Mówi: | Robert Juszczyk |
Funkcja: | prezes ICsec |
Wdrażanie Przemysłu 4.0 wyzwaniem w zakresie bezpieczeństwa kraju. Kluczowe odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury krytycznej
Wraz ze wzrostem znaczenia rozwiązań z sektora Przemysłu 4.0 wzrasta zapotrzebowanie na zaawansowane systemy bezpieczeństwa, które pozwolą błyskawicznie wykryć zagrożenia ze strony cyberprzestępczości. Szczególną ochroną powinny zostać objęte przedsiębiorstwa wchodzące w skład infrastruktury krytycznej, często korzystającej z rozwiązań sprzed ery powszechnego internetu. W zapewnieniu bezpieczeństwa sieciom tego typu pomoże sztuczna inteligencja.
– Naszym zadaniem jest chronienie sieci przemysłowych, a co za tym idzie, dbanie o bezpieczeństwo kraju. Sieci przemysłowe są strategiczne z punktu widzenia kraju, mówi o tym ustawa o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która jest pokłosiem dyrektywy NIS ogłoszonej przez Unię Europejską. Każdy kraj ma obowiązek monitorować sieci przemysłowe i wdrażać w nim rozwiązania, które umożliwiają monitorowanie incydentów, a następnie wszystkie incydenty bezpieczeństwa zgłaszać do narodowych CERT-ów – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Robert Juszczyk, prezes ICsec.
Zabezpieczenie infrastruktury krytycznej jest szczególnie istotne, gdyż wiele zakładów przemysłowych czy energetycznych powstało w czasach, w których internet jeszcze nie istniał bądź dostęp do niego był mocno ograniczony. W związku z tym część systemów funkcjonujących w takich przedsiębiorstwach nie była projektowana z myślą o odpieraniu ataków o charakterze cyberprzestępczym i należy wdrożyć do nich dodatkowe narzędzia bezpieczeństwa.
Analitycy Security Industry Association wyznaczyli megatrendy, które będą kształtowały kierunki rozwoju rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa m.in. dla sektora rządowego czy przedsiębiorstw. Na pierwszym miejscu wskazano narzędzia cyberbezpieczeństwa, na drugim zaś – sztuczną inteligencję, która zautomatyzuje wiele procesów wykonywanych dotychczas przez wykwalifikowaną kadrę.
Narzędzia tego typu mogą okazać się przydatne w realizacji unijnej dyrektywy Network and Information Systems Directive (NIS) zakładającej wzmożenie ochrony infrastruktury krytycznej, która w Polsce będzie realizowana za pośrednictwem ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
– Pandemia wpływa na opóźnienie wdrożenia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, gdyż wyznaczeni operatorzy usług kluczowych mają przedłużony termin na wdrożenie zarówno audytów, jak i zasad związanych z cybersecurity. Z kolei dla nas jest to czas na przygotowanie jeszcze lepszego rozwiązania. Nasi deweloperzy pracowali zdalnie, a wszyscy strategiczni pracownicy pracowali nad tym, jak dogonić konkurencję, która pochodzi głównie z Izraela i Stanów Zjednoczonych – wskazuje ekspert.
Po narzędzia bezpieczeństwa z zakresu technologii uczenia maszynowego sięgnął start-up ICsec, tworząc pierwszy europejski system wczesnego wykrywania zagrożeń w sieciach przemysłowych. Firma opracowała narzędzie Scadvance XP zdolne do zautomatyzowanego wykrywania anomalii w wewnętrznym ruchu sieciowym, czyli zdarzeń, które mogą świadczyć o próbie przeprowadzenia ataku cybernetycznego w danym przedsiębiorstwie.
Także specjaliści ds. bezpieczeństwa z firmy IBM wykorzystali SI w narzędziu QRadar Advisor with Watson, które wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do zabezpieczania rozległych sieci informatycznych. Oprogramowanie powstało z myślą o wykorzystaniu w dużych przedsiębiorstwach i ma zautomatyzować proces priorytetowania i wykrywania potencjalnych zagrożeń, analizowania systemów bezpieczeństwa oraz ograniczania powikłań incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa.
