Komunikaty PR

Cykl: Zapytaj stomatologa - Korony i mosty zębowe. Wszystko co warto wiedzieć

2020-04-16  |  20:10
Biuro prasowe
Kontakt
Kamila Nowakowska
Tok Tok

Wierzyńskiego
52 317 Wrocław
kamila|toktok.com.pl| |kamila|toktok.com.pl
+ 48 aaa bbb ccc
www.toktok.com.pl

 

Utrata zębów lub znacząca degradacja ich korony na skutek schorzeń bądź urazów mechanicznych może spotkać każdego z nas. Z pomocą na szczęście przychodzą nam zabiegi protetyczne, które pozwolą rozwiązać te problemy.

Jak się okazuje, nawet pojedyncze braki w uzębieniu lub uszkodzone korony zębów mogą mieć daleko idące konsekwencje. Zwłaszcza, jeśli nie zareagujemy na nie odpowiednio szybko. – Brak nawet jednego zęba w jamie ustnej może mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego układu stomatognatycznego. Grozi to przesuwaniem i pochylaniem się zębów sąsiednich oraz przeciwstawnych i zmianą ich funkcji podczas gryzienia, co zwykle skutkuje utratą kolejnych zębów – tłumaczy Romana Markiewicz-Piotrowska, lekarz stomatolog z kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz. To tylko początek długiej listy problemów. Przemieszczanie się zębów prowadzi do wad zgryzu. Z kolei te, ze względu na złe rozdrabnianie pokarmu, mogą wiązać się z wystąpieniem problemów gastrycznych. Konsekwencją braków w uzębieniu mogą być nieestetyczne zmarszczki i bruzdy na twarzy powstające poprzez zanikanie tkanek miękkich dziąseł i kości wyrostka zębodołowego. Ponadto mogą wystąpić problemy z prawidłową artykulacją i seplenieniem. Oczywiście zmiany te nie zachodzą z dnia na dzień, ale z pewnością nie warto czekać aż będzie za późno…

 

Kiedy most, kiedy korona?

 

Jednym z możliwych rozwiązań problemu związanego z utratą zęba lub nawet trzech zębów zlokalizowanych koło siebie jest most, czyli uzupełnienie protetyczne wykonywane najczęściej z porcelany lub porcelany na metalu. Można go zastosować, gdy zęby sąsiadujące z ubytkiem są całkowicie zdrowe. Typowy most składa się z koron osadzonych na zębach filarowych połączonych z przęsłem zastępującym brakujące zęby. Korona jest z kolei uzupełnieniem protetycznym, które stosuje się w przypadku braku możliwości odbudowy korony pojedynczego zęba z użyciem materiałów kompozytowych z powodu jej dużej  degradacji.

 

Pierwszym krokiem do „budowy” mostu lub odtworzenia korony jest pogłębiony wywiad będący podstawą każdej procedury medycznej. Jeśli lekarz uzna, że pacjent spełnia warunki do przeprowadzenia zabiegu, przystępuje do kolejnego kroku, jakim jest zmniejszanie objętości zębów poprzez ich preparację. Działanie to jest konieczne do osadzenia pracy protetycznej w dalszym etapie. Preparacja to bardzo ważny proces. Profesjonalizm, doświadczenie i dokładność zaważy w tym wypadku na końcowym efekcie estetycznym oraz trwałości wykonanych mostów czy koronpodkreśla lekarz stomatolog. Następnie wykonuje się precyzyjne wyciski zębów pełniących funkcję filarów oraz tych przeciwstawnych do nich, co pozwoli na uzyskanie prawidłowego zgryzu. Zebrane w ten sposób dane przekazywane są do laboratorium protetycznego w celu wykonania uzupełnienia. Etap preparacji kończy się nałożeniem na zęby pacjenta tymczasowych koron lub mostów wykonanych z materiału kompozytowego.

 

Zabezpieczenie to jest niezbędne do rozpoczęcia kolejnego etapu leczenia, czyli przeprowadzenia próby docelowego uzupełnienia protetycznego. – W jej trakcie lekarz sprawdza, czy wykonana praca protetyczna pasuje na zęby pacjenta. Ważnym elementem oceny, oprócz prawidłowości działania uzupełnienia, jest również estetyka oraz to, czy jego kolor odpowiada kolorystyce pozostałych zębów – tłumaczy doktor Markiewicz-Piotrowska. Jeśli wszystko jest w porządku, pracę protetyczną osadza się na zębach pacjenta za pomocą specjalnych cementów. Zasadniczo kończy to zabieg, niemniej jednak nie oznacza to, że pacjent może zapomnieć o moście lub koronie, gdyż teraz istotne będzie ich właściwe utrzymanie i odpowiednia dbałość.

 

Trwałość i odpowiednia pielęgnacja

 

Prawidłowo wykonany most protetyczny lub korona potrafią wytrzymać długie lata, jednak podobnie jak w przypadku pozostałych zębów, trzeba o niego odpowiednio zadbać. Korony mostu czyścimy tak samo jak własne zęby za pomocą szczoteczki i pasty do zębów dwa razy dziennie. Duże znaczenie ma również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowym zabiegiem jest czyszczenie strefy pod przęsłem mostu nitką dentystyczną lub irygatorem, czyli specjalnym urządzeniem wykorzystującym strumień wody pod ciśnieniem do usuwania płytki bakteryjnej i resztek pokarmowych z przestrzeni pomiędzy zębami oraz miejsc poniżej linii dziąseł. Właśnie ta ostatnia funkcjonalność jest szczególnie istotna z punktu widzenia utrzymania właściwej higieny mostów protetycznych, gdyż umożliwia ona czyszczenie powierzchni pod przęsłem. Nie zapominajmy również o wizytach kontrolnych u dentysty co najmniej dwa razy w roku. Wszystko to ma niebagatelne znaczenie dla kondycji naszych zębów oraz zastosowanych w jamie ustnej uzupełnień protetycznych.

 

 

Więcej o zdrowym i pięknym uśmiechu na piotrowscybejnarowicz.pl

 

 

 

Ekspert:

Lekarz dentysta Romana Markiewicz – Piotrowska z Kliniki Piotrowscy & Bejnarowicz Stomatologia Mikroskopowa. Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, odbyła staż w Akademickim Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Doświadczenie zdobywała między innymi we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Przez lata pracy zdobyła szeroką wiedzę w dziedzinie protetyki, implantoprotetyki, endodoncji oraz stomatologii zachowawczej, ucząc się od najlepszych dentystów na świecie. Ukończyła również podyplomowe studia z dziedziny coachingu zdrowia.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Tok Tok
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Medycyna Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji Biuro prasowe
2024-12-23 | 11:00

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych środków chemicznych czy niedobory
Medycyna Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych
2024-12-12 | 10:00

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Placówki medyczne odgrywają kluczową rolę w ochronie zdrowia, jednak ich codzienna działalność wiąże się z istotnymi wyzwaniami w zakresie utrzymania higieny
Medycyna Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
2024-12-02 | 13:40

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta

Pani Ida pierwsze niepokojące objawy zauważyła w czasie, kiedy była w ciąży. Na początku pojawiła się chrypka, a  potem stopniowo traciła głos. Leczyło ją wielu

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania

Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.

Infrastruktura

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia

1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.

Prawo

Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci

Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.