Mówi: | Rodrigo da Costa |
Funkcja: | dyrektor wykonawczy |
Firma: | EUSPA – Agencja UE ds. Programu Kosmicznego |
Nowa agencja kosmiczna przyspieszy wykorzystanie europejskich systemów satelitarnych. Pomoże badać stan środowiska czy przewidywać katastrofy naturalne
Niedawno powołana Agencja Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego ma rozpocząć nową erę obecności Europy w przestrzeni kosmicznej. Agencja połączy efekty programów Galileo, EGNOS i Copernicus, czyli systemów satelitarnych i programów obserwacji Ziemi. – W ten sposób chcemy doprowadzić do bardzo istotnych synergii. Właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wiele zastosowań już się pojawiło, na przykład w rolnictwie – wskazuje Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.
– Obecnie na świecie mamy ponad 2 mld odbiorników obsługujących Galileo. Większość z nich to smartfony z wbudowaną obsługą Galileo, ale nie tylko. Na przykład odbiorniki w samochodach czy łodziach w wielu różnych obszarach korzystają już z Galileo. Korzyści są wyraźnie widoczne. Galileo zapewnia zwiększoną dokładność lokalizacji oraz wszelkie zalety przekształcenia tych sygnałów i zamiany ich na usługi o wartości dodanej – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Innowacje Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy EUSPA.
Segment smartfonów to główny rynek nawigacji satelitarnej, która zapewnia autonomiczne pozycjonowanie geoprzestrzenne z globalnym zasięgiem i umożliwia małym odbiornikom elektronicznym określanie lokalizacji za pomocą sygnałów czasu przesyłanych drogą radiową z satelitów. Zgodnie z najnowszym raportem rynkowym Organu Nadzoru GNSS (GSA) prognozuje się, że globalna baza zainstalowanych urządzeń GNSS w użyciu wzrośnie z 6,4 mld w 2019 roku do 9,6 mld w 2029 roku, przede wszystkim będą to smartfony.
– Na programach Galileo i EGNOS opiera się rolnictwo precyzyjne, które zmniejsza oddziaływanie rolnictwa na środowisko i gwarantuje niższe zużycie pestycydów. Jeśli chcemy osiągnąć cele Unii Europejskiej związane z Zielonym Ładem, rolnictwo precyzyjne jest niezbędnym elementem tej układanki. A bez nawigacji satelitarnej nie byłoby to możliwe – tłumaczy Rodrigo da Costa.
Uruchomienie EUSPA, w miejsce wcześniej działającej agencji GSA, ma zwiększyć wykorzystywanie systemu nawigacji satelitarnej Galileo, programu obserwacji Ziemi Copernicus i EGNOS, czyli europejskiego systemu satelitarnego. Galileo i Copernicus to sztandarowe elementy unijnej polityki kosmicznej. Zapewniają cenne usługi, które umożliwiają dokładniejszą nawigację i synchronizację oraz dostarczają cenne dane o Ziemi. Dotychczas jednak, jak wskazał Europejski Trybunał Obrachunkowy, korzyści płynące z programów nie były w pełni wykorzystywane. Powołanie EUSPA ma to zmienić.
– Łącząc ze sobą wykorzystanie programów Galileo, EGNOS i Copernicus, z pewnością możemy doprowadzić do bardzo istotnych synergii, które następnie będą realizowane w zastosowaniach opartych jednocześnie na nawigacji i danych z obserwacji Ziemi. Właściwie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Wiele zastosowań już się pojawiło, na przykład w rolnictwie – wskazuje dyrektor EUSPA.
System Copernicus sprzyja rozwojowi innowacyjnych rozwiązań w wielu dziedzinach i pomaga w realizacji priorytetów Unii Europejskiej, takich jak Zielony Ład i dostosowanie Europy do ery cyfrowej. W 2020 roku dzięki wystrzeleniu satelity Copernicus Sentinel-6 można np. badać poziom mórz na świecie.
Wykorzystanie długoterminowych archiwów danych z obserwacji Ziemi w tym kontekście ma fundamentalne znaczenie dla strategii ochrony środowiska. Wiele firm sięga po te dane, aby opracować praktyczne aplikacje pomagające wizualizować problemy środowiskowe. Przykładem może być aplikacja Reef Support, która wykorzystuje sztuczną inteligencję i obrazowanie satelitarne do śledzenia stanu raf przybrzeżnych i zapobiegania zanieczyszczeniu plaż i akwakultury. Została opracowana w ramach Copernicus Masters – globalnego konkursu innowacji na rzecz obserwacji Ziemi.
– Kolejnym zastosowaniem jest ratownictwo. Określenie dokładnej pozycji jest dla zespołów ratunkowych bezcenne. Galileo daje taką możliwość. Podczas katastrof naturalnych również bardzo ważne jest tworzenie map terenu. Ponieważ sytuacja zmienia się dynamicznie, otrzymywanie aktualnych obrazów, które dostarcza Copernicus, sprawia, że możemy mówić o prawdziwej synergii pomiędzy tym programem a nawigacją zapewnianą przez Galileo – wskazuje Rodrigo da Costa.
Jak zapewnia ekspert, powołanie nowej agencji ma znacznie zwiększyć zastosowania systemów i ich lepszą synergię.
– Chcemy to osiągnąć poprzez odpowiednio nakierowane działania. Po pierwsze, poprzez tradycyjne zamówienia, gdzie kupujemy dane produkty, ale też granty, w ramach których pomagamy producentom w opracowaniu i dalszym rozwijaniu produktów, przygotowując ich do wejścia na rynek. Mamy też nagrody, które stanowią bardzo ważną zachętę dla innowatorów i start-upów. Nie tylko udzielamy wsparcia finansowego, lecz także dzielimy się fachową wiedzą techniczną – zapewnia dyrektor wykonawczy EUSPA.
Czytaj także
- 2024-12-12: 15 proc. Polaków na co dzień korzysta z miejskich rowerów publicznych. To rosnący potencjał dla reklamodawców
- 2024-12-18: Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
- 2025-01-07: Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych
- 2024-11-28: Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
- 2024-11-27: Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
- 2024-11-18: Polscy producenci żywności obawiają się utraty unijnych rynków zbytu. Wszystko przez umowę z krajami Ameryki Południowej
- 2024-11-25: Dane satelitarne w użyciu urbanistów i samorządowców. Mogą im służyć do przygotowania na zmiany klimatu
- 2024-11-22: Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
- 2024-11-14: Dane satelitarne wspomagają leśników. Pomagają przeciwdziałać pożarom oraz kradzieżom drewna
- 2024-11-19: Dane satelitarne wykorzystywane w ochronie granic zewnętrznych UE. Służą do wykrywania przestępczości transgranicznej i nielegalnej migracji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Konsument
Polacy chcieliby głosować elektronicznie. Brakuje woli politycznej i technicznego zaplecza dla takiego rozwiązania
Ponad połowa Polaków chciałaby głosować przez internet – wynika z analizy CBOS. Już dziś niektóre państwa na świecie korzystają z głosowania elektronicznego, a wiele innych rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Światowym liderem w tym zakresie jest Estonia, gdzie od 2005 roku działa e-voting. Także w Polsce po wyborach w 2023 roku pojawił się tego typu pomysł. Okazuje się jednak, że choć wola społeczna zdigitalizowania sposobu wyboru rządzących jest, to woli politycznej ciągle brakuje. Nie wiadomo też, która z platform mogłaby pełnić rolę bezpiecznej urny wyborczej.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.