Wymiana opon jest idealnym pretekstem do kontroli
Wrzesień jest czasem końca wakacji i powrotów do codziennej rutyny Jesienne ABC dla układu hamulcowego pomoże ci przemieszczać się bezpiecznie w trudnym dla kierowców okresie jesienno-zimowym.
Najwięcej wypadków na drogach zdarza się przy bardzo dobrej pogodzie, gdzie kierowcy czują się zbyt pewnie za kierownicą. Przyzwyczajenia do stabilnego poziomu przyczepności jezdni przenosimy w czas jesieni. Gdzie poranki potrafią być mroźne, a na asfalcie może pojawiać się błoto i bardzo śliskie liście. W tych nowych warunkach na drodze warto mieć sprawne hamulce.
Skutki wakacyjnych podróży
Większość kierowców porusza się autem w obszarze miasta. Relatywnie niskie prędkości usypiają czujność w kontekście nieprawidłowości układu hamulcowego. Dłuższy wakacyjny wyjazd, gdzie samochód jest mocniej obciążony i musi częściej hamować z większych prędkości, może mieć swoje konsekwencje.
Podczas rutynowej wizyty w serwisie dobrze jest zainteresować się kondycją układu hamulcowego. Być może ostatnie wakacje mocno zużyły warstwę cierną klocków hamulcowych i dla bezpieczeństwa na drodze rozsądnie jest wymienić klocki. W motoryzacji podobnie, jak w życiu bardzo często taniej i lepiej jest zapobiegać, niż usuwać skutki awarii.
Skorzystaj z okazji!
Innym bardzo dobrym momentem na dokładną inspekcję układu hamulcowego, jest zmiana opon z letnich na zimowe lub okresowa rotacja wielosezonowego ogumienia. Wtedy dobrze jest umieścić auto na podnośniku i spojrzeć nie tylko na poziom zużycia tarcz i klocków, ale także innych elementów układu hamulcowego.
Przyjmuje się, że klocek hamulcowy w okolicy 2 mm grubości kwalifikuje się już do wymiany. Dodatkowo, jeśli podczas jazdy do uszu kierowcy dobiegają piski, odgłosy tarcia metal o metal, to znak, że należy jak najszybciej udać się do serwisu. Rzeczą istotną są również drgania w trakcie hamowania.
Jesienne ABC - pamiętaj też o tym!
W przygotowaniach auta do sezonu jesienno-zimowego trzeba spojrzeć na układ hamulcowy w szerszej perspektywie. Błoto, z czasem sól drogowa, zwiększona wilgotność powietrza działają negatywnie na przewody hamulcowe i przepracowany płyn hamulcowy.
W związku z tym, jeśli przewody hamulcowe są skorodowane, widać zewnętrzne uszkodzenia, powinno się je wymienić. Również płyn hamulcowy ma tendencję do gromadzenia wody. W ten sposób jego parametry spadają, co wydłuża drogę hamowania. Możliwość szybkiego zatrzymania się w sytuacji awaryjnej jesienią, jest bardzo ważna.
W kwestii układu hamulcowego wszelkie kompromisy są obniżeniem poziomu bezpieczeństwa. Grubość tarcz i klocków hamulcowych w granicach zalecanych przez producentów norm, a także okresowa diagnostyka układu hamulcowego przed wymagającym sezonem jesienno-zimowym. Tak postępują odpowiedzialni mechanicy i kierowcy, dla których bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Steinhof dysponuje wieloma modelami klocków hamulcowych, które są dostępne od ręki. Odkładanie wymiany klocków w czasie jest dużym błędem. Dzięki przystępnej cenie i rozbudowanej dystrybucji każdy ma okazję wejść w czas jesieni ze 100% sprawnym układem hamulcowym”

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Eksperci apelują do Ministerstwa Zdrowia o zmianę w polityce nikotynowej. Powinna lepiej chronić dzieci i młodzież
Wprowadzanie kolejnych zakazów w ustawie tytoniowej nie przyniesie spodziewanego rezultatu – oceniają lekarze i terapeuci pracujący z osobami uzależnionymi. Według nich należy osobno rozpisać działania rozwiązujące problem na poziomie osób dorosłych, które już palą, i te, które będą nakierowane na ochronę dzieci i młodzieży przed dostępem do wyrobów nikotynowych. Stowarzyszenie Jump93 wraz z przedstawicielami środowisk psychiatrycznych i zdrowia publicznego zaapelowało o systemowe podejście do polityki nikotynowej, z uwzględnieniem potencjału strategii redukcji szkód.
Problemy społeczne
Duża zmiana w organizacji pracy w firmach. Elastyczność wśród najważniejszych oczekiwań pracowników

Dotychczasowe modele organizacji pracy w firmach nie zawsze odpowiadają na wyzwania przyszłości. Ostatnie lata zmieniły zasady gry na rynku pracy i teraz elastyczność liczy się na nim bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Elastyczny model pracy staje się jednym z bardziej oczekiwanych benefitów, a dla firm jest to sposób na przyciągnięcie talentów. Kolejnym jest wykorzystanie innowacyjnych narzędzi technologicznych. To jednak wymaga zarówno od pracowników, jak i od pracodawców zaangażowania w ciągłe podnoszenie kompetencji.
Motoryzacja
Pożary pojazdów elektrycznych są rzadsze niż spalinowych. W powszechnym przekonaniu jest odwrotnie, bo brakuje edukacji

Trzydzieści pożarów aut elektrycznych i niemal 9,5 tys. pożarów aut spalinowych – to statystyki za ubiegły rok. Jak podkreślają eksperci, statystycznie pojazdy elektryczne płoną rzadziej niż spalinowe. W przeliczeniu na tysiąc zarejestrowanych pojazdów wskaźnik pożarów w przypadku elektryków wynosi 0,372, a w przypadku aut spalinowych 0,424. Specjaliści są zgodni co do tego, że w powszechnym obiegu brakuje rzetelnej wiedzy na temat samochodów elektrycznych i ich bezpieczeństwa pożarowego.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.