Wszystkie modele Lexusa z silnikami V8
Lexus wyjątkowo ceni silnik V8 i jest jedną z niewielu marek, które nadal stosują V-ósemki w klasycznej, wolnossącej formie. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć pod maskę wielu samochodów japońskiego producenta. Przedstawiamy wszystkie modele w historii Lexusa, w których marka z Kraju Kwitnącej Wiśni zastosowała widlaste silniki o ośmiu cylindrach.
Lexus LS
Historia Lexusa rozpoczyna się od samochodu z V-ósemką. LS był pierwszym autem japońskiego producenta i od debiutu w 1989 roku dysponował benzynowym motorem V8. Początkowo była to jednostka 1UZ–FE 4.0 l o mocy około 250 KM. Nowa jednostka była wyjątkowo dopracowana, cechowała się bardzo dobrą kulturą pracy, a żeby ją opracować inżynierowie Lexusa stworzyli aż 973 prototypy silnika. V-ósemka 1UZ-FE była dostępna w modelu LS do 2000 roku. W tym czasie jej moc wzrosła do ponad 290 KM.
Wraz z nadejściem trzeciej generacji LS-a Japończycy wprowadzili nowy silnik V8 o oznaczeniu 3UZ-FE. Pojemność skokowa benzynowej jednostki wynosiła 4,3 l, a jej moc dochodziła do 294 KM. Kiedy w 2006 roku zadebiutowała czwarta odsłona modelu, LS otrzymał motor z nowej rodziny UR. 4,6-litrowa jednostka 1UR-FSE dysponowała mocą 380 KM. Lexus LS IV był dostępny również z układem hybrydowym, w którym zastosowano 5-litrową V-ósemkę 2UR-FSE. Łączna moc takiego napędu wynosiła 445 KM. Dzisiaj w swojej flagowej limuzynie Lexus stosuje silniki V6.
Lexus SC
V-ósemka znana z modelu LS trafiła również do sportowego Lexusa SC. Japońskie coupé zadebiutowało w 1991 roku i otrzymało motor 1UZ-FE, czyli benzynową jednostkę V8 4.0 o mocy około 250 KM. W samochodzie dostępny był również słynny silnik R6 2JZ, znany z Toyoty Supry. Kiedy w 2001 roku na rynek trafiła druga odsłona modelu (tym razem w formie kabrioletu z twardym dachem) auto również otrzymało jednostkę V8. Był to ponad 390-konny motor 3UZ-FE 4.3 znany z Lexusa LS III.
Lexus GS
Silniki V8 nierozerwalnie wiążą się również z historią Lexusa GS. Pierwsza generacja modelu - wprowadzona do produkcji w 1993 roku - była dostępna z jednostką 1UZ-FE 4.0, której towarzyszył słynny 2JZ. Druga generacja Lexusa GS również otrzymała silnik 1UZ-FE, którego miejsce z czasem zajął większy o 0,3 l 3UZ-FE. Ten sam motor trafił do oferty, kiedy w 2006 roku Lexus pokazał trzecią odsłonę modelu. Jednostka została jednak później zastąpiona przez 390-konny silnik 1UR-FSE. Kiedy w 2011 roku Lexus zaprezentował najnowszego GS-a, V-ósemka nie była już dostępna w standardowej ofercie. Ale japońska marka szykowała coś specjalnego dla fanów szybkich sedanów.
Lexus GS F
W 2015 roku zadebiutował Lexus GS F. Sportowa limuzyna otrzymała zmodyfikowane zawieszenie i hamulce, ale przede wszystkim mocną V-ósemkę. Pod maską auta znalazł się benzynowy, 5-litrowy motor 2UR-GSE o mocy ponad 470 KM. GS F nie był jednak pierwszym sedanem, który otrzymał taki napęd.
Lexus IS F
Jednostka 2UR-GSE zadebiutowała wcześniej w mniejszym, ale również sportowym Lexusie IS F. Kompaktowy sedan z V-ósemką i napędem na tył był pierwszym autem ze sportowej rodziny F Lexusa. Auto dysponowało mocą około 420 KM i maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 503 Nm.
Lexus RC F
Do rodziny F Lexusa należy również model RC F. Tak samo jak IS F i GS F samochód otrzymał motor 2UR-GSE, który wprawia w ruch tylne koła. Auto trafiło na rynek w 2014, czyli jeszcze przed Lexusem GS F i w 2019 roku zostało odświeżone. Wtedy do oferty trafiła odchudzona wersja Track Edition. Auto waży o 80 kg mniej, ale pod jego maską nadal pracuje sprawdzony, wolnossący motor 2UR-GSE, obecnie o mocy 464 KM.
Lexus LC
Sprawdzoną V-ósemkę otrzymał również grand tourer Lexus LC w wersji LC 500, który zadebiutował w 2017 roku. Jednostka 2UR-GSE wytwarza w tym luksusowym i sportowym aucie 464 KM i 540 Nm. Całość trafia na tylne koła za sprawą aż 10-biegowego automatu.
Lexus LC Convertible
Identyczny układ napędowy otrzymał również najnowszy kabriolet Lexusa, model LC Convertible. Auto właśnie trafiło do sprzedaży, a zdejmowany miękki dach ułatwia cieszenie się w nim bulgotem rasowej V-ósemki.
Lexus LX
Lexus stosuje silniki V8 również w swoich luksusowych terenówkach. Pierwszym autem tego typu był model LX. Choć początkowo ten model był sprzedawany z rzędowym silnikiem o sześciu cylindrach, w 1998 roku Lexus zaczął produkować LX-a z motorem V8. W ofercie znalazła się wtedy jednostka 2UZ-FE o pojemności 4,7 l i mocy około 230 KM, którą później stopniowo zwiększano do ponad 270 KM. Benzynowy motor 2UZ-FE był dostępny w Lexusie LX przez całą drugą generację, a więc do 2007 roku.
Kiedy do sprzedaży trafiła trzecia odsłona modelu, na zdecydowanej większości rynków auto zaczęło być sprzedawane z oznaczeniem LX 570 i benzynowym silnikiem 3UR-FE o pojemności 5,7 l oraz mocy ponad 380 KM. Taki wariant do dziś znajdziemy w salonach Lexusa, również w Polsce. Na wybranych rynkach LX jest też dostępny z wysokoprężną V-ósemką 1VD-FTV 4.5 z dwiema turbosprężarkami. Silnik wytwarza 272 KM. Ciekawostką jest ponadto wariant LX 570 Supercharger, czyli odmiana z motorem 3UR-FE i dodatkowym kompresorem. Auto dysponowało mocą aż 450 KM, momentem obrotowym sięgającym 706 Nm i w latach 2014-2015 było dostępne na Środkowym Wschodzie.
Lexus GX
Mniejszy GX to kolejna rasowa terenówka z silnikiem V8 pod maską. Samochód zadebiutował na rynku w 2002 roku i od początku był dostępny z widlastym motorem o ośmiu cylindrach. Pierwsza generacja GX-a była produkowana z silnikiem 2UZ-FE, który trafił też do modelu LX II. Kiedy zaś w 2009 roku zadebiutowała druga, aktualna odsłona Lexusa GX, jej miejsce zajął silnik V8 1UR-FE. Benzynowa jednostka ma pojemność 4,6 l, moc dochodzącą do 306 KM i wytwarza 438 Nm.

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Już wkrótce: Hak holowniczy Steinhof do Dacii Duster III

Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.