Mówi: | Juraj Malcho |
Funkcja: | dyrektor ds. technologii |
Firma: | ESET |
Cyberprzestępcy wykorzystają do wykradania danych sztuczną inteligencję. Technologia, by pozostać nierozpoznaną, będzie udawać żywego człowieka
Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji może się obrócić przeciwko ludziom. Przestępcy mogą wykorzystać systemy inteligentne oraz narzędzia automatyzujące do przeprowadzenia ataków na coraz szerszą skalę. Zagrożenie może również przyjść ze strony asystentów głosowych, którzy mogą do nas dzwonić i podając się za konsultantów telefonicznych, wykradać nasze wrażliwe dane. Technologia jest już na tyle zaawansowana, że trudno rozpoznać, czy rozmówcą jest człowiek czy maszyna.
– W chwili obecnej jesteśmy świadkami znacznej automatyzacji cyberprzestępczości. Dzięki dostępności różnorodnych narzędzi wiele osób przekazuje złośliwe oprogramowanie i wykonuje powiązane z tym czynności, nie zdając sobie nawet sprawy, w jaki sposób to wszystko działa – alarmuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Juraj Malcho, dyrektor ds. technologii z firmy ESET.
Firma Neustar przeprowadziła w październiku badania wśród 301 specjalistów IT zajmujących się tematyką bezpieczeństwa informacji, aby się dowiedzieć, jak zapatrują się na rozwój technologii sztucznej inteligencji. Choć 87 proc. ankietowanych stwierdziło, że widzą w SI narzędzie, które pomoże walczyć z cyberprzestępczością, to aż 82 proc. obawia się, że może doprowadzić do narodzin nowych, niebezpiecznych form ataków ze strony hakerów. Połowa badanych stwierdziła, że SI może posłużyć do wykradania danych osobowych, a 16 proc. respondentów stwierdziło, że może zdestabilizować działania biznesowe oraz zwiększyć koszty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa sieci.
Specjaliści z ZeroFOX postanowili sprawdzić, czy sztuczna inteligencja rzeczywiście może ułatwić pracę cyberprzestępcom. Naukowcy wykorzystali technologię uczenia maszynowego do pokazania botowi SNAP_R, jak zachowują się użytkownicy Twittera. Następnie sprawdzono, w jaki sposób łatwiej będzie rozprzestrzenić szkodliwe linki – za pośrednictwem człowieka czy maszyny. Sztuczna inteligencja działała znacznie szybciej, infekując w tym samym czasie czterokrotnie więcej użytkowników niż haker.
– Automatyzacja ataków odbywać się będzie poprzez chatboty czy też linguboty. Obecnie ktoś musi podnieść słuchawkę, zadzwonić i wykorzystać pewne tricki psychologiczne, aby uzyskać od rozmówcy określone dane. Niebawem możemy mieć do czynienia ze zautomatyzowanymi, cyfrowymi specjalistami poszukującymi konkretnych informacji. Wykorzystując w tym celu odpowiednie zwroty i formy odpowiedzi, będą postępować tak, jak doskonali psycholodzy. Myślę, że jest to szczególnie niebezpiecznie, zwłaszcza że w grę wchodzą dziesiątki tego rodzaju ataków dziennie – przewiduje Juraj Malcho.
Szczególnie niebezpieczna może się okazać technologia, która w założeniu ma ułatwiać nam życie. Asystent głosowy Google Duplex, wykorzystując technologię uczenia maszynowego, może prowadzić rozmowę w taki sposób, że rozmówca nie rozpozna, że ma do czynienia z maszyną. Sztuczna inteligencja mówi płynnie, przytakuje rozmówcy i kiedy wyszukuje odpowiedzi na bardziej skomplikowane pytania – wzdycha. Google Duplex stworzono po to, aby wyręczyła nas np. w rezerwowaniu stolików czy umawianiu spotkać w firmach, które nie prowadzą systemu rezerwacji online.
W rękach cyberprzestępców narzędzie może się zamienić w maszynę do wyłudzania danych. Można wykorzystać je do podszywania się pod przedstawicieli banków czy jednostek państwowych. W przygotowaniu są kolejne technologie, które z jednej strony mają przyspieszać obliczenia i ułatwiać nam życie, ale z drugiej mogą się stać poważnym zagrożeniem.
– Być może w ciągu 10 lat w użyciu znajdą się komputery kwantowe, które całkowicie zmienią znane nam w tej chwili oblicze kryptografii. Gdybym jednak miał spojrzeć na najbliższe trzy do pięciu lat, to myślę, że nastąpią zmiany związane z większą automatyzacją określonych rodzajów ataków. Skupiłbym się tutaj na działaniach, które korzystają lub wiążą się z użyciem sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego – mówi ekspert.
Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer już teraz wykorzystuje sztuczną inteligencje na infoliniach. Kiedy klienci dzwonią do firmy, chatbot Twilio prosi o zadanie pytania. System rozpoznawania mowy wysyła zapytanie do sztucznej inteligencji Google Dialogflow, która analizuje jej treść i decyduje, z jakim oddziałem połączyć danego klienta. Na podobnej zasadzie mogą działać asystenci głosowi od cyberprzestępców. Tyle że zamiast przekierowywać rozmowę na inny numer, poprowadzą ją tak, aby wyłudzić nasze dane osobowe.
W 2017 roku wartość rynku asystentów głosowych wyniosła niemal 1,7 mld dol. Eksperci z Research and Markets szacują, że do 2023 roku branża będzie rozwijała się w tempie 32 proc. średniorocznie, aż osiągnie wartość 9 mld dol.
Czytaj także
- 2025-03-05: Sztuczna inteligencja usprawni załatwianie spraw urzędowych. Polski model językowy PLLuM zadebiutuje w mObywatelu
- 2025-02-13: Plaga nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Konsekwencje zwykle ponosi klient banku
- 2025-01-08: W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-10-30: Kompetencje społeczne są kluczowe w świecie pełnym ekranów. Można je rozwijać już u przedszkolaków
- 2024-10-10: Już sześciolatki korzystają z bankowości elektronicznej. Często nie są świadome cyberzagrożeń
- 2024-07-22: Awaria CrowdStrike’a miała podobne skutki jak potencjalny cyberatak. Uzależnienie od technologii to ryzyko wyłączenia całych gałęzi gospodarki
- 2024-07-31: Osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie czekają na ustawę o asystencji osobistej. Dzięki niej może wzrosnąć zainteresowanie pracą w tym zawodzie
- 2024-07-26: Gminy potrzebują inwestycji w cyberbezpieczeństwo. Eksperci widzą duże ryzyka wynikające z zaniedbań
- 2024-07-10: Producenci systemów sterowania ruchem kolejowym przygotowani do ochrony przed cyberatakami. Czekają na uruchomienie nowych inwestycji na kolei
Transmisje online
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Obowiązki w zakresie zrównoważonego rozwoju staną się mniej uciążliwe. Będą dotyczyć tylko największych firm
Na pierwszy ogień deregulacji w Unii Europejskiej poszły przepisy dotyczące sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju. Obowiązki w tym zakresie będą, zgodnie z planem KE, się koncentrowały na największych podmiotach, co stanowi duże ułatwienie dla średnich podmiotów i małych firm w łańcuchach dostaw, ale też może zmienić proces dochodzenia do neutralności klimatycznej w UE. Raportowanie wpływu na środowisko rzeczywiście wiąże się z dużym wysiłkiem i kosztami, czego firmy się obawiają, ale z drugiej strony coraz więcej podmiotów widzi w tym cenne narzędzie do analizy i dodatkową wartość.
Telekomunikacja
Wykluczenie cyfrowe szczególnie dotyka generacji silver. T-Mobile wystartował z darmowymi kursami z obsługi smartfona

44 proc. Polaków w 2023 roku posiadało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe przy średniej unijnej na poziomie 56 proc. – wynika z danych Eurostatu. Dla grupy osób powyżej 55. roku życia odsetek ten wynosi kilkanaście procent. T-Mobile – w ramach projektu „Sieć Pokoleń” – burzy cyfrowe bariery oraz pokazuje, jakie możliwości daje technologia. W tym prowadzi cykl warsztatów stacjonarnych oraz udostępnia kurs online z podstaw obsługi smartfona.
Transport
W drugiej połowie roku do sprzedaży trafi najinteligentniejszy Mercedes. W pełni elektryczny CLA jest krokiem do całkowitej dekarbonizacji produkcji

Mercedes-Benz wprowadza na rynek nowy model CLA. Określany jest jako najbardziej inteligentny samochód wyprodukowany kiedykolwiek w fabrykach koncernu dzięki nowemu systemowi operacyjnemu. To też pierwszy model z całkiem nowej rodziny samochodów dostępnych zarówno z napędem elektrycznym, jak i zaawansowanym technicznie napędem hybrydowym. Jako pierwszy na rynku zadebiutował całkowicie elektryczny CLA. To krok w kierunku dalszej dekarbonizacji produkcji. Do 2039 roku firma chce osiągnąć neutralność pod względem emisji CO2.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.