Analizatory kolorymetryczne w branży wod-kan
Wraz z zaostrzającymi się normami dotyczącymi jakości wody i oczyszczanych ścieków, branża wod-kan poszukuje odpowiednich rozwiązań, które sprostają tym rosnącym wyzwaniom. W zakresie prowadzenia pomiarów wiele do zaoferowania mają analizatory kolorymetryczne, umożliwiające skuteczne oznaczanie ważnych wskaźników jakościowych. Dlaczego warto i w jaki sposób wykorzystać potencjał tej technologii?
Kolorymetria jest jedną z najbardziej sprawdzonych metod pomiarowych stosowanych w laboratoriach. Pozwala określać stężenie substancji w roztworach wodnych. W różnych gałęziach przemysłu, metoda ta jest wykorzystywana do kontroli procesów produkcyjnych oraz zapewnienia wysokiej jakości wody lub innych cieczy. Przykładowo, podczas produkcji wody bada się parametry takie jak żelazo, mangan i twardość. Z kolei w procesie oczyszczania ścieków mierzone są poziomy stężeń związków biogennych, jak azot i fosfor, a w energetyce zawodowej prowadzony jest monitoring stężenia krzemionki.
– Przy wykonywaniu pomiarów jakościowych z zastosowaniem zaawansowanych urządzeń, niezwykle istotnym wyzwaniem jest stworzenie odpowiednich warunków w miejscu ich pracy. Dlatego właśnie analizatory występują najczęściej z kompatybilnymi systemami filtrującymi i kondycjonującymi pobierane próbki badanej cieczy. Zapewniają one, w zależności od analitu, na przykład mikrofiltrację medium procesowego. Co ważne, odbywa się to na skalę procesową, ale na zasadach jak przy oznaczeniu laboratoryjnym – wyjaśnia Bartłomiej Biczysko, Product Manager zajmujący się analizą fizykochemiczną cieczy w Endress+Hauser Polska.
Jakość wyników na poziomie laboratoryjnym wymaga nie tylko dostarczania do analizy cieczy o odpowiedniej „czystości”, ale także m.in. temperaturze, której poziom ma znaczenie dla prawidłowego przebiegu reakcji kolorymetrycznej. Ważna jest także homogeniczność danej próbki, dlatego analizatory wykonują oznaczenia w zaprogramowanym interwale czasowym.
Rozwiązania oferowane przez Endress+Hauser mogą być skonfigurowane do mini stacji pomiarowej, a więc rozszerzone o kolejne urządzenia do pomiarów fizykochemicznych. Obniża to koszty instalacji, eksploatacji i zmniejsza nakłady pracy, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo prowadzenia procesów.
– Analizatory wraz z dedykowanymi systemami przygotowania i podania próbek dostarczają istotne wartości pomiarowe od początku do końca procesu technologicznego. Zapewniają w ten sposób kompleksową analizę jakości podczas procesów uzdatniania wody pitnej, oczyszczania ścieków i w monitoringu wód powierzchniowych. Co kluczowe, stany zagrożenia lub obciążenia szczytowe są wykrywane na bieżąco – podkreśla Bartłomiej Biczysko.
W przypadku urządzeń pomiarowych oferowanych przez Endress+Hauser istotna jest też możliwość dowolnego budowania punktów pomiarowych opartych o Liquiline – nowoczesną platformę przetworników, wykorzystującą technologię Memosens. Pozwala to na łatwą modernizację instalacji i dostosowywanie jej do zmieniających się wyzwań i możliwości technologicznych, które z pewnością będą przynosić kolejne lata rozwoju branży wod-kan.
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Finanse
Jedna trzecia pacjentów jest niedożywiona przy przyjęciu do szpitala. Od tego w dużej mierze zależą rokowania
Niedożywienie pacjentów w szpitalach jest zjawiskiem powszechnym – w Polsce stan ten dotyczy jednej trzeciej osób już w momencie wizyty w Izbie Przyjęć, a w trakcie hospitalizacji pogłębia się u kolejnych 20–30 proc. O roli leczenia żywieniowego mówi się już coraz więcej, również jako o odrębnej opcji terapeutycznej w niektórych chorobach z autoagresji. W ocenie ekspertów wciąż jednak brakuje wiedzy na ten temat, zwłaszcza u lekarzy innych specjalizacji niż onkologiczne, gastroenterologiczne czy chirurgiczne. Tymczasem dobre odżywienie nie tylko przekłada się na szybsze zdrowienie, ale i realne oszczędności dla systemu.
Infrastruktura
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej wchodzi w życie. Najważniejszym zadaniem przygotowanie społeczeństwa na zagrożenia
1 stycznia weszła w życie większość zapisów ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej. MSWiA i MON, autorzy przepisów, podkreślają, że pozwolą one stworzyć nowy system reagowania na różnego typu zagrożenia w czasie pokoju i wojny. Legislacja to jednak pierwszy etap tego procesu, który teraz wymaga wysiłków w praktyce, również w obszarze edukacji społeczeństwa. Kwestie ochrony ludności i obrony cywilnej mają być jednym z priorytetów polskiej prezydencji w UE w obszarze spraw wewnętrznych.
Prawo
Hazard coraz poważniejszym problemem dla zdrowia publicznego. Najbardziej zagrożone są dzieci
Z badania Komisji Zdrowia Publicznego „Lancet” ds. hazardu wynika, że na całym świecie stanowi on większe zagrożenie dla zdrowia publicznego, niż do tej pory sądzono. Jego szybki rozwój za pośrednictwem telefonów komórkowych i internetu sprawia, że kasyno można mieć dziś w kieszeni, dlatego zdaniem naukowców należy go traktować podobnie jak tytoń i alkohol. Zaburzenia związane z hazardem dotykają niemal 16 proc. dorosłych korzystających z kasyn online lub automatów, coraz częściej narażone są na nie także dzieci.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.