Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących
Własna szklarnia to marzenie wielu ogrodników, gdyż dzięki niej można cieszyć się świeżymi, naturalnymi warzywami i ziołami. Chcąc stać się jej posiadaczem, powinniśmy postawić na odpowiedni model. W artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę, by dopasować szklarnię do swoich potrzeb!
Szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?
Sezon wiosenno-letni w ogrodzie to wspaniały czas, gdyż możemy cieszyć się ciepłem, przyjemnymi zapachami i słońcem przez wiele godzin. Nieprzypadkowo to ulubiona pora dla każdego ogrodnika, bo w tym okresie można uprawiać różne znakomitości - owoce, warzywa czy zioła. Niestety, sezon wegetacyjny w naszym kraju jest dość krótki, co sprawia, że wiele osób chce go przedłużyć, inwestując w szklarnię. To możliwe za sprawą stabilnych warunków wewnętrznych, dzięki czemu można uprawiać rośliny nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Szklarnia ogrodowa bardzo dobrze chroni rośliny przed takimi negatywnymi czynnikami, jak przymrozki, intensywne opady deszczu czy gradobicie.
Co równie ważne, mając własną szklarnię, jesteśmy w stanie eksperymentować z bardziej wymagającymi roślinami, czyli takimi, które nie miałyby szans przetrwać w otwartym ogrodzie. Mowa tu zwłaszcza o papryce, pomidorach, melonach czy nawet egzotycznych owocach, jak na przykład cytrusy. Szklarnia ogrodowa pozwala na uniezależnienie się od sezonowości warzyw i owoców dostępnych w sklepach. Własne okazy też są zdrowsze, bo wolne od chemii. Kupując w sklepie, nie mamy tej gwarancji.
Szklarnia poliwęglanowa czy tradycyjna?
Dostępne są różne rodzaje szklarni. Obecnie na ogromnej popularnością zyskują zwłaszcza szklarnie poliwęglanowe, które zastępują tradycyjne konstrukcje ze szkła. To nie dziwi, bo poliwęglan jest niezwykle trwały, lekki, a jednocześnie odporny na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale przepuszcza światło, ale i zatrzymuje ciepło, co sprzyja roślinom.
Tradycyjne szklarnie szklane są w dalszym ciągu chętnie wybierane, głównie ze względu na ich estetyczny, klasyczny wygląd. Niestety, są też dość kruche, a jeśli wystąpią uszkodzenia trzeba przygotować się na wyższe koszty naprawy. Z tego względu wybór częściej pada na szklarnie poliwęglanowe, zwłaszcza że są one też łatwiejsze w montażu, bardziej wytrzymałe na zmienne warunki pogodowe, a także bezpieczne, co szczególnie ma znaczenie, jak w pobliżu bawią się dzieci.
Na stronie szklarniemaleiduze.pl można znaleźć szeroki wybór modeli szklarni poliwęglanowych w różnych rozmiarach, co pozwala na idealne dopasowanie do każdego ogrodu.
Jak dbać o szklarnię i rośliny w niej uprawiane?
Żeby szklarnia ogrodowa służyła nam przez wiele lat, zapewniając każdego roku wiele pysznych warzyw, powinniśmy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu oraz konserwacji. Bardzo ważne jest usuwanie zanieczyszczeń z paneli poliwęglanowych i szkła, co zwiększa przepuszczalność światła. Tak samo istotne jest dbanie o wentylację, gdyż brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza może sprzyjać rozwojowi pleśni i chorób roślin. Nie zapominajmy też o tym, że rośliny w szklarni wymagają regularnego podlewania i nawożenia, które należy dostosować do ich specyficznych potrzeb. Użycie automatycznych systemów nawadniania może w sposób znaczący ułatwić pielęgnację.
Biorąc te aspekty pod uwagę, zwiększamy swoje szanse na to, że wybierzemy szklarnię dopasowaną do potrzeb.
Źródło informacji: szklarniemaleiduze.pl

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

4 mld euro wzrostu gospodarczego: potencjał mięsa hodowanego komórkowo w Polsce

Skuteczne i ekologiczne. Szybszy wzrost i rozwój roślin z foliQ
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

IT i technologie

UE w 80 proc. technologicznie polega na innych krajach. Zależność cyfrowa od USA i Chin może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa
Unia Europejska w alarmującym stopniu jest uzależniona od dostawców technologii z USA i Chin. W ponad 80 proc. polega na państwach trzecich w zakresie produktów cyfrowych, usług, infrastruktury oraz własności intelektualnej. – To sytuacja, która w kontekście bezpieczeństwa danych i stabilności gospodarczej jest po prostu nie do zaakceptowania – ocenia Michał Kobosko, europoseł z Polski 2050. Ogranicza to zdolność Europy do innowacji, konkurowania oraz utrzymania kontroli nad jej gospodarką cyfrową.
Prawo
Rzecznik MŚP na mocy nowej ustawy ma objąć ochroną także rolników. Na zmianach skorzystają też duże firmy

Trwają prace nad zmianą ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jej projekt jest na etapie konsultacji i przewiduje wiele modyfikacji w obszarze kompetencji organu, który do tej pory obejmuje ochroną jedynie mikro-, małe i średnie firmy. Wraz z wejściem w życie nowej ustawy będzie mógł podejmować działania na rzecz ogółu przedsiębiorców, w tym m.in. rolników, adwokatów czy wspólników spółek. Kompetencje Rzecznika Praw Przedsiębiorców zostaną rozszerzone także m.in. w zakresie opiniowania i inicjowania przyjęcia aktów prawnych.
Konsument
GUS chce walczyć z fake newsami. Współpraca z sektorem prywatnym ma pomóc ograniczyć chaos informacyjny

Tradycyjna statystyka, oparta wyłącznie na cyklicznych badaniach i danych administracyjnych, przestaje wystarczać, by analizować dynamiczne zmiany w czasie rzeczywistym. Z tego powodu Główny Urząd Statystyczny stawia na nowoczesne podejście oparte na integracji danych, budowie spójnej struktury informacyjnej państwa oraz współpracy z sektorem prywatnym. – Jesteśmy na dobrej drodze do budowy infrastruktury informacyjnej państwa po to, żeby uniknąć halucynacji sztucznej inteligencji, chaosu czy dezinformacji – podkreśla Marek Cierpiał-Wolan, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.