Centrum Badawcze Lena Lighting pozytywnie zakończyło drugi etap akredytacji CTF
Laboratorium Lena Ligting jest w trakcie pozyskiwania pełnej akredytacji w systemie CTF, prowadzonej pod nadzorem Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki PREDOM. Centrum badawcze wielkopolskiego producenta zakończyło właśnie kolejny etap procesu, uzyskując certyfikat CTF Stage 2, który nadaje nowe uprawnienia do działań laboratoryjnych.
Uzyskanie Akredytacji CTF (Customers' Testing Facility) to dla firmy ogromny krok w stronę samodzielności w zakresie badania i testowania produktów. Prowadzenie wewnętrznych weryfikacji nie tylko gwarantuje większą pewność co do nowych produktów wprowadzanych na rynek, ale też zmniejsza ślad węglowy, który powstaje podczas ich transportowania do zewnętrznych jednostek badawczych. Przede wszystkim jednak pozwala przeprowadzać proces certyfikacji ENEC w oparciu o badania wykonywane we własnym laboratorium.
Już po zakończeniu pierwszego etapu Lena Lighting trafiła na międzynarodową listę nadzorowanych laboratoriów. Drugi i równocześnie przedostatni etap, który również zakończył się dla firmy pozytywnym wynikiem, a jego rezultatem jest certyfikat CTF Stage 2, pozwala na samodzielne przeprowadzanie badań pod nadzorem instytutu PREDOM.
- Uzyskanie kolejnego certyfikatu CTF to dla nas sygnał, że Centrum Badawcze Lena Lighting wyróżnia się innowacyjnością i zgodnością z normami jakości i bezpieczeństwa. Rozpoczniemy samodzielne badania pod czujnym okiem specjalistów z Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki PREDOM. Kolejne miesiące będą więc czasem inspirującej kooperacji wewnętrznej, której nie możemy się doczekać. – mówi Marcin Buryan, Dyrektor Produkcji.
Aby uzyskać akredytację CTF, należy spełnić szereg restrykcyjnych wymogów. Audytom podlegają zarówno procesy, jak i wszelkie elementy wyposażenia, które są wzorcowane co dwanaście miesięcy.
Rozwój Centrum Badawczego Lena Lighting jest jednym ze strategicznych celów spółki. Firma od lat konsekwentnie inwestuje w najnowocześniejsze wyposażenie własnych laboratoriów.

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Infrastruktura
Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.