Zielona rewolucja – jak zmienia się sposób pozyskiwania energii w Polsce?
Zielona rewolucja – jak zmienia się sposób pozyskiwania energii w Polsce?
Ciągły, dynamiczny rozwój gospodarczy, przemysłowy i technologiczny skutkuje rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Szacuje się, że światowe zużycie energii w kolejnych 30 latach wzrośnie nawet o 50% (Rządowa Agencja Stanów Zjednoczonych, EIA). Obserwowane od dziesięcioleci postępujące zmiany klimatyczne i środowiskowe wymusiły ograniczanie pozyskiwania energii ze źródeł kopalnych i zmotywowały do poszukiwania alternatywnych, ekologicznych źródeł energii. Odpowiedzią na to stały się odnawialne źródła energii (OZE), a ich udział w ogólnej produkcji energii stale rośnie.
Rozwój energii odnawialnej w Polsce
Odnawialne źródła energii to przede wszystkim Słońce, woda płynąca, woda geotermalna, wiatr, ale również biopaliwa stałe, biogazy, biopaliw ciekłych, a także ciepło otoczenia pozyskiwane za pomocą pomp ciepła.
Zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z 23 kwietnia 2009 r. w sprawie promowania OZE, państwa członkowskie były zobowiązane zapewnić do 2020 r. określony udział energii odnawialnej w całkowitym końcowym zużyciu energii. Dla Polski cel ten ustalono na poziomie 15%.
W początkowej fazie realizacja tego celu w Polsce przebiegała powoli i mało ofensywnie. Pierwszy znaczący wzrost udziału energii z OZE, moment przełomowy, odnotowano w 2018 r. Na koniec 2020 r., jak wskazują dane z GUS, Polsce udało się osiągnąć poziom 16,3% udziału energii z OZE realizując tym samym postawiony cel. Trend rozwoju zostaje utrzymany, a pozyskiwanie energii z OZE stale rośnie. W styczniu 2023 r. łączny udział energii z OZE w produkcji energii elektrycznej w Polsce wynosił 19.07%.
Najważniejszymi źródłami energii odnawialnej w naszym kraju są elektrownie wiatrowe – udział na poziomie 15,44% oraz elektrownie wodne – udział na poziomie 2,27% ogólnej produkcji krajowej. Pozostałe źródła energii odnawialnej, przede wszystkim fotowoltaika wraz z energią geotermalną stanowiły 1,36% krajowej produkcji energii.
W Polsce zdecydowanym liderem w produkcji energii z OZE jest województwo zachodniopomorskie. Udział tak pozyskanej energii w roku 2020, wg danych GUS, wynosił 58,46%. Jeszcze bardziej zauważalny, wręcz rekordowy, był udział energii z OZE w ogólnym zużyciu energii elektrycznej – aż 82,16%. Jednocześnie skrajnie niskie wskaźniki produkcji energii z OZE oraz zużycia energii z OZE, na poziomie od 5,42% do 6,79%, odnotowuje się kolejno w województwach małopolskim, śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. Te dane pokazują ogromną dysproporcję między poszczególnymi województwami i jednocześnie wskazują jasno potencjalne kierunki ekspansji.
Źródła energii w regionie Dolnego Śląska
Województwo dolnośląskie jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Polsce. Najszybciej rozwijające się sektory gospodarki to motoryzacja, elektrotechnika, elektromechanika, tworzywa sztuczne oraz produkcja wyrobów z metali. Z danych zebranych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii, w ramach prac nad „Strategią Energetyczną Dolnego Śląska – kierunkami wsparcia sektora energetycznego”, wynika, że w 2019 r. około 91% energii produkowanej w województwie pochodziło ze źródeł konwencjonalnych, głównie z elektrociepłowni węglowych. Udział energii ze źródeł niekonwencjonalnych w całkowitej produkcji energii elektrycznej wynosił zaledwie 9%. W 2020 r. Urząd Marszałkowski Dolnego Śląska podjął się opracowania strategii dla rozwoju energetyki w regionie. Dokument, przyjęty przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego Uchwałą nr 2184/VI/20 z dnia 9 czerwca 2020 r. zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Głównym celem projektu jest wypracowanie równowagi pomiędzy emisją gazów cieplarnianych a ich składowaniem lub pochłanianiem w procesach naturalnych przez zbiorniki wodne, lasy i gleby.
Działalność firmy z sektora OZE, VSB Energie Odnawialne Polska, w istotny sposób wpisuje się w strategię przyjętą przez Zarząd Województwa Dolnośląskiego. W 2013 r. firma uruchomiła na Dolnym Śląsku jeden ze swoich największych projektów – farmę wiatrową w Taczalinie. VSB dostrzegając potrzeby regionu, rozwija swoje kolejne projekty i planuje postawić kolejne turbiny w województwie dolnośląskim. Rozpoczęcie kolejnej budowy w południowo-zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Czechami, planowane jest na początek 2024 r.
