Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
To już pewne - międzynarodowy koncern branży motoryzacyjnej zainwestuje w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Mowa o firmie CEFA Poland, będącej częścią grupy Samvardhana Motherson International, która jest światowym liderem w zakresie rozwoju i produkcji komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Dokonała ona właśnie zakupu terenów inwestycyjnych o powierzchni ponad 9 hektarów w Żagańskiej Strefie Gospodarczej. Powstanie tu nowoczesny zakład produkcyjny, który będzie specjalizował się w wytwarzaniu plastikowych elementów wnętrz samochodów, takich jak deski rozdzielcze, dla wiodących marek motoryzacyjnych.
- Budowa zakładu w Żaganiu to ważny krok nie tylko dla inwestora, ale także dla lokalnej społeczności żagańskiej. Realizowane przedsięwzięcie jest dowodem na profesjonalizmu i atrakcyjność Żagania jako miejsca inwestycji - podkreśla Sławomir Kowal, burmistrz Żagania.
W pierwszym etapie od uruchomienia zakładu, spółka planuje zatrudnić 250 pracowników. Docelowo zatrudnienie w firmie znajdzie nawet 400 osób. To kluczowy krok w rozszerzaniu działalności firmy w Europie, która już teraz jest istotnym graczem branży motoryzacyjnej, oferując zaawansowane technologicznie rozwiązania oparte na technologii wtryskiwania tworzyw sztucznych. Co czwarty samochód wyprodukowany w Hiszpani zawiera komponenty firmy CEFA.
Grupa Motherson, której częścią jest CEFA, działa w 44 krajach, zarządzając ponad 400 obiektami i zatrudniając ponad 190 000 profesjonalistów. Dzięki globalnej obecności i zaangażowaniu w innowacje, firma zdobyła uznanie klientów oraz liczne nagrody, w tym prestiżową Company Excellence Award. Nowy zakład w Żaganiu umocni pozycję grupy w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Warto podkreślić, że to nie pierwsza inwestycja indyjskiego potentata w naszym kraju. Koncern Samvardhana Motherson poprzez swoją spółkę zależną Samvardhana Motherson Automotive Systems Group BV, w zeszłym roku przejął jednego z największych pracodawców w Jeleniej Górze i Dolnym Śląsku - Dr. Schneider Group.
Przypomnijmy, na początku września 2022 roku firma Dr. Schneider została zmuszona do ogłoszenia upadłości z powodu przeprowadzenia nieudanej restrukturyzacji finansowej i operacyjnej.
- Żagań - pancerna stolica Polski, jest najbezpieczniejszym miejscem do inwestowania. Profesjonalizm obsługi inwestora, pełne zrozumienie jego potrzeb to obecne DNA współpracy biznes-samorząd, jakie zaszczepiliśmy w naszym mieście. Ogromnie cieszę się z inwestycji Grupy Motherson poprzez spółkę CEFA. Nie ukrywam, że rozmowy były trudne, ale zakończyły się pełnym sukcesem - podsumowuje Sławomir Kowal.
Źródło informacji: Gmina Żagań
Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III
Smarować, czy nie smarować? Kierowcy nadal popełniają ten błąd! Poradnik
Sezon motocyklowy w zawieszeniu, ale… kamera motocyklowa Mio MiVue M820WD pod ch
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Przeciętny Polak spędza w sieci ponad trzy godziny dziennie. Tylko 11 proc. podejmuje próby ograniczenia tego czasu
Polacy średnio spędzają w internecie ponad trzy godziny dziennie. Jednocześnie, według badania na temat higieny cyfrowej, jedynie 14 proc. respondentów kontroluje swój czas ekranowy, a co piąty ogranicza liczbę powiadomień w telefonie czy komputerze. Nadmierne korzystanie z ekranów może wpływać na zaniedbywanie obowiązków i relacji z innymi, a także obniżenie nastroju i samooceny. Kampania Fundacji Orange „Nie przescrolluj życia” zwraca uwagę na potrzebę dbania o higienę cyfrową. Szczególnie okres świątecznego wypoczynku sprzyja takiej refleksji.
Prawo
Pediatrzy: Słodkie e-papierosy nie są przebadane. Państwo musi przejąć inicjatywę w sprawie kontroli ich jakości
Co trzeci uczeń pierwszą styczność z nikotyną miał w wieku 13 lat. Dla 70 proc. pierwszym w życiu wyrobem z nikotyną był e-papieros. Wśród uczniów używających obecnie nikotyny najwięcej, bo 80 proc., używa e-papierosów, najczęściej o słodkich smakach – wynika z badań CBOS. W dodatku z badań wynika, że zakaz sprzedaży takich produktów niepełnoletnim jest skutecznie omijany. Polskie Towarzystwo Pediatryczne, wspierane przez lekarzy innych specjalności, apeluje do premiera o wycofanie ze sprzedaży smakowych e-papierosów z nikotyną i bez niej. Zwłaszcza słodkie substancje smakowe dodawane do e-liquidów dla osiągnięcia atrakcyjnego smaku wciąż nie są wystarczająco przebadane – alarmują toksykolodzy.
Infrastruktura
Prąd z największej prywatnej inwestycji energetycznej w Polsce popłynie w 2027 roku. Polenergia dostała właśnie potężny zastrzyk finansowania
Polenergia S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały umowę pożyczki ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na budowę morskich farm wiatrowych. Finansowanie wyniesie 750 mln zł i zostanie wykorzystane do budowy dwóch farm o łącznej mocy 1440 MW. Największa prywatna grupa energetyczna w Polsce realizuje ten projekt z norweskim Equinorem. Prace związane z budową fundamentów turbin na Bałtyku mają się rozpocząć w 2026 roku. Projekty offshorowe będą jednym z filarów nowej strategii Polenergii, nad którą spółka właśnie pracuje.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.