Komunikaty PR

9 ŚWIATOWY KONGRES PIASA W WARSZAWIE – PODSUMOWANIE WYDARZENIA

2024-06-09  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Anna Radecka
Collegium Civitas

plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl

W dniach 7-9 czerwca warszawska uczelnia Collegium Civitas gościła 9 Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Ponad 200 uczestniczek i uczestników z USA, Europy i Azji – naukowców i naukowczyń wzięło udział w ponad 50 panelach tematycznych. Temat przewodni obrad to „Polska w świecie”, a wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka.

Temat kongresu nawiązywał do ważnych dla naszej historii rocznic: wyborów czerwcowych, przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. W kongresie udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, który wygłosił wykład otwierający „Poland in the World”, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, Prezydent PIASA prof. Robert Blobaum, Rektor Collegium Civitas prof. Stanisław Mocek.

Kongres stanowi forum dyskusji na różnorodne tematy z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, a także ekonomicznych. W czasie kongresu nastąpiło także wręczenie Nagród PIASA - podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Historii Polski z udziałem m.in. Dyrektora MHP dr. Roberta Kostro. Przemówienie „25 Years in NATO - the Role of Poland in the Trans-Atlantic Community” wygłosił dr Janusz Onyszkiewicz, były minister spraw zagranicznych i jeden z architektów naszej drogi do NATO.

Organizatorzy przygotowali aż 53 panele tematyczne, poruszające takie tematy jak literatura, sztuka, historia, politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo. Wśród panelistek i panelistów nie zabrakło kadry akademickiej Collegium Civitas, wśród nich: prof. Paweł Dobrowolski, prof. Marek Cichocki, dr Agnieszka Nitza-Makowska, dr Jens Boysen, dr Katarzyna Maniszewska, dr Paulina Piasecka, dr Monika Nowicka, dr Łukasz Tolak, dr Muhammad Kamran i mgr Katarzyna Skiert-Andrzejuk.

Kongresy odbywają się corocznie, na zmianę - raz w USA, raz w Polsce. PIASA gościła w ubiegłych latach na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim, Gdańskim i Białostockim. Na zakończenie kongresu w Collegium Civitas PIASA ogłosiła, że kongres w 2025 roku planowany jest na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.

Collegium Civitas, znane ze swoich tradycji akademickich w dyplomacji, stosunkach międzynarodowych, socjologii, mediach, a jednocześnie z wysokiego poziomu umiędzynarodowienia wpisuje się w pełni w założenia programowe Kongresu PIASA – konferencji stanowiącej platformę wymiany myśli, najnowszych wyników badań naukowych oraz promocji wiedzy o Polsce na świecie. 

Lista laureatów nagród PIASA: https://piasa.org/awards

Więcej informacji: www.piasa.org  oraz www.civitas.edu.pl/en

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Collegium Civitas
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL Biuro prasowe
2024-11-24 | 21:00

OSHEE nawiązuje współpracę z Fundacją SEXEDPL

OSHEE, lider na rynku napojów funkcjonalnych, od lat angażuje się w działania, które mają poprawić dobrostan psychiczny, szczególnie dzieci i młodzieży. Teraz marka
Edukacja Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024
2024-11-15 | 01:00

Najlepsi innowatorzy w Polsce. Znamy zwycięzców Explory 2024

Do tegorocznej edycji prestiżowego konkursu dla młodych innowatorów zgłoszonych zostało rekordowe 334 projektów, 33 z nich dotarły do wielkiego Finału. Podczas trzech dni
Edukacja Program edukacyjny Next Engineers w Polsce
2024-11-14 | 15:00

Program edukacyjny Next Engineers w Polsce

Fundacja GE Aerospace ogłosiła nawiązanie współpracy z Fundacją Perspektywy w celu uruchomienia programu edukacyjnego Next Engineers w Polsce. Warszawa została wybrana jako pierwsza z

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie

Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.

Ochrona środowiska

Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro

Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.

IT i technologie

Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu

Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.