Akustyka w budynkach użyteczności publicznej
Grupa FLPR
ul Powstańców Śląskich 50
53-333 Wrocław
kinga.kupniewska|flpr.pl| |kinga.kupniewska|flpr.pl
535 000 790
www.flpr.pl
Akustyka budowlana to dosyć mało popularna dziedzina nauki, która jednak jest nieodłącznym elementem naszej codzienności. Wiele osób zwraca uwagę na hałas dopiero wtedy, kiedy decybele wzrastają do bardzo irytujących wysokości. Często nie zdajemy sobie sprawy, jaki wpływ na nasz komfort ma odpowiednia akustyka pomieszczeń. Czas poruszyć ten temat i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Hałas to trudno dostrzegalny wróg
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że długotrwały kontakt z hałasem nie tylko wpływa negatywnie na słuch, ale także wpływa na psychikę oraz fizjologię. Reakcje stresowe organizmu, nadmierne pobudzenie układu nerwowego, rozdrażnienie, dyskomfort, pogorszenie motywacji, osłabienie stanu zdrowia poprzez m.in. podwyższenie ciśnienia krwi — to tylko część z negatywnych efektów, jakie niesie za sobą nadmierny hałas. Niestety, żyjemy w czasach, w których od dziecka przyzwyczajeni jesteśmy do wielu głośnych bodźców, dlatego bardzo często nie dostrzegamy tego problemu.
Gdzie potrzebujemy szczególnego komfortu?
Istnieją takie miejsca, gdzie wydawałoby się, że powinny istnieć szczególne wymagania dotyczące akustyki budynku. Należą do nich szkoły, w których młodzież powinna mieć warunki sprzyjające nauce - w tym języków obcych, przychodnie i szpitale gdzie pacjenci często potrzebują szczególnego spokoju i wyciszenia czy nawet miejsca publiczne, takie jak teatry i kawiarnie, w których chcemy się zrelaksować, wypocząć i porozmawiać nie będąc słyszanym przy stoliku obok. Warto więc zastanowić się, czy miejsca, którymi się otaczamy, spełniają odpowiednie warunki akustyczne. Skąd czerpać wiedzę?
Stowarzyszenie, które zapewni Ci komfort ciszy
W ostatnich latach świadomość inwestorów dotycząca akustyki wzrasta, a wszystko dzięki nowym regulacjom, rozporządzeniom i ustawom dotyczącym projektów budowlanych i dopuszczalnych poziomów hałasu w obiektach budowlanych.
Czynnikiem wpływającym na akustykę wnętrza są wszystkie materiały, które zostały użyte do projektowania pomieszczeń oraz sposób w jaki zostały wykonane i połączone ze sobą. Dlatego istotne jest, aby spełniały one normy akustyczne dla budownictwa oraz były dopasowane do funkcji konkretnego budynku. Trzeba więc już na początku projektu ustalić, czy dane pomieszczenie służy do nauki, pracy czy może odbioru muzyki. - mówi Paweł Polak ze Stowarzyszenia Komfort Ciszy.
Znając skutki, jakie niesie za sobą ekspozycja na nadmierny hałas, warto znać normy akustyczne dla pomieszczeń i wiedzieć, czy wybierając szkołę dla dziecka lub biuro pod działalność naszej firmy, podejmujemy dobre decyzje. Na szczęście istnieją instytucje, do których możemy zgłosić się z wszelkimi pytaniami i problemami, warto mieć świadomość, że są one na wyciągnięcie naszej ręki. Przebywając w miejscach spełniających kryteria prawidłowej akustyki, zapewniamy sobie i najbliższym komfort pobytu i użytkowania.
OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL
Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.