Algorytmy AI mogą pomóc przewidzieć nasilenie się choroby COVID-19
Grayling Poland
Al. Jerozolimskie 96
00-807 Warszawa
dorota.kwiatkowska|grayling.com| |dorota.kwiatkowska|grayling.com
607 102 439
https://www.grayling.com/pl/pl
GE Healthcare rozpoczęło współpracę z Narodowym Konsorcjum Inteligentnego Obrazowania Medycznego (NCIMI) w Wielkiej Brytanii prowadzonym przez Uniwersytet Oksfordzki. Celem partnerstwa jest opracowanie i przetestowanie algorytmów, mających pomóc w diagnozowaniu i zarządzaniu leczeniem w przypadku zapalenia płuc spowodowanego COVID-19. Algorytmy te pomogą przewidzieć, u których pacjentów rozwinie się ciężka niewydolność oddechowa lub w dłuższej perspektywie mogą wystąpić problemy z funkcjonowaniem płuc, nawet mimo wcześniejszego wyleczenia niewydolności.
Na ten moment klinicyści nie są w stanie łatwo przewidzieć, czy stan pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19 ulegnie pogorszeniu i czy będą oni wymagali hospitalizacji. Specjaliści nie mogą również jednoznacznie ocenić, w jakich przypadkach dojdzie do długotrwałego uszkodzenia płuc w wyniku zapalenia wywołanego wirusem SARS-CoV-2[1]. Dlatego właśnie, specjalnie powołane zespoły starają się opracować algorytmy, uwzględniające dane z obrazowania medycznego oraz obserwacji laboratoryjnych i klinicznych tysięcy pacjentów, umożliwiające szybszą diagnozę i pozwalające przewidzieć, w jaki sposób pacjent będzie wracał do zdrowia.
Obecnie u niektórych pacjentów przyjmowanych do szpitala z powodu COVID-19, nie obserwuje się nasilenia objawów, podczas gdy u innych, których stan wydaje się być stabilny, może dojść do jego szybkiego pogorszenia. Rozpoznanie chorych, u których występuje największe ryzyko pogorszenia się stanu zdrowia oraz długotrwałych problemów z funkcjonowaniem płuc, może pomóc lekarzom w szybszym zapewnieniu tym pacjentom niezbędnego wsparcia. Algorytmy mogą również pozwolić na monitorowanie stanu chorych o mniejszym ryzyku powikłań, w odpowiednio bezpiecznym środowisku, potencjalnie również w ich domach. Celem GE Healthcare i NCIMI jest opracowanie narzędzi pomocnych w postępowaniu z pacjentami hospitalizowanymi z powodu COVID-19, począwszy od postawienia diagnozy, poprzez monitorowanie ich stanu zdrowia i ewentualne interwencje, aż po wypisanie ze szpitala, jak również wspierających osoby wymagające dodatkowej kontroli medycznej po przebytej chorobie.
– Możliwość przewidzenia na stosunkowo wczesnym etapie, którzy pacjenci będą dobrze radzić sobie z chorobą, którzy są zagrożeni nieuchronnym pogorszeniem stanu zdrowia i ze względu na potrzebę intensywniejszej opieki powinni zostać przyjęci na OIOM, a którzy są narażeni na opóźnione w czasie pogorszenie stanu zdrowia i muszą być stale monitorowani, byłaby niezwykle cenna – mówi prof. Fergus Gleeson, Konsultant Radiolog, profesor Radiologii na Uniwersytecie Oksfordzkim oraz przewodniczący Europejskiego Towarzystwa Obrazowania Klatki Piersiowej w 2020 roku. – Pozwoliłoby to skierować personel medyczny do osób najbardziej potrzebujących wsparcia podczas pobytu w szpitalu, jak również po wypisie – dodaje prof. Gleeson.
– W trakcie zarządzania przypadkami COVID-19 przez systemy opieki zdrowotnej, klinicyści mogą korzystać z nowych technologii, pomagających określić, u których pacjentów może dojść do zaburzeń oddychania i długotrwałych powikłań – powiedział Kieran Murphy, Prezes i Dyrektor Generalny GE Healthcare. Zapewnienie pacjentom odpowiedniego środowiska opieki, może pomóc poprawić ich rokowania – dodał.
Opracowanie solidnych algorytmów i modeli wymaga obszernych zbiorów danych, obejmujących tysiące pacjentów. Zespoły Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz NCIMI będą miały dostęp do danych z publicznych szpitali partnerskich, jak również z Krajowej Bazy Danych Obrazowania Klatki Piersiowej pod kątem COVID-19 (NCCID), prowadzonej przez jednostkę rządową Zjednoczonego Królestwa, odpowiedzialną za opracowywanie najlepszych praktyk dla służby zdrowia w zakresie technologii i danych cyfrowych oraz ich transparentności – NHSX w Anglii oraz przez Brytyjskie Towarzystwo Obrazowania Klatki Piersiowej.
Obecnie GE Healthcare pracuje nad rozlicznymi algorytmami związanymi z obrazowaniem i parametrami życiowymi na użytek badań, które mają na celu lepsze zrozumienie rozwoju choroby COVID-19. Oksfordzki zespół przetestuje i oceni poszczególne rozwiązania, aby ustalić, czy mogą one zostać wykorzystane do pomocy pacjentom, którzy mają lub mieli zapalenie płuc spowodowane wirusem SARS-CoV-2.
[1] Protokół z testu algorytmu prognostycznego COVID-19 wspomaganego sztuczną inteligencją (HOST) został zatwierdzony przez Brytyjski Urząd ds. Badań Zdrowotnych.

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji

Usług sprzątania i gospodarki odpadami a bezpieczeństwo podmiotów medycznych

Onkologiczne Centrum Kryzysowe udostępniło nową ścieżkę pacjenta
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.