Akustyka w budynkach użyteczności publicznej
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy decybele wzrastają do bardzo irytujących wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasz komfort ma odpowiednia akustyka pomieszczeń. Czas poruszyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Hałas to trudno dostrzegalny wróg
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że długotrwały kontakt z hałasem nie tylko wpływa negatywnie na słuch, ale także wpływa na psychikę oraz fizjologię. Reakcje stresowe organizmu, nadmierne pobudzenie układu nerwowego, rozdrażnienie, dyskomfort, pogorszenie motywacji, osłabienie stanu zdrowia poprzez m.in. podwyższenie ciśnienia krwi — to tylko część z negatywnych efektów, jakie niesie za sobą nadmierny hałas. Niestety, żyjemy w czasach, w których od dziecka przyzwyczajeni jesteśmy do wielu głośnych bodźców, dlatego bardzo często nie dostrzegamy tego problemu.
Gdzie potrzebujemy szczególnego komfortu?
Istnieją takie miejsca, gdzie wydawałoby się, że powinny istnieć szczególne wymagania dotyczące akustyki budynku. Należą do nich szkoły, w których młodzież powinna mieć warunki sprzyjające nauce - w tym języków obcych, przychodnie i szpitale gdzie pacjenci często potrzebują szczególnego spokoju i wyciszenia czy nawet miejsca publiczne, takie jak teatry i kawiarnie, w których chcemy się zrelaksować, wypocząć i porozmawiać nie będąc słyszanym przy stoliku obok. Warto więc zastanowić się, czy miejsca, którymi się otaczamy, spełniają odpowiednie warunki akustyczne. Skąd czerpać wiedzę?
Stowarzyszenie, które zapewni Ci komfort ciszy
W ostatnich latach świadomość inwestorów dotycząca akustyki wzrasta, a wszystko dzięki nowym regulacjom, rozporządzeniom i ustawom dotyczącym projektów budowlanych i dopuszczalnych poziomów hałasu w obiektach budowlanych.
Czynnikiem wpływającym na akustykę wnętrza są wszystkie materiały, które zostały użyte do projektowania pomieszczeń oraz sposób w jaki zostały wykonane i połączone ze sobą. Dlatego istotne jest, aby spełniały one normy akustyczne dla budownictwa oraz były dopasowane do funkcji konkretnego budynku. Trzeba więc już na początku projektu ustalić, czy dane pomieszczenie służy do nauki, pracy czy może odbioru muzyki. - mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy.
Znając skutki, jakie niesie za sobą ekspozycja na nadmierny hałas, warto znać normy akustyczne dla pomieszczeń i wiedzieć, czy wybierając szkołę dla dziecka lub biuro pod działalność naszej firmy, podejmujemy dobre decyzje. Na szczęście istnieją instytucje, do których możemy zgłosić się z wszelkimi pytaniami i problemami, warto mieć świadomość, że są one na wyciągnięcie naszej ręki. Przebywając w miejscach spełniających kryteria prawidłowej akustyki, zapewniamy sobie i najbliższym komfort pobytu i użytkowania.

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25

AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Telekomunikacja

Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem
Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Handel
Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.
Media i PR
Duże zmiany na rynku agencji PR. Prawie połowa z nich działa na rynku krócej niż pięć lat

43 proc. agencji public relations działa w branży krócej niż pięć lat – wynika z badań Exacto i UW. To znacząca zmiana w porównaniu z poprzednią edycją badania z 2020 roku. To efekt ostatnich czterech lat, czyli okresu dużych gospodarczych, społecznych i politycznych perturbacji oraz technologicznych zmian. Agencje PR wiele usług outsourcują, zamiast zatrudniać pracowników, wolą umowy B2B, stąd na rynku pojawia się coraz więcej jednoosobowych działalności gospodarczych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.