Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce!
- Rusza czwarta edycja obywatelskiej akcji Wspólny Las. Tegoroczny motyw przewodni inicjatywy to Lasy i Klimat.
- Spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne, dyskusja z udziałem prof. Szymona Malinowskiego, Anny Sierpińskiej, Daniela Petryczkiewicza i Pauliny Górskiej – tak obchodzić będziemy w całej Polsce tegoroczną edycję Wspólnego Lasu.
- Akcji towarzyszy zbiórka podpisów pod petycją o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
4. edycja projektu Wspólny Las rusza już 23 i 24 marca. Jej celem jest budowanie świadomości roli lasów dla ochrony klimatu i bioróżnorodności oraz łączenie ludzi we wspólnym celu działania na rzecz ekosystemów leśnych. W ramach tej oddolnej, społecznej inicjatywy, w całej Polsce odbędzie się ponad 50 wydarzeń społeczno-edukacyjnych, w tym spacerów, wycieczek rowerowych, zabaw terenowych i prelekcji. Akcji towarzyszy petycja w obronie drzew o wymiarach pomnikowych.
Luźna, rodzinna konwencja, ale sprawy ważne!
Wspólny Las to kolektywna wolontariacka inicjatywa osób z całej Polski, które łączy miłość do lasów oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony i zachowania. Tegoroczne hasło akcji: to “Lasy i klimat”.
„Chcemy, poprzez udział w organizowanych wydarzeniach, budować świadomość tego, że nie ma dobrego, bezpiecznego, stabilnego klimatu bez lasów, szczególnie tych starych. Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że zachowanie i ochrona ekosystemów leśnych są kluczowe w spowolnieniu zmian klimatu, a także przystosowaniu człowieka do skutków tych zmian, których już doświadczamy” – mówi Monika Stasiak, jedna z organizatorek akcji.
W tym roku można będzie zatem bezpłatnie wziąć udział w kilkudziesięciu wspólnych spacerach i zabawach terenowych, wycieczkach rowerowych, plenerach fotograficznych. W ich trakcie zaś posłuchać fascynujących opowieści lokalnych przewodników i przyrodniczek o leśnym życiu oraz roli najstarszych drzew
w utrzymywaniu równowagi klimatycznej i ekologicznej. Do akcji można dołączać, zgłaszając swoje wydarzenie do piątku 22 marca przez stronę www.wspolnylas.pl.
Tak jak przy pozostałych edycjach, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego - Gniazdo odbędzie się też dyskusja ekspercka związana z hasłem przewodnim. Tym razem wezmą w niej udział: prof. Szymon Malinowski, Anna Sierpińska, Daniel Petryczkiewicz i Paulina Górska (moderatorka). Wydarzenie będzie transmitowane online.
“Zależy nam na tym, aby w ramach Wspólnego Lasu łączyć spędzanie czasu w przyrodzie w gronie krewnych i przyjaciół z opartą na danych naukowych wiedzą o roli ekosystemów leśnych i o najważniejszych wyzwaniach w ich ochronie. Lasy łączą nie tylko metaforycznie. Poprzez swoją rolę dla zachowania bioróżnorodności, klimatu, zasobów wodnych, są warunkiem naszego gatunkowego przetrwania” - mówi Anna Treit, inicjatorka akcji.
Mapa wydarzeń
Pełna lista wydarzeń w ramach inicjatywy Wspólny Las 2024 dostępna jest na stronie: https://wspolnylas.pl/. Za jej pośrednictwem można znaleźć aktywności prowadzone najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Do 22 marca można także zgłaszać za pośrednictwem strony własne inicjatywy.
Petycja w obronie drzew pomnikowych!
Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, organizatorzy zbierają podpisy pod apelem o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
„Stare drzewa są nie tylko świadkami historii, ale także nieocenionymi strażnikami bioróżnorodności i naszym naturalnym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu. Ich ochrona to krok w stronę zachowania zdrowego, zrównoważonego ekosystemu dla przyszłych pokoleń” – dodaje organizator akcji, Marcin Mystkowski.
Petycję, opublikowaną pod adresem: https://www.petycjeonline.com/moratorium_na_wycink_drzew_o_wymiarach_pomnikowych, można już podpisywać.
Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, środowiska ekologów i przyrodników leśnych przypominają o swoich postulatach dotyczących przyszłości lasów oraz reformy gospodarki leśnej. Ich pełna lista opublikowana jest również na stronie https://wspolnylas.pl/.
***
Więcej informacji:
Anna Treit, tel. 888 272 287
Marcin Mystkowski, tel. 603 219 664
Monika Stasiak, tel. 516 827 053
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Pompa ciepła i biomasa, czyli zgrany duet
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Polityka
P. Serafin: Potrzebujemy bardziej elastycznego unijnego budżetu. UE musi ponownie stać się synonimem innowacyjności i konkurencyjności
Nowy komisarz UE ds. budżetu, zwalczania nadużyć finansowych i administracji publicznej Piotr Serafin wskazuje, że budżet na kolejną perspektywę finansową UE powinien być bardziej elastyczny, by można było reagować w razie wystąpienia nieprzewidywalnych zdarzeń. W najbliższych miesiącach będą trwały konsultacje z państwami członkowskimi i Parlamentem Europejskim na temat priorytetowych obszarów na przyszłą siedmiolatkę.
Ochrona środowiska
Pozew przeciwko Skarbowi Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Może to wpłynąć na przyszłe regulacje
Fundacja ClientEarth w imieniu dwóch osób chorych na astmę pozwała właśnie Skarb Państwa za brak skutecznej walki ze smogiem. Po raz pierwszy w Polsce sąd będzie musiał zbadać, czy istnieje bezpośredni związek między zanieczyszczeniem powietrza a poważnymi schorzeniami. To przełomowa sprawa, która może zmienić sposób egzekwowania prawa do życia i zdrowia.
Ochrona środowiska
Tylko co trzecia firma wdraża zasady zrównoważonego rozwoju. Mniejsze przedsiębiorstwa potrzebują wsparcia w tym procesie
Zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszym elementem działalności firm produkcyjnych w Polsce – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BASF Polska. Pomimo wysokiego poziomu takich deklaracji jedynie 10 proc. przedsiębiorstw ma już wdrożoną strategię w tym obszarze. Wiele podmiotów, zwłaszcza mniejszych, nie widzi korzyści z tym związanych. Aby wspierać firmy w transformacji ku zrównoważonemu rozwojowi, BASF Polska prowadzi program „Razem dla Planety”, który promuje i nagradza ekologiczne rozwiązania oraz zachęca do dzielenia się doświadczeniami w tym obszarze.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.