9 ŚWIATOWY KONGRES PIASA W WARSZAWIE – PODSUMOWANIE WYDARZENIA
Collegium Civitas
plac Defilad 1, XII piętro
00-901 Warszawa
anna.radecka|civitas.edu.pl| |anna.radecka|civitas.edu.pl
+48 501 541 798
www.civitas.edu.pl
W dniach 7-9 czerwca warszawska uczelnia Collegium Civitas gościła 9 Światowy Kongres Polskiego Instytutu Nauk i Sztuk w Ameryce (PIASA). Ponad 200 uczestniczek i uczestników z USA, Europy i Azji – naukowców i naukowczyń wzięło udział w ponad 50 panelach tematycznych. Temat przewodni obrad to „Polska w świecie”, a wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Dariusza Wieczorka.
Temat kongresu nawiązywał do ważnych dla naszej historii rocznic: wyborów czerwcowych, przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej. W kongresie udział wzięli m.in. Sekretarz Stanu w MSZ Władysław Teofil Bartoszewski, który wygłosił wykład otwierający „Poland in the World”, Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Andrzej Szeptycki, Prezydent PIASA prof. Robert Blobaum, Rektor Collegium Civitas prof. Stanisław Mocek.
Kongres stanowi forum dyskusji na różnorodne tematy z zakresu nauk społecznych, humanistycznych, a także ekonomicznych. W czasie kongresu nastąpiło także wręczenie Nagród PIASA - podczas uroczystości zorganizowanej w Muzeum Historii Polski z udziałem m.in. Dyrektora MHP dr. Roberta Kostro. Przemówienie „25 Years in NATO - the Role of Poland in the Trans-Atlantic Community” wygłosił dr Janusz Onyszkiewicz, były minister spraw zagranicznych i jeden z architektów naszej drogi do NATO.
Organizatorzy przygotowali aż 53 panele tematyczne, poruszające takie tematy jak literatura, sztuka, historia, politologia, stosunki międzynarodowe, bezpieczeństwo. Wśród panelistek i panelistów nie zabrakło kadry akademickiej Collegium Civitas, wśród nich: prof. Paweł Dobrowolski, prof. Marek Cichocki, dr Agnieszka Nitza-Makowska, dr Jens Boysen, dr Katarzyna Maniszewska, dr Paulina Piasecka, dr Monika Nowicka, dr Łukasz Tolak, dr Muhammad Kamran i mgr Katarzyna Skiert-Andrzejuk.
Kongresy odbywają się corocznie, na zmianę - raz w USA, raz w Polsce. PIASA gościła w ubiegłych latach na Uniwersytecie Jagiellońskim, Warszawskim, Gdańskim i Białostockim. Na zakończenie kongresu w Collegium Civitas PIASA ogłosiła, że kongres w 2025 roku planowany jest na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
Collegium Civitas, znane ze swoich tradycji akademickich w dyplomacji, stosunkach międzynarodowych, socjologii, mediach, a jednocześnie z wysokiego poziomu umiędzynarodowienia wpisuje się w pełni w założenia programowe Kongresu PIASA – konferencji stanowiącej platformę wymiany myśli, najnowszych wyników badań naukowych oraz promocji wiedzy o Polsce na świecie.
Lista laureatów nagród PIASA: https://piasa.org/awards
Więcej informacji: www.piasa.org oraz www.civitas.edu.pl/en
Lazarski Aviation Academy gospodarzem EAC25
AGH wybiera SAP do rozwijania projektu transformacji cyfrowej
Acer i Google wspierają współczesną edukację
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.