Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana Motherson International, która jest światowym liderem w zakresie rozwoju i produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Dokonała ona właśnie zakupu terenów inwestycyjnych o powierzchni ponad 9 hektarów w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Powstanie tu nowoczesny zakład produkcyjny, który będzie specjalizował się w wytwarzaniu plastikowych elementów wnętrz samochodów, takich jak deski rozdzielcze, dla wiodących marek motoryzacyjnych.
- Budowa zakładu w Żaganiu to ważny krok nie tylko dla inwestora, ale także dla lokalnej społeczności żagańskiej. Realizowane przedsięwzięcie jest dowodem na profesjonalizmu i atrakcyjność Żagania jako miejsca inwestycji - podkreśla Sławomir Kowal, burmistrz Żagania.
W pierwszym etapie od uruchomienia zakładu, spółka planuje zatrudnić 250 pracowników. Docelowo zatrudnienie w firmie znajdzie nawet 400 osób. To kluczowy krok w rozszerzaniu działalności firmy w Europie, która już teraz jest istotnym graczem branży motoryzacyjnej, oferując zaawansowane technologicznie rozwiązania oparte na technologii wtryskiwania tworzyw sztucznych. Co czwarty samochód wyprodukowany w Hiszpani zawiera komponenty firmy CEFA.
Grupa Motherson, której częścią jest CEFA, działa w 44 krajach, zarządzając ponad 400 obiektami i zatrudniając ponad 190 000 profesjonalistów. Dzięki globalnej obecności i zaangażowaniu w innowacje, firma zdobyła uznanie klientów oraz liczne nagrody, w tym prestiżową Company Excellence Award. Nowy zakład w Żaganiu umocni pozycję grupy w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto podkreślić, że to nie pierwsza inwestycja indyjskiego potentata w naszym kraju. Koncern Samvardhana Motherson poprzez swoją spółkę zależną Samvardhana Motherson Automotive Systems Group BV, w zeszłym roku przejął jednego z największych pracodawców w Jeleniej Górze i Dolnym Śląsku - Dr. Schneider Group.
Przypomnijmy, na początku września 2022 roku firma Dr. Schneider została zmuszona do ogłoszenia upadłości z powodu przeprowadzenia nieudanej restrukturyzacji finansowej i operacyjnej.
- Żagań - pancerna stolica Polski, jest najbezpieczniejszym miejscem do inwestowania. Profesjonalizm obsługi inwestora, pełne zrozumienie jego potrzeb to obecne DNA współpracy biznes-samorząd, jakie zaszczepiliśmy w naszym mieście. Ogromnie cieszę się z inwestycji Grupy Motherson poprzez spółkę CEFA. Nie ukrywam, że rozmowy były trudne, ale zakończyły się pełnym sukcesem - podsumowuje Sławomir Kowal.
Źródło informacji: Gmina Żagań
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Sezon motocyklowy w zawieszeniu, ale… kamera motocyklowa Mio MiVue M820WD pod ch
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję
Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.
Firma
Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie
Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.