Błyskawiczne testy w pracy. Nowy sposób kontrolowania wirusa
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Już jest nowa usługa dla pracodawców, którzy chcą zapewniać bezpieczeństwo pracownikom i firmie w czasie zagrożenia epidemią. Jej najważniejszą częścią są testy wykrywające przeciwciała pojawiające się we krwi po kontakcie z wirusem.
W odpowiedzi na obecne zagrożenie związane z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 spółka Sanpro Synergy z Grupy Impel wprowadziła unikalną usługę COVID-19, z której może skorzystać każdy zakład pracy. – Nowy pakiet, opracowany przez nas z udziałem wirusologów i epidemiologów, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracowników – wyjaśnia Zofia Skrzypkowska, dyrektor operacyjny ds. rekrutacji personelu medycznego w Sanpro Synergy.
Test, pomiar i wywiad
W skład pakietu wchodzą: szybki test do wykrywania przeciwciał przeciwko COVID-19, bezdotykowy pomiar temperatury oraz wywiad epidemiologiczny. Najważniejszym elementem usługi jest precyzyjny test – szybki i bezbolesny. Materiałem do badania jest kropla krwi z palca. Dodatni wynik informuje, że badana osoba mogła przebyć już infekcję lub jest w jej trakcie. – Ogromną zaletą takiego testu jest szybkość uzyskania wyniku i brak konieczności używania do tego celu profesjonalnych analizatorów. Oznacza to oszczędność czasu, a przede wszystkim kosztów. Test na przeciwciała wykrywa, czy dana osoba miała kontakt z wirusem i czy jej organizm wytworzył przeciwciała. Wiarygodność tego testu jest bliska 100% wykrycia przeciwciał. Ze względu na koszty i szybkość uzyskania wyniku metoda sprawdza się więc idealnie jako badanie przesiewowe dużych grup pracowników, a także pozwala kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa – tłumaczy Zofia Skrzypkowska.
Testy są przeprowadzane z zachowaniem najwyższych standardów przez profesjonalny personel medyczny wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej. Liczba osób do przebadania nie ma znaczenia. Nawet w przypadku licznych grup każdy jest obsługiwany indywidualnie. Na wynik czeka się ok. 10 minut. W tym czasie przeprowadzane są wywiady epidemiologiczne i pomiary temperatury. – Takie kompleksowe działania pozwalają nam wyłapać osoby z grup ryzyka, które chociaż uzyskują negatywne wyniki testu i mogą bezpiecznie pracować, to powinny mieć zwiększoną czujność i obserwować ewentualne objawy. Jak zapewnia producent, wykorzystywany przez nas test, także w porównaniu z wiodącymi testami bazującymi na próbkach klinicznych, posiada wysoką czułość i specyficzność, co potwierdza jego bardzo wysoką wykrywalność przeciwciał. Dla całkowitej transparentności usługi klient otrzymuje pełną informację na temat producenta i nazwy testu, jaki będzie wykorzystany – argumentuje Zofia Skrzypkowska.
Badanie na miejscu
Innowacyjność usługi polega na tym, że to test przychodzi do człowieka, a nie odwrotnie. Większość badań jest wykonywana w laboratoriach i placówkach medycznych. W przypadku usługi opracowanej przez Sanpro Synergy jest inaczej. – Wykonywanie testów bezpośrednio w zakładach pracy daje nam możliwość analizy wielu osób w krótkim czasie, a fakt, że żaden z pracowników nie musi zgłaszać się do placówki medycznej, eliminuje ryzyko niepotrzebnych kontaktów ze służbą zdrowia oraz jest znaczącą oszczędnością czasu – podkreśla Zofia Skrzypkowska.
Przeprowadzenie testów, pomiarów i wywiadów jest korzystne szczególnie teraz, gdy wiele branż wchodzi w najwyższy sezon produkcyjny i musi minimalizować rotację pracowników. – Firmy przyjmują dziesiątki, a nawet setki nowych osób, aby realizować zwiększone plany produkcyjne – zauważa Małgorzata Walat, dyrektor rynków zagranicznych w Sanpro Synergy. – Duża rotacja pracowników powoduje trudną do zarządzania sytuację, w kontekście trwającej nadal epidemii. Wykrycie w miejscu pracy jednego zachorowania może skutkować objęciem kwarantanną wszystkich pracowników i na dłuższy czas sparaliżować funkcjonowanie firmy – dodaje.
Choć usługa niedawno pojawiła się na rynku, na przeprowadzanie testów przed przystąpieniem personelu do pracy decyduje się wielu pracodawców, dla których bezpieczeństwo miejsca pracy i zdrowie pracowników są priorytetowe. – Liczymy, że zastosowanie naszej usługi w obecnej sytuacji umożliwi uniknięcie utrudnień w funkcjonowaniu dużych i mniejszych firm produkcyjnych, logistycznych, transportowych itp. – wymienia Małgorzata Walat.
Prace nad nowym pakietem rozpoczęły się w momencie, gdy tylko sytuacja epidemiologiczna w kraju stała się ryzykiem dla stabilności załóg i utrzymania ciągłości pracy. Od samego początku nadrzędnym celem była wysoka jakość, profesjonalizm i wiarygodność. Już w pierwszym miesiącu wdrożenia usługi na rynek spółka Sanpro Synergy przeprowadziła ponad tysiąc testów. Pracownicy poddawani są badaniu tylko pod warunkiem wyrażenia na nie zgody. – Nasze doświadczenie pokazuje, że pracownikom zależy na pracy w bezpiecznym otoczeniu, dlatego też chętnie poddają się takim badaniom – dodała Małgorzata Walat.

Bausch Health nawiązuje współpracę z YUN, aby wprowadzić przełomową pielęgnację mikrobiomu skóry do Polski

Zdaniem Polaków dostęp do populacyjnych danych medycznych powinni mieć wyłącznie lekarze – wynika z najnowszego raportu PRCN „Polacy o dostępie do danych medycznych”

Szyna CPM – nowoczesne wsparcie w rehabilitacji po przebytej operacji kolana i biodra
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.