przekłada się na komfort korzystania z dostępnej funkcji telekonwertera cyfrowego*5, umożliwiającego powiększanie obrazów o współczynnik 1,4x i 2x.
4. Bezlusterkowy aparat cyfrowy X-T30 II.
5. W zależności od trybu fotografowania, może nie być możliwości wyłączenia lub wybrania telekonwertera cyfrowego.
(2) Ulepszone funkcje rozszerzające zakres możliwości fotograficznych
Aparat wyposażony jest w pracujący w 5 osiach mechanizm stabilizacji obrazu w korpusie o maksymalnej skuteczności sięgającej 7,0 EV. Nie wpływając negatywnie na mobilność i poręczność cechującą poprzednie modele serii X, układ stabilizacji obrazu pozwala na wygodne fotografowanie z ręki nawet w słabych warunkach oświetleniowych (np. sceny nocne), co znacznie rozszerza zakres możliwości fotograficznych.
Możliwość rejestracji wideo 6.2K/30P. Podczas filmowania dostępna jest funkcja autofokusa ze śledzeniem obiektu.
Istnieje możliwość fotografowania i rejestracji wideo w trybie AUTO. Aparat potrafi rozpoznać charakter sceny i dobrać optymalne ustawienia fotografowania – wystarczy ustawić wybierak na górnej płycie korpusu na tryb AUTO. Aparat automatycznie wykryje obiekt i będzie go śledził, utrzymując na nim ostrość. Dzięki temu wykonywanie wysokiej jakości zdjęć i filmów jest dużo łatwiejsze.
6. W ustawieniach wykrywania obiektów należy wybrać opcję „BIRD”, aby wykrywać owady oraz opcję „AIRPLANE”, by wykrywać drony
(3) Piękne, wyrafinowane wzornictwo i najwyższa funkcjonalność
Nowo opracowane wzornictwo korpusu z zaokrągleniami. Nowy kształt uchwytu świetnie leży w dłoni – zachowuje kompaktowe rozmiary, zapewniając pewny chwyt aparatu.
Zupełnie nowe pokrętło wyboru Symulacji filmu umieszczone zostało na górnej płycie korpusu. Pozwala to użytkownikowi przełączać się między dostępnymi Symulacjami w zależności od rodzaju fotografowanego obiektu lub sceny i umożliwia bezproblemowe nadawanie zarówno zdjęciom, jak i filmom, zróżnicowanych odcieni kolorystycznych.
Na górnej płycie znalazła się otwierana lampa błyskowa zintegrowana z wizjerem. Automatycznie analizuje warunki oświetleniowe oraz dostosowuje siłę błysku. Swoją moc ujawnia szczególnie przy fotografowaniu ciemnych scen i przy zdjęciach portretowych z oświetleniem umieszczonym za plecami modela.
X-T50 posiada taki sam ruchomy, podnoszony wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,84 mln punktów, znany z poprzedniego modelu. Ponadto, kształt uchwytu i położenie przycisków na tylnej ścianie aparatu zostały dopracowane, by fotografowanie i filmowanie były jeszcze bardziej wygodne.

Fujifilm przedstawia bezlusterkowy aparat cyfrowy FUJIFILM X-M5

Fujifilm przedstawia obiektyw FUJINON XF16-55mmF2.8 R LM WR II

Fujifilm wprowadza obiektyw FUJINON XF500mmF5.6 R LM OIS WR
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień
Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.
Bankowość
Phishing największym cyberzagrożeniem. Przestępcy będą coraz częściej sięgać po AI, by skutecznie docierać do potencjalnych ofiar

Choć liczba zablokowanych przez CyberTarczę fałszywych stron internetowych wyłudzających dane spadła w ubiegłym roku z 360 tys. do 305 tys., to wciąż najczęstszym typem ataku, po jaki sięgają cyberprzestępcy, jest phishing. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się w najbliższych latach, m.in. dlatego że sztuczna inteligencja umożliwia hakerom dużo łatwiejsze podszywanie się pod cudzą tożsamość. Choć CyberTarcza działająca w sieci Orange Polska skutecznie chroni internautów przed atakami, to wciąż jednak to właśnie człowiek jest ich głównym celem.
Medycyna
Komisja Europejska pracuje nad nową dyrektywą tytoniową. Papierosy w Polsce mogą znacznie podrożeć

W Brukseli trwa dyskusja nad zmianami w unijnej dyrektywie tytoniowej. Minimalna stawka akcyzy na paczkę papierosów w UE może wzrosnąć nawet dwukrotnie: z 1,8 euro do 3,6 euro. Doprowadziłoby to do wyrównania cen papierosów pomiędzy państwami UE. Wzrost cen byłby najbardziej dotkliwy dla palaczy z tych państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, w tym Polski, z uwagi na znacznie niższy udział akcyzy w cenie paczki papierosów niż nowe minima unijne. Nad Wisłą paczka papierosów mogłaby kosztować nawet ok. 40 zł. Nowa dyrektywa tytoniowa może zostać otwarta już podczas duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.