Mówi: | Olaf Gajl |
Funkcja: | dyrektor |
Firma: | Ośrodek Przetwarzania Informacji – System POL-on |
Nowy system informacji wesprze sztuczna inteligencja. Wdrażane w jego ramach rozwiązanie antyplagiatowe wykryje powtórzenia i styl wypowiedzi
Nowy system POL-on, opracowywany przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego, ma być zgodny z założeniami Konstytucji dla Nauki. Wśród przygotowywanych inteligentnych rozwiązań znajdują się m.in. chatbot, inteligentne wyszukiwarki czy system antyplagiatowy śledzący nie tylko powtórzenia, lecz także styl wypowiedzi. Fundamenty systemu powstaną przed początkiem nowego roku akademickiego.
System POL-on stanowi obszerne źródło danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. Składa się na niego 40 modułów obejmujących m.in. monitorowanie ekonomicznych losów absolwentów, gromadzenie prac dyplomowych, a także umożliwiających łączenie naukowców z przemysłem i biznesem w celu komercjalizacji innowacyjnej myśli technologicznej. Nowy utworzony system będzie czerpał też m.in. z technologii sztucznej inteligencji.
– System POL-on powstaje na nowo, tzn. musimy go dostosować do Konstytucji dla Nauki, czyli ustawy 2.0, i te prace trwają. Sens tego systemu jest naprawdę wielki. Chodzi o to, żeby dane zbierane z różnych źródeł można było przedstawiać jak najszerzej w sposób bardzo uporządkowany – mówi w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas 11. Forum Gospodarczego Time Olaf Gajl, dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.
Główne obszary zastosowania systemu to m.in. dostarczanie danych dla GUS, elektroniczna sprawozdawczość szkół wyższych, gromadzenie prac dyplomowych, dostarczanie obiektywnych informacji o nauce i szkolnictwie wyższym dla studentów, kandydatów na studia, pracowników nauki i przedsiębiorców czy wspomaganie oceny jakości kształcenia.
Jednym z elementów systemu jest także Jednolity System Antyplagiatowy, który od stycznia 2019 r. jest wdrażany na wszystkich uczelniach w Polsce. Platforma do sprawdzania legalności prac dyplomowych także wspierana jest przez sztuczną inteligencję.
– Jednolity System Antyplagiatowy, który jest wprowadzany na wszystkich uczelniach, poza sprawdzaniem, czy kawałek tekstu został przepisany czy nie, ma również np. analizę stylu. Oznacza to, że jesteśmy w stanie wykryć, że część pracy jest napisana w innym stylu niż pozostałe kawałki pracy. Promotor może się zastanowić wówczas, czy przypadkiem nie nastąpiły jakieś nieprawidłowości – wskazuje Olaf Gajl.
Udoskonalony system wykrywający naruszenie praw autorskich w pracach naukowych to jednak tylko część z wprowadzanych zmian. Jednym z celów nadrzędnych wdrażania systemu POL-on, jest odbiurokratyzowanie uczelni i instytutów naukowych, co umożliwić ma wprowadzenie zdalnej sprawozdawczości. System zdejmuje z uczelni obowiązek m.in. sprawozdań finansowych, raportów rocznych, ankiet rekrutacyjnych czy formularzy wypełnianych na potrzeby GUS.
Zgodnie z założeniami ustawy 2.0 wszystkie te procesy mają być zautomatyzowane. Ośrodek Przetwarzania Informacji PIB chce, by większość gromadzonych danych była dostępna publicznie, m.in. dla badaczy, ale także dla zwykłych obywateli.
– Mamy projekt, w którym będziemy używać hurtowni danych. Będzie ona zasysać informacje z różnych źródeł, które posiadamy, i prezentować te dane w sposób jednolity dla społeczeństwa, dla ministerstwa, dla agencji rządowych. Użytkowników mamy w planie wielu – twierdzi dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego.
Zaawansowane plany dotyczą także ewaluacji losów maturzystów w związku z ustawą 2.0. Dzięki danym z POL-onu można będzie weryfikować popularność kierunków studiów w oparciu o rzeczywiste wybory kandydatów.
– Jest cały szereg działań, które będą wprowadzane w kolejnych latach, np. ewaluacja ma być wprowadzona w 2021 roku. Zadań mamy naprawdę dużo, a poza tym wykorzystujemy sztuczną inteligencję. W tej chwili w systemie z tzw. OSF (obsługi systemu strumieni finansowania – przyp.red.), czyli systemie, który pozwala na składanie wniosków o granty w Narodowym Centrum Nauki, w NCBiR i w ministerstwie, mamy już chatbota, z którym można się porozumieć normalnym językiem. Mamy też inteligentne wyszukiwarki – mówi ekspert.
Chatboty postrzegane są przez polskie uczelnie m.in. jako szansa na udoskonalenie i uzupełnienie oferty dydaktycznej. Uniwersytet Rzeszowski przygotowuje się do pilotażu, w ramach którego testowana będzie platforma wirtualna do immersyjnej nauki języków obcych. Student korzystający z gogli VR przeniesie się np. na lotnisko, gdzie będzie musiał się porozumieć z chatbotem.
Pierwszy etap tworzenia systemu POL-on planowany jest na 1 października. Mają być wtedy gotowe zręby systemu. System prowadzi ewidencję ponad 5,6 mln studentów z niemal 400 uczelni publicznych i niepublicznych. W systemie zdeponowano do tej pory ponad 2,8 mln prac dyplomowych.
Czytaj także
- 2025-06-16: Dostępność antykoncepcji awaryjnej wzrosła, ale wiedza o niej nadal jest niewystarczająca. To w Polsce wciąż temat tabu
- 2025-06-10: Polska może dołączyć do globalnych liderów sztucznej inteligencji. Jednym z warunków jest wsparcie od sektora publicznego
- 2025-06-05: Już pięciolatki interesują się pieniędzmi. Wakacje to dobry moment na edukację finansową
- 2025-06-12: Nowe technologie mogą wspierać samoleczenie. Szczególnie pomocne są dane zbierane przez aplikacje i urządzenia mobilne
- 2025-06-09: Alicja Węgorzewska: Trzeba dbać o rozwój kulturalny młodego pokolenia. Chcę zachęcić młodzież do przychodzenia do opery na wielkie dzieła
- 2025-06-04: Rusza ważna inwestycja w Ustce. Nowa baza będzie zapleczem serwisowym dla morskich farm wiatrowych [AUDIO]
- 2025-06-25: Polskie uczelnie nie są wolne od mobbingu. Środowisko akademickie pracuje nad dobrymi praktykami w polityce antymobbingowej
- 2025-05-27: SUV-y dominują rynek motoryzacyjny. Hyundai wprowadzi latem do sprzedaży nowy siedmioosobowy model
- 2025-05-28: Interakcja z firmą jest dla klientów równie ważna jak jej produkty. Biznes wykorzystuje do tego AI
- 2025-04-29: Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku
Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.