Firma rozwija swoje projekty również w innych województwach. W województwie wielkopolskim firma zbudowała liczący 13 turbin Park Wiatrowy Baranów-Rychtal, który uruchomiony zostanie w najbliższych miesiącach.
Park Wiatrowy Taczalin
Elektrownie Wiatrowe w Taczalinie, wspierają lokalny przemysł – od 2019 r. dostarczają zieloną energię do fabryki produkującej silniki samochodowe w Jaworze. Dzięki przyłączeniu koncernu Mercedes-Benz Manufacturing Poland do lokalnej sieci dystrybucyjnej możliwe było uzyskanie ekologicznej produkcji bez emisji CO2.
– W 2018 roku zawarliśmy długoterminową umowę z firmą motoryzacyjną Mercedes-Benz funkcjonującą w województwie dolnośląskim. Park Wiatrowy Taczalin zaopatruje w całości w ekologiczną energię elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych zakład budowy silników. Jest to pierwsza tego rodzaju umowa zawarta między przedstawicielem sektora przemysłowego a branżą elektrowni wiatrowych. VSB Energie Odnawialne Polska wybudowała Park Wiatrowy Taczalin bezpośrednio przy autostrady A4. Łącznie 22 turbiny dostarczają ekologiczny prąd do nawet 25 000 domostw – informuje Hubert Kowalski, Prezes Zarządu VSB Energie Odnawialne Polska.
Źródła:
- „EIA projects nearly 50% increase in world energy usage by 2050, led by growth in Asia”, www.eia.gov (dostęp: 13.03.2023).
- „Energia ze źródeł odnawialnych w 2020 r.”, www.stat.gov.pl (dostęp: 13.03.2023).
- „Struktura produkcji elektrycznej”, www.rynekelektryczny.pl (dostęp: 13.03.2023).
- „Odnawialne źródła energii”, www.eregion.wzp.pl (dostęp: 13.03.2023).
- „Analiza produkcji, zużycia oraz zapotrzebowania na energię elektryczną, paliwa gazowe i ciepło” www.irt.wroc.pl (dostęp: 2020)
VSB Energie Odnawialne Polska Sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu jest spółką córką grupy kapitałowej VSB – jednego z wiodących dostawców kompleksowych usług w dziedzinie energii odnawialnej. Od lat angażuje się w projekty związane z OZE, przede wszystkim w sektorze energii wiatrowej i słonecznej. Podstawową działalnością VSB jest realizowanie krajowych i międzynarodowych projektów dla farm wiatrowych i parków fotowoltaicznych, ich operacyjne zarządzanie oraz eksploatacja własnych parków. Dotychczas firma uruchomiła 700 turbin wiatrowych oraz 58 farm fotowoltaicznych, których łączna zainstalowana moc to aż 1100 MW.
Dynamiczny rozwój energii odnawialnej w Polsce. Czy atom może go przyśpieszyć?
Organizacje pozarządowe apelują do premiera. Chodzi o Krajowy Plan Energii i Klimatu oraz transformację energetyczno-klimatyczną
Inbank sfinansuje zieloną transformację tysięcy Polaków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Ochrona środowiska
Fundusze Norweskie wspierają innowacje w polskich firmach. Ponad 200 projektów otrzymało granty o wartości 92 mln euro
Ponad 200 projektów dofinansowanych kwotą 92 mln euro – taki jest bilans wsparcia z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014–2021. Mikro-, małe i średnie firmy mogły za pośrednictwem PARP otrzymać granty na realizację innowacyjnych projektów związanych z ochroną środowiska, jakością wód oraz poprawiających jakość życia. – Firmy, które skorzystały z Funduszy Norweskich, odnotowały korzyści biznesowe, efekty środowiskowe, ale też pozabiznesowe, społeczne – ocenia Maja Wasilewska z PARP.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja nie zastąpi pisarzy. Nie tworzy literatury, tylko książki dla zabicia czasu
Kwestia wykorzystania dzieł pisarzy do trenowania algorytmów sztucznej inteligencji budzi coraz większe kontrowersje. Część autorów kategorycznie zabrania takiego używania swoich prac, inni godzą się na to w zamian za proponowane przez niektóre wydawnictwa honoraria. Literaci są jednak zgodni co do tego, że teksty pisane przez SI nigdy nie wejdą do kanonu literatury pięknej. Technologia nie stworzy bowiem nowej wartości artystycznej, lecz powieli już istniejące schematy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.