Collegium Civitas odnowiło Magna Charta Universitatum
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Collegium Civitas odnowiło swoje zobowiązania wobec Magna Charta Universitatum, międzynarodowego dokumentu ustanawiającego fundamenty akademickich wartości. Uroczysta ceremonia podpisania dokumentu odbyła się podczas tegorocznej konferencji Magna Charta Observatory pt. „Universities and Re-Construction of Cities: the Role of Research and Education” w Łodzi, goszczonej przez Uniwersytet Łódzki.
Konferencja, która miała miejsce 25 października, koncentrowała się na przemianach miast w obliczu wyzwań takich jak zniszczenia wojenne (jak ma to miejsce na Ukrainie), zanik tradycyjnych gałęzi przemysłu, zmiany klimatyczne oraz przemiany społeczne. W trakcie wydarzenia rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, oficjalnie potwierdził zaangażowanie uczelni w realizację postanowień Magna Charta Universitatum.
Aktualnie liczba uniwersytetów – sygnatariuszy tego dokumentu – wynosi 986. Nowa Magna Charta Universitatum opiera się na podstawowych wartościach wyznawanych przez uniwersytety przez lata, jednocześnie odpowiadając na współczesne wyzwania i obawy. Dokument uznaje globalny charakter pracy uniwersytetów oraz ich kluczową rolę w społeczności, symbolizując zaangażowanie w przestrzeganie trwałych zasad i wartości akademickich.
„Jesteśmy dumni z zaangażowania Collegium Civitas w realizację postanowień Magna Charta Universitatum!” – podkreślają władze uczelni.
Magna Charta Observatory corocznie organizuje międzynarodową konferencję, podczas której poruszane są aktualne wyzwania związane z podtrzymywaniem podstawowych wartości i odpowiedzialnym służeniem społeczeństwu. Uroczystość podpisania Magna Charta Universitatum przez kolejnych rektorów jest stałym elementem tych spotkań, symbolizującym nieustanne zobowiązanie instytucji akademickich do przestrzegania fundamentalnych zasad i wartości.

Bitget dołącza do Organizacji UNICEF Game Changers, aby umożliwić edukację w zakresie blockchain dla 300 tys. osób w 2025 r.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Jak uczyć o ekologii? Ogólnopolski Klub EkoEdukatora zaprasza na nieodpłatne szkolenia dla nauczycieli
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny
Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Ochrona środowiska
Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.
Konsument
Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.