BauWatch publikuje raport nt. przestępczości budowlanej
Jak wynika z nowo opublikowanego raportu BauWatch „Niewidoczne Zagrożenia: Indeks Przestępczości w Budownictwie 2024” aż 40 proc. respondentów zauważyło wzrost przypadków kradzieży w ostatnim roku. Co więcej aż 64 proc. osób przyznało, że przynajmniej raz w roku byli świadkami kradzieży. Jest to wyzwanie, które kosztuje europejskie firmy co najmniej 1,5 miliarda euro, a przy utrzymującej się inflacji, rosnących cenach towarów oraz wysokich kosztach utrzymania, sytuacja w branży staje się coraz trudniejsza.
- 64 proc. respondentów było świadkiem kradzieży na miejscu przynajmniej raz w roku
- 30 proc. projektów budowlanych zostało opóźnionych z powodu kradzieży
- 42 proc. kradzieży jest dokonywanych przez insiderów
Place budowy są doskonałą przestrzenią do działania dla złodziei, których uwagę przyciągają wartościowe maszyny, materiały i narzędzia. Dynamiczna rotacja pracowników, częste zmiany w składzie siły roboczej oraz tymczasowy charakter prac projektowych sprawiają, że stanowią one łakomy kąsek dla przestępców.
Nieoczywiste skutki kradzieży
Rosnąca przestępczość, wraz z coraz bardziej wyrafinowanymi taktykami złodziei, stanowi istotne zagrożenie dla harmonogramów budowy. Według raportu, aż 30 proc. respondentów zgłosiło opóźnienia związane z kradzieżami, z czego 15 proc. podmiotów było zmuszonych do całkowitego zawieszenia działalności. Te zakłócenia mają znaczący efekt finansowy - opóźnienia w budowie mogą kosztować od 10 do nawet 50 proc. całkowitego budżetu projektu. Ponadto, kradzieże na placach budowy nie tylko generują dodatkowe koszty, ale również szkodzą reputacji firmy i relacjom z klientami, podważając zaufanie do profesjonalizmu i bezpieczeństwa na placu budowy.
Główne cele kradzieży na placach budowy
Nie zawsze te najbardziej wartościowe elementy i sprzęt cieszą się największym zainteresowaniem złodziei, co utrudnia skuteczne przeciwdziałanie.
Wbrew pozorom, choć drogie maszyny są oczywistym wyborem stanowią zaledwie 6 proc. wszystkich najczęściej kradzionych przedmiotów. 53 proc. respondentów potwierdza, że małe narzędzia są najczęściej przywłaszczane – dzieje się tak, ponieważ dużo łatwiej jest je ukraść i dyskretnie sprzedać. Wśród atrakcyjnych materiałów znajduje się miedź, której obecnie brakuje, a jej wartość ciągle rośnie ze względu na rolę, jaką odgrywa w transformacji energetycznej. Nie jest więc zaskoczeniem, że według ponad połowy ankietowanych (54 proc.) jest to wysoce pożądany towar przez złodziei. Aktem kradzieży padają także kable, co jest dużym wyzwaniem dla branży telekomunikacyjnej i kolei.
Ochrona mienia na placu budowy wymaga nie tylko stosowania widocznych środków odstraszających, ale także skutecznego monitoringu terenu – podkreśla Aleksander Wilczewski, Dyrektor Zarządzający BauWatch Polska. Kamery monitorujące działania na placu budowy mogą być niezwykle skutecznym narzędziem w zapobieganiu kradzieżom poprzez dostarczanie niezawodnych danych oraz umożliwianie szybkiej reakcji na wszelkie podejrzane sytuacje.
Przestępcy pod lupą
Prawie połowa wszystkich kradzieży na placach budowy to dzieło insiderów, którzy są odpowiedzialni za 42 proc. całkowitej liczby przestępstw. Te osoby często pracują na budowie jako podwykonawcy lub pracownicy budowlani, co ułatwia im swobodny dostęp do terenu i sprawia, że są mniej podejrzani. Według 24 proc. respondentów przestępstwa oportunistyczne są najczęstszą formą kradzieży. Oportuniści poszukują łatwych do zdobycia przedmiotów, które zostały pozostawione na widoku jak np. kanistry z zapasowym paliwem. Ich działania opierają się zwykle na okazjonalnych możliwościach. Zorganizowani przestępcy są natomiast odpowiedzialni za 14 proc. włamań. Działają oni pod osłoną nocy, są dobrze przygotowani, mają wcześniej zaplanowane drogi ucieczki.
Jak zapobiegać kradzieżom na placach budowy?
Niewątpliwie dane te rzucają światło na istniejący problem, który nie zawsze jest na pierwszym planie dyskusji, ale w istocie stanowi znaczące wyzwanie dla inwestorów oraz klientów docelowych, takich jak rodziny oczekujące na zakończenie budowy nowego osiedla. Dlatego, w obliczu rosnącego ryzyka kradzieży na placach budowy, firmy budowlane muszą podjąć działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa swoim aktywom. Stosowanie widocznych środków odstraszających, takich jak wieże CCTV i tymczasowe ogrodzenia, mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych złodziei do podejmowania spontanicznych akcji, podkreślając tym samym znaczenie prewencji w ochronie mienia.

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Zwycięstwo dla całej branży: Axis dodaje obsługę standardu kodowania AV1

Zakłady przemysłowe inwestują w nowoczesne instalacje przeciwpożarowe
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Konsument
Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy

Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.