Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce!
- Rusza czwarta edycja obywatelskiej akcji Wspólny Las. Tegoroczny motyw przewodni inicjatywy to Lasy i Klimat.
- Spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne, dyskusja z udziałem prof. Szymona Malinowskiego, Anny Sierpińskiej, Daniela Petryczkiewicza i Pauliny Górskiej – tak obchodzić będziemy w całej Polsce tegoroczną edycję Wspólnego Lasu.
- Akcji towarzyszy zbiórka podpisów pod petycją o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
4. edycja projektu Wspólny Las rusza już 23 i 24 marca. Jej celem jest budowanie świadomości roli lasów dla ochrony klimatu i bioróżnorodności oraz łączenie ludzi we wspólnym celu działania na rzecz ekosystemów leśnych. W ramach tej oddolnej, społecznej inicjatywy, w całej Polsce odbędzie się ponad 50 wydarzeń społeczno-edukacyjnych, w tym spacerów, wycieczek rowerowych, zabaw terenowych i prelekcji. Akcji towarzyszy petycja w obronie drzew o wymiarach pomnikowych.
Luźna, rodzinna konwencja, ale sprawy ważne!
Wspólny Las to kolektywna wolontariacka inicjatywa osób z całej Polski, które łączy miłość do lasów oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony i zachowania. Tegoroczne hasło akcji: to “Lasy i klimat”.
„Chcemy, poprzez udział w organizowanych wydarzeniach, budować świadomość tego, że nie ma dobrego, bezpiecznego, stabilnego klimatu bez lasów, szczególnie tych starych. Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że zachowanie i ochrona ekosystemów leśnych są kluczowe w spowolnieniu zmian klimatu, a także przystosowaniu człowieka do skutków tych zmian, których już doświadczamy” – mówi Monika Stasiak, jedna z organizatorek akcji.
W tym roku można będzie zatem bezpłatnie wziąć udział w kilkudziesięciu wspólnych spacerach i zabawach terenowych, wycieczkach rowerowych, plenerach fotograficznych. W ich trakcie zaś posłuchać fascynujących opowieści lokalnych przewodników i przyrodniczek o leśnym życiu oraz roli najstarszych drzew
w utrzymywaniu równowagi klimatycznej i ekologicznej. Do akcji można dołączać, zgłaszając swoje wydarzenie do piątku 22 marca przez stronę www.wspolnylas.pl.
Tak jak przy pozostałych edycjach, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego - Gniazdo odbędzie się też dyskusja ekspercka związana z hasłem przewodnim. Tym razem wezmą w niej udział: prof. Szymon Malinowski, Anna Sierpińska, Daniel Petryczkiewicz i Paulina Górska (moderatorka). Wydarzenie będzie transmitowane online.
“Zależy nam na tym, aby w ramach Wspólnego Lasu łączyć spędzanie czasu w przyrodzie w gronie krewnych i przyjaciół z opartą na danych naukowych wiedzą o roli ekosystemów leśnych i o najważniejszych wyzwaniach w ich ochronie. Lasy łączą nie tylko metaforycznie. Poprzez swoją rolę dla zachowania bioróżnorodności, klimatu, zasobów wodnych, są warunkiem naszego gatunkowego przetrwania” - mówi Anna Treit, inicjatorka akcji.
Mapa wydarzeń
Pełna lista wydarzeń w ramach inicjatywy Wspólny Las 2024 dostępna jest na stronie: https://wspolnylas.pl/. Za jej pośrednictwem można znaleźć aktywności prowadzone najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Do 22 marca można także zgłaszać za pośrednictwem strony własne inicjatywy.
Petycja w obronie drzew pomnikowych!
Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, organizatorzy zbierają podpisy pod apelem o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
„Stare drzewa są nie tylko świadkami historii, ale także nieocenionymi strażnikami bioróżnorodności i naszym naturalnym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu. Ich ochrona to krok w stronę zachowania zdrowego, zrównoważonego ekosystemu dla przyszłych pokoleń” – dodaje organizator akcji, Marcin Mystkowski.
Petycję, opublikowaną pod adresem: https://www.petycjeonline.com/moratorium_na_wycink_drzew_o_wymiarach_pomnikowych, można już podpisywać.
Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, środowiska ekologów i przyrodników leśnych przypominają o swoich postulatach dotyczących przyszłości lasów oraz reformy gospodarki leśnej. Ich pełna lista opublikowana jest również na stronie https://wspolnylas.pl/.
***
Więcej informacji:
Anna Treit, tel. 888 272 287
Marcin Mystkowski, tel. 603 219 664
Monika Stasiak, tel. 516 827 053
Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.