Zyxel jako pierwszy wprowadza na rynek najszybszy punkt dostępowy Wi-Fi 7
Wi-Fi 7 radykalnie poprawi wydajność bezprzewodowych sieci korporacyjnych. Wykorzystując dodatkowe pasmo częstotliwości, nowy standard zapewnia nawet pięciokrotnie wyższą prędkość transmisji niż poprzednia generacja urządzeń Wi-Fi.
Szybki rozwój technologii i standardów bezprzewodowych otwiera nowe możliwości zwiększenia wydajności, niezawodności i zasięgu sieci Wi-Fi w przedsiębiorstwach. Jednocześnie mamy do czynienia z sytuacją, w której nowy standard jest zastępowany zanim zdąży na dobre zadomowić się na rynku.
Faktem jest, że Wi-Fi 6E dodaje pasmo 6 GHz do zakresu częstotliwości transmisji, ale jest ono obecnie obsługiwane przez niewielką liczbę urządzeń końcowych, głównie profesjonalnych laptopów i najdroższych smartfonów. Podczas modernizacji infrastruktury sieciowej firmy najprawdopodobniej pominą standard Wi-Fi 6E, który został ratyfikowany dopiero w 2021 r., i skupią się w pełni na przyjęciu zupełnie nowego standardu Wi-Fi 7.
Powód jest oczywisty – podczas gdy Wi-Fi 6E nie oferuje żadnych większych ulepszeń w stosunku do powszechnie używanego standardu Wi-Fi 6 poza obsługą pasma częstotliwości 6 GHz, nowe urządzenia Wi-Fi 7 dokonają naprawdę dużego skoku w wydajności sieci bezprzewodowych.
Przygotuj się na Wi-Fi 7
Standard Wi-Fi 7 wprowadza wiele nowych funkcji i ulepszeń dla sieci bezprzewodowych, z których najważniejszym jest nawet pięciokrotnie szybsza transmisja w porównaniu do poprzednich standardów. Podczas gdy maksymalna teoretyczna prędkość transmisji wynosi 46 Gb/s, istniejące punkty dostępowe Wi-Fi 7 wykorzystują równolegle trzy pasma częstotliwości, aby zapewnić przepustowość do 22 Gb/s, czyli pięciokrotnie większą niż w przypadku punktów dostępowych obsługujących standardy Wi-Fi 6 i Wi-Fi 6E.
To jednak nie wszystko, co potrafi Wi-Fi 7. Dla niektórych firm szybkość może być na drugim miejscu po niezawodności sieci, wysokiej jakości zasięgu we wszystkich obszarach, w których wymagany jest sygnał oraz, coraz częściej, zdolności do jednoczesnej obsługi dużej liczby urządzeń klienckich.
I to jest dokładnie to, w czym Wi-Fi 7 jest świetne. Oprócz obsługi pasma 6 GHz, nowy standard wykorzystuje kanały transmisji o szerokości do 320 MHz, 16×16 MU-MIMO i modulację sygnału 4096-QAM OFDMA. Wi-Fi 7 oferuje również ulepszoną funkcję Multiple Resource Unit, co oznacza, że w każdym podstawowym kanale 20 MHz można podzielić transmisję dla maksymalnie 9 klientów według częstotliwości i przypisać więcej jednostek zasobów (RU) do pojedynczego klienta.
Lista zalet jest długa. Jedną z największych z nich jest Multi-Link Operation (MLO), nowatorska technologia, która umożliwia urządzeniom końcowym jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych w różnych pasmach częstotliwości i kanałach. Jako taka, MLO jest kolejnym skokiem w zwiększaniu przepustowości, zmniejszaniu opóźnień, a przede wszystkim zwiększaniu niezawodności całej sieci bezprzewodowej. Wi-Fi 7 zapewnia najlepszą możliwą łączność dostępną dla każdego urządzenia przez cały czas i we wszystkich lokalizacjach.
Obsługa Wi-Fi 7 jest już dostępna
Ciekawostką dotyczącą Wi-Fi 7 jest to, że ostateczna specyfikacja standardu, który jest również określany jako 802.11be, nie została jeszcze ratyfikowana. Oczekuje się, że standard nie zostanie oficjalnie zatwierdzony przed końcem 2024 r.
Na szczęście nie trzeba czekać roku, aby cieszyć się wspaniałymi zaletami Wi-Fi 7. Pierwsze urządzenia Wi-Fi 7 już trafiają na rynek, a ich producenci zapewniają, że wszelkie zmiany w praktycznie sfinalizowanym standardzie 802.11be zostaną uwzględnione poprzez aktualizację oprogramowania układowego.
Nowy punkt dostępowy Zyxel WBE660S z potrójnym radiem, przeznaczony głównie dla dostawców usług zarządzanych (MSP) oraz małych i średnich firm, jest pierwszym dostępnym urządzeniem Wi-Fi 7.
Punkt dostępowy jest gotowy do zapewnienia niezawodnej łączności dla dużej liczby urządzeń w lokalizacjach takich jak budynki biurowe, szkoły, stadiony, lotniska i węzły komunikacyjne. Zyxel WBE660S zapewnia przepustowość do 22 Gb/s i ma interfejs Ethernet 10 Gb/s, aby w pełni wykorzystać ekstremalne prędkości transmisji. Punkt dostępowy obsługuje również platformę chmurową NebulaFlex Pro, która umożliwia zarządzanie i zabezpieczanie rozległych sieci z dowolnego miejsca i za pośrednictwem dowolnego urządzenia.
Zyxel WBE660S jest zbudowany na najnowszej platformie Qualcomm Networking Pro 1220 Wi-Fi 7, która zapewnia punktowi dostępowemu solidną moc obliczeniową i działa niezawodnie nawet w najbardziej wymagających środowiskach. Punkt dostępowy ma trzy zestawy inteligentnych anten. Zwiększają one wydajność i zasięg Wi-Fi poprzez inteligentne dostosowanie wzorów anten, co łagodzi zakłócenia z pobliskich sieci Wi-Fi, a także sieci komórkowych 4G i 5G.
Poważny przełom technologiczny i wprowadzenie na rynek pierwszych urządzeń obsługujących nowy standard bezprzewodowy to ważny powód, aby skupić się na Wi-Fi 7 podczas budowania nowych sieci i modernizacji istniejącej infrastruktury.
Zyxel Networks
Zyxel od ponad 30 lat zapewnia użytkownikom domowym i biznesowym dostęp do Internetu, od samego początku polegając na innowacjach i usługach zorientowanych na potrzeby klientów. W 1989 roku oznaczało to modemy analogowe. Dziś to wykorzystanie sztucznej inteligencji i chmury, by zapewniać szybkie, niezawodne i bezpieczne rozwiązania sieciowe dla domu i firmy.
Zyxel jest znaczącą marką na globalnym rynku urządzeń sieciowych:
- obecny na 150 rynkach na całym świecie
- 1 mln firm pracuje lepiej, dzięki produktom marki Zyxel
- 100 milionów urządzeń łączących na globalną skalę
Obecnie, Zyxel tworząc sieci przyszłości, uwalnia potencjał i spełnia wymagania nowoczesnych miejsc pracy – wspiera ludzi w biurze, codziennym życiu i w czasie wolnym.
Jeden przycisk robi różnicę! Zestaw bezprzewodowy Hama WKM-750 z klawiszem AI
Spryt i komfort na topie. Zestaw bezprzewodowy z myszą i klawiaturą Hama WKM-550
WiFi 7 - ultraszybka sieć bezprzewodowa w domu i w biznesie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.