Komunikaty PR

Wygodny i bezpieczny strój roboczy: Jak chronić kolana?

2021-06-02  |  13:45
Biuro prasowe
Do pobrania Blaklader ( 0.36 MB )

Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka i jednocześnie jedną z najbardziej skomplikowanych struktur kostno-mięśniowych. Jego kontuzje to nie tylko mniejszy lub większy dyskomfort, ale także szczególne zagrożenie dla osób pracujących fizycznie, zwłaszcza na klęcząco. Jak w ochronie tego newralgicznego układu ruchowego może pomóc odpowiednio dobrany strój roboczy?

Zginanie, prostowanie, a nawet rotacja w zgięciu: staw kolanowy potrafi wiele, gdy więc zostanie uszkodzony, mocno odczuwamy jego obniżoną lub wręcz wyłączoną sprawność. Rehabilitacja i powrót do zdrowia zajmują z reguły dużo czasu, dlatego w przypadku urazów kolan jak najbardziej potwierdza się przysłowie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę, zabezpieczając kolana przed kłopotliwymi uszkodzeniami?

Dwa kolana, wiele możliwości

Ochrona kolan, którą może zapewniać strój roboczy, dotyczy generalnie trzech obszarów: zapobiegania uszkodzeniom mechanicznym, ochrony termicznej oraz przeciwwilgociowej. To, która z nich będzie najistotniejsza, zależy od rodzaju i miejsca wykonywanej pracy – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader.

Podstawową ochronę mechaniczną zapewniają w strojach roboczych zastosowane do wykonania spodni materiały, które na kolanach powinny być wzmocnione. Aby częsty kontakt z podłożem nie doprowadził do przetarcia, najlepiej wybierać te zawierające wstawki na przykład z bardzo wytrzymałej Cordury. Jeśli spodnie ich nie posiadają, można zastosować dostępne osobno, zgrzewane wzmocnienia.

Gdy praca na kolanach nie jest wyjątkiem, ale stanowi codzienność – na przykład w przypadku osób układających podłogi lub instalacje sanitarne – obowiązkowym elementem stroju muszą być nakolanniki. – Jeśli zależy nam na lekkości i okazjonalnie pracujemy na kolanach, sprawdzą się podstawowe, piankowe modele. Jeśli jednak potrzebujemy ochrony do częstej i intensywnej pracy, na przykład na kamienistych bądź chropowatych powierzchniach, warto wybrać grube, żelowe ochraniacze, zapewniające nie tylko podwyższoną ochronę przed naciskiem podłoża, ale również bardzo stabilne i wygodne oparcie kolana przez wiele godzin – podkreśla Grzegorz Marcinkowski i przypomina: – Oczywiście przed zakupem należy upewnić się, że wybrane wcześniej spodnie posiadają specjalne kieszenie, w które te nakolanniki będzie można wsadzić.

Komfort to bezpieczeństwo

Klękając często na zimnym, wilgotnym lub wręcz mokrym podłożu narażamy kolana na wychłodzenie, co z kolei może prowadzić do rozwoju chorób i schorzeń tych skomplikowanych stawów. Dlatego izolacja termiczna i przeciwwilgociowa są w takich sytuacjach równie ważne, jak ochrona mechaniczna. – Czy zatem pracujemy w nieogrzewanym, zawilgoconym pomieszczeniu czy w ogrodzie, klęcząc na zimnej i mokrej ziemi, nakolanniki będą cennym, dodatkowym izolatorem. Z kolei w powstrzymaniu wilgoci pomogą gumowane powierzchnie kolan – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski.

Oprócz bezpośredniego zabezpieczenia kolan przed urazami warto również pamiętać o tym, że ich ochronę wspiera zapewnienie im odpowiedniego komfortu pracy. Pomagają w tym takie rozwiązania jak zastosowanie w spodniach rozciągliwego stretchu i wstępnie uformowane kolana. Swoboda ruchu i brak uciskania stawu podczas klękania mają w końcu bardzo duże znaczenie zarówno dla prawidłowego funkcjonowania kolan. A pośrednio także całego ciała – niewygodny w jednym miejscu strój może mieć wpływ na ogólny dyskomfort pracownika, a przez to jego obniżoną koncentrację, prowadzącą z kolei do wypadków powodujących urazy.

Podczas kompletowania bezpiecznego i wygodnego ubrania roboczego należy więc ze szczególną uwagą przeanalizować to, w jaki sposób możemy zabezpieczyć zdrowie naszych stawów kolanowych. Dzięki temu wykorzystywane do pracy spodnie nie będą „strzałem w kolano”, a przeciwnie – pomogą odpowiednio je chronić, podnosząc ogólny komfort i bezpieczeństwo pracy.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Bezpeczeństwo Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia Biuro prasowe
2025-06-25 | 03:00

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Wyciek danych, ataki przeciążające stronę (DDoS), złośliwe oprogramowanie, phishing. Dziś wojna w cyberprzestrzeni dotyczy nie tylko infrastruktury krytycznej czy wielkich
Bezpeczeństwo Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
2024-12-18 | 10:00

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1
Bezpeczeństwo Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
2024-12-05 | 09:00

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe

• W 2023 r. odnotowano prawie 2985 pożarów budynków produkcyjnych i magazynowych*.  • Znacząca liczba takich zdarzeń pokazuje jak istotne jest odpowiednie

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Edukacja

Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.

Transport

Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.