– Infrastruktura krytyczna w kontekście cyberbezpieczeństwa jest bardzo istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju. Do tej pory fabryki, przedsiębiorstwa, elektrownie chronione były poprzez druty kolczaste, płoty i ochronę. Dzisiaj systemy podłączone są do internetu, co daje możliwość włączenia się do takiej sieci, zarządzania, robienia różnych rzeczy niezwiązanych z właściwą produkcją czy zakłócania pracy tej sieci. Jest to kluczowe z punktu widzenia każdego przedsiębiorstwa i ciągłości jego działania – wyjaśnia Robert Juszczyk.
Według raportu analityków Meticulous Research z czerwca 2020 roku globalny rynek sztucznej inteligencji w cyberbezpieczeństwie do 2027 roku osiągnie wartość ponad 46 mld dol. przy średniorocznym tempie wzrostu na poziomie 23,6 proc.
Czytaj także
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-28: Polski przemysł nie jest gotowy na większy udział OZE. Potrzebne są inwestycje w magazyny energii
- 2024-11-13: Dekarbonizacja jest wyzwaniem dla firm przemysłowych. Wymaga zmian w całym łańcuchu dostaw
- 2024-10-09: Zakaz silników spalinowych od 2035 roku nierealny. Rewizja przepisów ma być ratunkiem dla sektora motoryzacyjnego w UE
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-10-14: Wyniki sprzedaży elektryków w Polsce jedne z najniższych w Europie. Eksperci widzą jednak duży potencjał
- 2024-10-02: Polacy na bakier z higieną cyfrową. To przekłada się na zdrowie fizyczne i psychiczne, szczególnie młodych
- 2024-09-25: Budowa CPK ma ruszyć w 2026 roku. Wyzwaniem będzie skumulowanie dużych inwestycji w jednym czasie
- 2024-10-29: Ruch na lotniskach regionalnych niezagrożony. Centralne lotnisko ma być nie konkurencją, ale uzupełnieniem oferty lotniczej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Edukacja
Polska z planem zmian w edukacji na następne 10 lat. Szkoły będą uczyć lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
Wdrożenie Polityki Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden z kamieni milowych KPO. Jej osią ma być Dekalog Cyfrowej Transformacji Edukacji – zebrany w 10 punktów zestaw kluczowych wyzwań, z jakimi system edukacji będzie się musiał zmierzyć, by wyposażyć uczniów w kompetencje, które już dziś stają się niezbędne, nie tylko na rynku pracy. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji. Wszystkie założenia wynikające z dokumentu mają być spełnione do 2035 roku.
Problemy społeczne
Rok regularnej aktywności fizycznej wydłuża życie w zdrowiu o co najmniej rok. Zmniejsza też absencję chorobową w pracy
Roczny cykl regularnej aktywności fizycznej w połączeniu z edukacją zdrowotną znacząco redukuje ryzyko zdrowotne i poprawia kondycję – wynika z programu badawczego Zdrowa OdWaga przeprowadzonego przez Medicover. U uczestników badania poprawiły się wskaźniki zdrowotne, spadła też absencja chorobowa w pracy. – Wyliczyliśmy metodą naukową, że dzięki 12-miesięcznemu programowi zdobyli oni dodatkowy rok życia w lepszym zdrowiu – ocenia dr n. med. Piotr Soszyński, koordynator medyczny programu badawczego Zdrowa OdWaga.
Infrastruktura
Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
Na niskiej orbicie okołoziemskiej jest 10 tysięcy sztucznych satelitów i ciągle ich przybywa. W każdej sekundzie przesyłają na ziemię wiele cennych danych, które są wykorzystywane w różnych dziedzinach – meteorologii, telekomunikacji, transporcie, zarządzeniu kryzysowym czy badaniach naukowych. Są one także cennym narzędziem w rękach leśników. Dane pochodzące z orbity są wykorzystywane m.in. w ochronie przeciwpożarowej lasów, ale też pomagają w identyfikowaniu obszarów narażonych na działanie złodziei drewna.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.