Komunikaty PR

Bezpieczeństwo na każdym kliku

2022-02-09  |  11:00
Biuro prasowe

Choć oszustwa internetowe notowane są od wielu lat, rozwój branży e-commerce i nowych technologii w ostatnich latach sprawił, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy, zamawianie usług, rezerwowanie noclegów właśnie przez internet. A historie oszukanych osób pokazują, że cyberoszuści są coraz sprytniejsi. Jak nie dać się złapać w sieci?

Wczoraj (8 lutego) obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu. Pierwotnie święto to miało zwracać uwagę na bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, ale w ostatnich latach kontekst związany z bezpieczeństwem w sieci jest zdecydowanie szerszy. Teraz dotyczy każdego użytkownika.

Phishing groźny jak nigdy?

Wyłudzenia danych, np. loginu i hasła do konta bankowego, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, dowodu osobistego, numeru PESEL – to najczęstsze działania oszustów. Podszywają się oni pod firmy kurierskie, banki, urzędy, operatorów płatności czy strony serwisów ogłoszeniowych. Na stronach z ogłoszeniami oszuści – chcąc wyłudzić dane – namawiają drugą osobę do przejścia na osobny kanał do kontynuowania rozmowy (np. WhatsApp). Tam wysyłają nieprawdziwe linki z instrukcjami dotyczącymi przesyłki. Czasem wiadomości przybierają formę fałszywych formularzy czy komunikatów z prośbą o uzupełnienie – wszystko po to, by wyłudzić cenne dane.

Jak rozpoznać fałszywą stronę?

Warto przyjrzeć się dokładniej, jakie strony odwiedzamy w internecie. W przypadku serwisu OLX często wystarczy, że oszuści podmienią w linku jedną literę, dodadzą kilka symboli. Czy „O” nie zastępuje symbol zero „0”? Czy małe „l” nie jest zastąpione dużym „i”? Czasem trudno wyłapać te subtelne różnice. Strony, które wydają się podejrzane, można zweryfikować za pomocą sprawdzacza linków, który znajduje się pod adresem https://pomoc.olx.pl/hc/pl. Można w nim wpisać albo wkleić każdy link, aby sprawdzić, czy strona jest prawdziwa.

Przykładowe strony w domenie olx.pl:

  • https://pomoc.olx.pl/
  • https://blog.olx.pl/
  • https://przesyłki.olx.pl/

Przykładowe fałszywe strony:

  • https://olx-pl.10343.site/
  • https://olx.pl-safedeal24-postakceptacja.xyz/
  • https://olx.pl.dostawa-safe.club/

Obecnie miesięcznie zgłaszamy ok. 200 stron do zamknięcia w CERT Polska. Choć ta liczba zbliżała się w niektórych miesiącach do 300. Część wyłapujemy sami, część wynika ze zgłoszeń od naszych użytkowników, którzy w wiadomościach przesyłają nam fałszywe linki otrzymane z zewnątrz. Właśnie te strony, które są tworzone przez oszustów, nasz zespół zgłasza do polskiego oddziału reagowania na incydenty w internecie – wyjaśnia Paulina Rezmer, Senior PR Specialist w OLX.

CERT (z ang. Computer Emergency Response Team) to zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci. Polska jednostka działa od 1996 r. Zespół OLX, jak również wiele innych firm i instytucji narażonych na ataki cyberoszustów, na stałe współpracuje z polskim oddziałem.

Kilka zasad bezpiecznych transakcji

Warto również pamiętać, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu za pośrednictwem Przesyłki OLX. Zarówno osoba sprzedająca w serwisie, jak i kupująca nie musi nigdzie podawać danych karty bankowej do dokonania transakcji. Wystarczą dane, które podała na swoim koncie OLX. Osoba sprzedająca w serwisie i korzystająca z opcji Przesyłki OLX powinna używać do kontaktu jedynie chatu OLX. Pod żadnych pretekstem nie powinna zgadzać na kontynuowanie rozmowy poza OLX. I przede wszystkim nie powinna klikać w żadne linki od drugiej osoby.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1 Biuro prasowe
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie
Bezpeczeństwo DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
2024-10-28 | 14:40

DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?

Rozporządzenie o cyfrowej odporności operacyjnej (DORA) dotyczy instytucji finansowych, zarówno tych tradycyjnych, jak również fintechów, które oferują usługi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Sztuczna inteligencja zmienia e-handel. Będzie wygodniej dla konsumentów, ale też sporo zagrożeń

W ciągu siedmiu lat wartość rynku związanego z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w handlu elektronicznym wzrośnie ponad dwuipółkrotnie – do ponad 22 mld dol. Przedsiębiorcy widzą w niej duży potencjał marketingowy. Z punktu widzenia konsumentów obecność AI na platformach sprzedażowych to szansa na oszczędzenie czasu przy wyszukiwaniu produktów i możliwość otrzymywania spersonalizowanych ofert. To jednak również duże ryzyka – zwiększone ryzyko narażenia na manipulację i deepfake, a także obawa o bezpieczeństwo danych osobowych.

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Ochrona środowiska

Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania

Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.