Z korzyścią dla wszystkich.
Wilczak 20 i Nowe Żegrze - to pierwsze osiedla zrealizowane przez dewelopera w Poznaniu, których mieszkańcy korzystają już z zalet paneli fotowoltaicznych. Inwestor, spółka Agrobex zapowiada kolejne projekty, gdzie rozwiązania proekologiczne będą odgrywać bardzo ważną rolę.
Fotowoltaika to nie tylko trend, ale też znak czasów, w których żyjemy. To troska o środowisko, naszą planetę i przyszłe pokolenia. Po kilku latach, kiedy beneficjentem były głównie domy jednorodzinne, spółka Agrobex rozszerzyła te korzyści na mieszkańców budynków wielorodzinnych i jako pierwszy deweloper w Poznaniu zrealizowała projekt wspierany energetycznie przez fotowoltaikę. Na dachach budynków, w ramach osiedla Nowe Żegrze, zamontowano 274 panele fotowoltaiczne (166 paneli PV monokrystalicznych 300W oraz 108 paneli Ecolik 3P M320). - Wprowadzając na rynek ten projekt, czyli już w 2017 roku, zdecydowaliśmy się na instalowanie paneli fotowoltaicznych. Teraz, kiedy już inwestycja została zrealizowana, lokatorzy chwalą sobie takie rozwiązanie, które zaspokaja zapotrzebowanie na prąd, na przykład w hali garażowej, klatkach schodowych czy przy oświetleniu terenów zielonych – mówi Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex. Z kolei pod koniec minionego roku deweloper zakończył realizacje osiedla Wilczak 20. Powstało 6 budynków wielorodzinnych z 545 lokalami łącznie. - To dla nas bardzo ważny projekt. Poza komfortem i bezpieczeństwem zapewniliśmy mieszkańcom również nowoczesne, w tym proekologiczne rozwiązania. Zamontowaliśmy panele fotowoltaiczne, a także zaaranżowaliśmy przestrzeń pełną zieleni, które tworzą wyjątkowy klimat na terenie osiedla - dodaje Lucyna Jarczyńska.
Wspomniane osiedla to początek mariażu Agrobexu z fotowoltaiką. Deweloper wykorzysta energie płynącą ze słońca również w kolejnych projektach. Z zalet takiego rozwiązania skorzystają przyszli mieszkańcy realizowanego w powiecie poznańskim osiedla Kleszczewo Park oraz Osiedla Silesia, które powstaje na terenie Zielonej Góry. - W kontekście Kleszczewo Park nasz dział techniczny jest na etapie wyboru takiego produktu, takiego rozwiązania, aby efektywność i korzyści płynące z fotowoltaiki były jak największe. Natomiast w przypadku projektu w Zielonej Górze zamontujemy 126 modułów. Nie ukrywam, że ta technologia będzie wykorzystywana przy większości naszych planowanych projektach mieszkaniowych - podsumowuje Paweł Michalski, Dyrektor Działu Realizacji Inwestycji.
Branża deweloperska jest świadoma konieczności rozwiązań proekologicznych. Zrozumiała, że należy dbać o środowisko bardziej niż do tej pory. Z ramienia Polskiego Związku Firm Deweloperskich powstał specjalny Ekoprzewodnik czyli lista gotowych rozwiązań na osiedlach deweloperów, ale także lekcja i kopalnia wiedzy dla każdego z nas. Spółka Agrobex jest z pewnością prekursorem takich działań, a pozostali uczestnicy rynku powinni brać z niej przykład. Oczekuje tego nasza planeta, oczekują tego klienci.
EXTRA POWER 20 – nowe szczytowe źródło ciepła w ofercie Termet S.A.
Wyzwania bożonarodzeniowe. Jak kontrolować zachcianki i pokusy jedzeniowe?
Rewolucyjna świeca jodowa stworzona przez polskich naukowców już dostępna!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Konsument
Dwa konkursy w Agencji Badań Medycznych w 2025 roku. Do wzięcia 275 mln zł
Agencja Badań Medycznych w przyszłym roku planuje ogłosić dwa konkursy. Pierwszy z nich dotyczy niekomercyjnych badań klinicznych z przewidywaną alokacją w wysokości 200 mln zł, drugi – niekomercyjnych eksperymentów badawczych z pulą w wysokości 75 mln zł. ABM zapowiada, że w 2025 roku skupi się na badaniach własnych, a także budowie rozwoju współpracy międzynarodowej.
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.