Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1
Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek 9. generację systemów na chipie (SoC) serii ARTPEC. Format AV1 jest zoptymalizowany pod kątem strumieniowania mediów. Dzięki niskiej przepływowości bitowej i bezkompromisowej jakości obrazu, nowym funkcjom, bogatej obsłudze klientów i bezproblemowemu wdrażaniu, AV1 szybko staje się preferowanym standardem kodowania w sieciowym dozorze wizyjnym.
Co to jest AV1?
AV1 to nowoczesny standard kodowania wideo na potrzeby transmisji przez Internet, który prawdopodobnie zastąpi 20-letni format H.264 i jego następcę H.265. Jest on opracowywany przez Alliance for Open Media (AoM), organizację powołaną między innymi przez takie firmy, jak Google, Intel, Amazon, Nvidia, Netflix i Mozilla, w celu stworzenia technologii komunikacji wideo nowej generacji.
Zalety formatu AV1
Rosnące zapotrzebowanie na wideo o wysokiej rozdzielczości ujawnia ograniczenia istniejących standardów kodowania. Natomiast kodowanie AV1 eliminuje te bariery i umożliwia opracowywanie produktów o ultrawysokiej rozdzielczości. Standard AV1 zapewnia wysoką jakość obrazu wideo przy niskiej przepływowości bitowej, umożliwiając wydajną transmisję wideo w sieci i zmniejszając koszty pamięci masowej. W połączeniu z technologią Axis Zipstream, AV1 zapewnia wysokiej jakości obraz wideo bez kompromisów w zakresie szczegółowości i czystości. Ponadto AV1 zapewnia bezproblemowe odtwarzanie wideo na różnych platformach dzięki powszechnej obsłudze dekodowania w przeglądarkach, systemach operacyjnych i urządzeniach mobilnych.
AV1 i chmura
Dzięki stabilnej obsłudze na wszystkich głównych platformach chmurowych AV1 jest preferowanym rozwiązaniem dla aplikacji opartych na chmurze. Dodając obsługę AV1 w urządzeniach sieciowych, firma Axis stworzyła uproszczony „most” między aplikacjami, który umożliwi firmie i jej partnerom szybsze wprowadzanie na rynek oczekiwanych zastosowań, takich jak zdalny dostęp wideo. Ponadto wiele znormalizowanych technologii chmurowych, takich jak WebRTC, już dziś korzysta z AV1.
Axis oficjalnie rozpocznie montaż układów SoC ARTPEC 9. generacji z obsługą AV1 w wybranych produktach sieciowych dozoru wizyjnego na początku 2025 roku. Oprogramowanie AXIS Camera Station będzie w pełni obsługiwało standard AV1 od dnia premiery.
Firma Axis, jako pierwsza w branży, ogłasza wsparcie dla sprawdzonego standardu kodowania wideo AV1, wprowadzając na rynek system na chipie (SoC) serii ARTPEC 9. generacji.
Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
DORA uderza w fintechy: Czy nowe przepisy zagrożą innowacyjnym firmom?
Bolt, Feminoteka i warszawskie bary łączą siły na rzecz bezpieczeństwa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
Polska prezydencja skupi się na bezpieczeństwie. Kluczowe ma być też zwiększenie konkurencyjności całej Unii Europejskiej
Wielowymiarowe bezpieczeństwo skupione wokół siedmiu filarów ma być fundamentem polskiej prezydencji w UE. Kluczowe, zwłaszcza w kontekście rosnącego napięcia geopolitycznego czy zagrożenia hybrydowego, jest wzmocnienie bezpieczeństwa zewnętrznego i informacyjnego. Zgodnie z zapowiedziami Donalda Tuska konkurencyjność Europy ma z kolei zależeć od działań deregulacyjnych Parlamentu Europejskiego, polski rząd ma się też koncentrować na znoszeniu barier i obciążeń biurokratycznych.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.