Komunikaty PR

BikeWatch - innowacyjne rozwiązanie przekazane w ręce samorządowców

2023-10-26  |  17:00
Biuro prasowe

W obliczu rosnącej liczby wypadków drogowych z udziałem rowerzystów polscy samorządowcy szukają nowych sposobów, aby uczynić przestrzeń publiczną bardziej funkcjonalną i bezpieczną. Inwestycje w infrastrukturę miejską, takie jak nowe parki, ośrodki sportowe czy place zabaw, coraz częściej uwzględniają elementy zwiększające bezpieczeństwo użytkowników. Kluczowym celem jest wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań, które zminimalizują potencjalne zagrożenia również dla uczestników ruchu drogowego.

 

Jak podaje Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, w pierwszych pięciu miesiącach 2023 roku odnotowano aż 1089 wypadków z udziałem rowerzystów, w wyniku których zginęło 54 osób, a 990 zostało rannych. To zatrważające statystyki, które zmuszają do poszukiwania skutecznych rozwiązań, mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego poruszających się na dwóch kołach.

 

Jednym z innowacyjnych rozwiązań, które zwiększa widoczność rowerzystów korzystających ze ścieżek rowerowych jest BikeWatch. To urządzenie skonstruowane w oparciu o zaawansowany czujnik umieszczony w koszu na śmieci, który potrafi wykrywać zbliżających się cyklistów z odległości 15-20 metrów. Ponadto sygnalizator, informuje kierowców o obecności użytkowników na ścieżce rowerowej, co stanowi znaczące zabezpieczenie na drogach, zwłaszcza w miejscach, gdzie ścieżki rowerowe łączą się z przejściami dla pieszych.

 

- Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej skupia się na inwestycjach, edukacji i legislacji. BikeWatch wpisuje się doskonale w pierwszy z tych filarów, oferując nowoczesne rozwiązanie, które może być szybko wdrażane na drogach i ścieżkach rowerowych i jest o wiele tańsze niż instalacja sygnalizacji świetlnej – mówi twórca BikeWatch, właściciel i prezes Primario Grande Sp. z o.o.

 

BikeWatch przeszedł już testy na różnych skrzyżowaniach w województwie kujawsko-pomorskim, a obecnie prowadzone są negocjacje mające na celu włączenie tego urządzenia do katalogu znaków drogowych. Urządzenie może być umieszczone w pasie zieleni, co daje większą elastyczność w jego rozmieszczeniu. Planowane są oficjalne testy we współpracy z jedną z Wojewódzkich Komend Policji. 

 

Opatentowane już urządzenie jest zasilane energią słoneczną, co czyni je ekologicznym i ekonomicznym w użytkowaniu. Producent paneli słonecznych udziela aż 15-letniej gwarancji, a firma odpowiedzialna za BikeWatch, Primario Grande S.A., oferuje 5 lat gwarancji, z opcją przedłużenia o kolejne 5 lat. 

 

- BikeWatch spełnia rolę kosza na śmieci, którego deficyt obserwujemy właśnie przy ścieżkach rowerowych. Co więcej, posiada funkcje, które samorządy poszukują w projektach z zakresu małej architektury. Mam tu na myśli urządzenia o niezawodnej konstrukcji, odporne na akty wandalizmu, których budowa zapobiega ingerencji w elementy wewnętrzne oraz demontaż części. To sprzęty, które nie wymagają specjalnych zabiegów konserwacyjnych, a jednocześnie są odporne na wpływ warunków atmosferycznych i normalnego zużycia. W skrócie to właśnie takie rozwiązania, które będą służyły mieszkańcom przez wiele lat – dodaje Rafał Topolewski.

 

BikeWatch kierowany jest do samorządów, które pragną wprowadzać nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, podnoszące poziom bezpieczeństwa rowerzystów. Twórca urządzenia planuje również ekspansję zagraniczną, zwłaszcza na rynki zachodnie. Doświadczenie zbierane na rynkach, gdzie rower to popularny środek transportu, pozwoli na lepsze zrozumienie i skuteczną walkę z zagrożeniami dla rowerzystów na naszych drogach.

 

 

 

 

Primario Grande Sp. z o.o. – właściciel marki Ławka Ogrodowa oraz Smart City. Producent małej architektury miejskiej i ogrodowej, oferującej innowacyjne i ekologiczne rozwiązania dla miast i osiedli. W ofercie producenta znajdziemy produkty wyposażenia przestrzeni miejskiej i ogrodu są w pełni funkcjonalne, ekologiczne i estetyczne, wykonane z trwałych, odpornych na wilgoć i inne czynniki zewnętrzne. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Konsument

GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Ochrona środowiska

Wyśrubowane cele polityki klimatycznej krytykowane przez sektor rolnictwa i producentów żywności. Za mało środków i za dużo obciążeń

Rolnictwo może odegrać znaczącą rolę w niwelowaniu skutków zmian klimatu, jednak potrzebuje na to więcej środków i wsparcia – oceniają eksperci i przedstawiciele producentów żywności. Stawiane dzisiaj rolnikom cele związane z polityką klimatyczną pozostają szeroko negowane w różnych krajach UE jako te, które przyczyniają się do wzrostu kosztów i spadku konkurencyjności. Komisja Europejska w ramach trwającego procesu upraszczania prawa proponuje złagodzenie części obciążeń i przejście na elastyczniejsze wdrażanie wspólnej polityki rolnej, ale nie oznacza to rezygnacji z ambitnych celów.

Konsument

Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.