TRZY TOP ZASADY, KTÓRYMI POWINIEN KIEROWAĆ SIĘ ROLNIK
Czynniki i zabiegi agrotechniczne mają ogromny wpływ na plon oraz jego jakość, a błędy popełniane podczas przygotowania gleby, nawożenia i siewu mogą rolnika dużo kosztować. Zatem odpowiednie ich wykonanie pozwolą cieszyć się wysokimi plonami, bez zbędnych nakładów finansowych i czasu pracy. Jak zatem tego dokonać?
JEDEN PRZEJAZD OD ZBIORU PRZEDPLONU DO SIEWU
Wielokrotne przejazdy maszynami do tradycyjnej uprawy roli doprowadzają do degradacji gleby. Na jej powierzchni tworzy się skorupa, a głębsze warstwy są nadmiernie zagęszczone, przez co brakuje tlenu, a życie biologiczne zamiera. Rozwiązaniem jest uprawa pasowa, czyli uprawa gleby tylko w rzędach, w których wysiewane są nasiona roślin.
– Dzięki technologii Mzuri Pro-Til siew wykonywany jest bez wielokrotnych, intensywnych zabiegów uprawy roli po zbiorze przedplonu. W jednym przejeździe maszyny gleba jest głęboko uprawiona tylko w wąskich pasach, w które aplikowane są nawozy oraz wysiewane nasiona na dokładnie kontrolowaną głębokość – mówi Marek Różniak, prezes firmy Mzuri.
Co ważne, nasiona zostają umieszczone w wilgotnej, odpowiednio napowietrzonej glebie o dobrej strukturze. Korzystne warunki powietrzno-wodne umożliwiają szybkie i równomierne wschody oraz intensywny wzrost korzeni i całych roślin.
ODPOWIEDNIE NAWOŻENIE
Warunkiem uzyskania wysokich plonów o bardzo dobrej jakości jest odpowiednie nawożenie. Ważne są przy tym dobór nawozu, zawartość makro- i mikroelementów, dawka i sposób aplikacji. W technologii Mzuri Pro-Til nawozy dobrane do wymagań rośliny i warunków glebowych podawane są w spulchnione pasy gleby, obok wysiewanych nasion. Uwalniające się składniki pokarmowe w bezpośrednim sąsiedztwie wzrastających korzeni w wilgotnej glebie zapewniają dobre odżywienie roślin od początku ich wegetacji. Ograniczone są ich straty, co chroni środowisko przed zanieczyszczeniem.
ZRÓWNOWAŻONY WPŁYW NA ŚRODOWISKO
Stosując uprawę pasową według technologii Mzuri Pro-Till, dzięki rezygnacji z odwracania gleby i jej intensywnego spulchniania oraz odpowiedniemu nawożeniu, mamy zrównoważony wpływ na środowisko. Dodatkowo, rezygnując z wielu przejazdów maszynami rolniczymi na rzecz jednego, zmniejszamy zużycie paliwa, a przez to redukujemy emisję CO2 i N2O do atmosfery.
– Ściernisko oraz duża ilość resztek roślinnych na powierzchni gleby chronią ją przed nadmiernym parowaniem wody, utratą struktury, zaskorupieniem, erozją wodną i wietrzną oraz zmywem powierzchniowym. Wpływają również korzystnie na aktywność organizmów glebowych, jak dżdżownice i pożyteczne mikroorganizmy – dodaje ekspert.
Stosując jeden przejazd agregatu Mzuri od zbioru przedplonu do siewu kolejnej rośliny oraz odpowiednie nawożenie, sprawimy, że plony są duże i dobrej jakości przy zachowaniu zasady zrównoważonego wpływu na środowisko. Dodatkowo stosując się do powyższych zasad, ponosimy niższe koszty i uzyskujemy większy zysk.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

4 mld euro wzrostu gospodarczego: potencjał mięsa hodowanego komórkowo w Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.