Mówi: | Marcin Brysiak |
Firma: | AlkyRecovery |
Aplikacje mobilne pomagają w walce z uzależnieniami. Ich skuteczność nie odbiega od terapii prowadzonych stacjonarnie
Technologia mobilna może usprawnić pracę terapeutów zajmujących się leczeniem alkoholizmu i innych uzależnień. Dzięki aplikacji będą mogli mieć stały kontakt z pacjentami, monitorować ich postępy, stan zdrowia oraz prowadzić wideokonsultacje. Opracowywane algorytmy sztucznej inteligencji pozwolą usprawnić proces pomocy osobom uzależnionym oraz przewidywać nawroty choroby alkoholowej. Skuteczność terapii online cały czas rośnie, a już teraz jest ona porównywalna z terapiami stacjonarnymi. Obecnie w Polsce aż 800 tys. osób cierpi na alkoholizm.
– Wszelkiego rodzaju dane wskazują na to, że terapie online potrafią być równie skuteczne jak terapie stacjonarne. My w aplikacji AlkyRecovery koncentrujemy się na uzależnieniach behawioralnych oraz chemicznych. Wychodzimy od największego problemu, a więc od uzależnienia od alkoholu. Chcemy skoncentrować się na predykcji, czyli przewidywaniu nawrotów choroby. Badania konkurencji, które przeprowadziliśmy z zewnętrzną firmą, pokazały, że nie ma na świecie takiego rozwiązania – mówi w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje Marcin Brysiak, pomysłodawca aplikacji AlkyRecovery.
Według Polskiej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Polsce żyje od 600 do 800 tys. osób ze zdiagnozowanym alkoholizmem, a aż 3 mln osób spożywa nadmierne ilości alkoholu. Agencja podaje, że co roku 150 tys. osób kończy terapie, a aż 52 proc. z osób kończących terapie w pierwszych dwunastu miesiącach ma nawrót choroby, czyli łamie abstynencję.
W samokontroli mogą pomóc aplikacje mobilne, które pozwalają nie tylko prowadzić dzienniczki do samooceny, lecz także umożliwiają nieustanne monitorowanie stanu zdrowia i ciągły kontakt ze specjalistą.
– Aplikacja AlkyRecovery ma wspomagać proces leczenia. Jest narzędziem do samooceny, samokontroli i wsparcia terapeutów. Już teraz prowadzimy darmowe czaty z certyfikowaną terapeutką, przygotowujemy się też do uruchomienia terapii w formie wideoczatu. Aplikacja współpracuje z opaską monitorującą czynności życiowe, może wyczytać ze wskaźnika HRV poziom stresu i na podstawie zebranych danych wejściowych dokonać predykcji oraz uruchomić proces wsparcia – wyśle wiadomość do terapeuty – opowiada Marcin Brysiak.
Najnowsze technologie mobilne coraz częściej pomagają w walce z uzależnieniami. To już nie tylko opaski monitorujące stan zdrowia, lecz także sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Twórcy aplikacji wraz z zespołem terapeutycznym chcą zaprojektować specjalny algorytm, który pozwoli pomóc osobom uzależnionym w pierwszym kontakcie.
– Końcowym efektem prac po trzech latach będzie chatbot, który będzie w stanie wziąć na siebie pierwszą część pytań i odpowiedzi najczęściej zadawanych przez użytkowników na początkowym etapie albo kiedy spotykają się z sytuacjami, których nie byli w stanie przewidzieć – tłumaczy ekspert.
Analitycy Research and Markets szacują, że w 2018 roku wartość rynku mobilnych usług zdrowotnych wyniesie ponad 28 mld dol., a średnioroczne tempo wzrostu na przestrzeni trzech kolejnych lat przekroczy 30 proc.
Czytaj także
- 2024-12-18: Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
- 2024-12-12: Wdrażanie GenAI może oznaczać nasilenie stresu wśród pracowników. Firmy potrzebują odpowiedniej strategii komunikacyjnej
- 2024-11-26: Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje marketing. Narzędzia AI dają drugie życie tradycyjnym formom reklamy
- 2024-12-11: Coraz większa rola sztucznej inteligencji w marketingu. Wirtualni influencerzy na razie pozostają ciekawostką
- 2024-11-27: Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
- 2024-11-22: Artur Barciś: Od sztucznej inteligencji dowiedziałem się, że zmarłem na scenie. Dla niej jestem kompletnie nikim
- 2024-10-28: Martyna Wojciechowska: Sztuczna inteligencja zastępująca dziennikarzy i artystów to niepokojący trend. To prowadzi do dezinformacji
- 2024-11-26: Polscy naukowcy pracują nad personalizowaną terapią raka płuca. Faza badań klinicznych coraz bliżej
- 2024-11-04: Sztuczna inteligencja wzbudza w Polakach głównie ciekawość i obawy. Ponad połowa widzi w niej zagrożenie
- 2024-10-09: Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała lata pracy nad sztuczną inteligencją. Nagroda Nobla trafiła do twórców sztucznych sieci neuronowych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Rekordowa pożyczka z KPO dla Tauronu. 11 mld zł trafi na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucji
Bank Gospodarstwa Krajowego i spółka Tauron podpisały umowę pożyczki, dzięki której spółka dostanie 11 mld zł na modernizację i unowocześnienie swojej sieci elektroenergetycznej oraz dostosowanie jej do rosnącej liczby źródeł OZE. To rekordowa kwota i największe jak dotąd finansowanie inwestycji wspierającej transformację energetyczną w Polsce. Środki na ten cel pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.
Infrastruktura
Rolnictwo czekają znaczące inwestycje. Bez nich trudno będzie zapewnić żywność 10 mld ludzi
Zrównoważona produkcja i zabezpieczenie żywności dla rosnącej populacji będą filarami zbliżającej się rewolucji rolniczej. Wysiłki rolników będą nakierowane na ograniczanie zasobów wodnych, śladu węglowego przy jednoczesnym zwiększaniu plonów i ochrony roślin przed szkodnikami. Trudno będzie to osiągnąć bez innowacji – zarówno cyfrowych, jak i biologicznych. Rolnicy w Polsce są otwarci na nowe rozwiązania, ale potrzebują do tego wsparcia eksperckiego i finansowego.
Telekomunikacja
Inżynierowie z Warszawy pracują nad innowacjami dla całej Grupy Orange. Ich specjalności to AI i cyberbezpieczeństwo
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, że Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz, dyrektor Orange Innovation Poland. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.