Collegium Civitas odnowiło Magna Charta Universitatum
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
Collegium Civitas odnowiło swoje zobowiązania wobec Magna Charta Universitatum, międzynarodowego dokumentu ustanawiającego fundamenty akademickich wartości. Uroczysta ceremonia podpisania dokumentu odbyła się podczas tegorocznej konferencji Magna Charta Observatory pt. „Universities and Re-Construction of Cities: the Role of Research and Education” w Łodzi, goszczonej przez Uniwersytet Łódzki.
Konferencja, która miała miejsce 25 października, koncentrowała się na przemianach miast w obliczu wyzwań takich jak zniszczenia wojenne (jak ma to miejsce na Ukrainie), zanik tradycyjnych gałęzi przemysłu, zmiany klimatyczne oraz przemiany społeczne. W trakcie wydarzenia rektor Collegium Civitas, prof. Stanisław Mocek, oficjalnie potwierdził zaangażowanie uczelni w realizację postanowień Magna Charta Universitatum.
Aktualnie liczba uniwersytetów – sygnatariuszy tego dokumentu – wynosi 986. Nowa Magna Charta Universitatum opiera się na podstawowych wartościach wyznawanych przez uniwersytety przez lata, jednocześnie odpowiadając na współczesne wyzwania i obawy. Dokument uznaje globalny charakter pracy uniwersytetów oraz ich kluczową rolę w społeczności, symbolizując zaangażowanie w przestrzeganie trwałych zasad i wartości akademickich.
„Jesteśmy dumni z zaangażowania Collegium Civitas w realizację postanowień Magna Charta Universitatum!” – podkreślają władze uczelni.
Magna Charta Observatory corocznie organizuje międzynarodową konferencję, podczas której poruszane są aktualne wyzwania związane z podtrzymywaniem podstawowych wartości i odpowiedzialnym służeniem społeczeństwu. Uroczystość podpisania Magna Charta Universitatum przez kolejnych rektorów jest stałym elementem tych spotkań, symbolizującym nieustanne zobowiązanie instytucji akademickich do przestrzegania fundamentalnych zasad i wartości.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.