Komunikaty PR

Wspólny Las 2024: dziesiątki leśnych wydarzeń w całej Polsce!

2024-03-20  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania komunikat ( 0.23 MB )
  • Rusza czwarta edycja obywatelskiej akcji Wspólny Las. Tegoroczny motyw przewodni inicjatywy to Lasy i Klimat.
  • Spacery z przyrodnikami, wycieczki rowerowe, leśne kąpiele, plenery fotograficzne, dyskusja z udziałem prof. Szymona Malinowskiego, Anny Sierpińskiej, Daniela Petryczkiewicza i Pauliny Górskiej – tak obchodzić będziemy w całej Polsce tegoroczną edycję Wspólnego Lasu.
  • Akcji towarzyszy zbiórka podpisów pod petycją o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

 

4. edycja projektu Wspólny Las rusza już 23 i 24 marca.  Jej celem jest budowanie świadomości roli lasów dla ochrony klimatu i bioróżnorodności oraz łączenie ludzi we wspólnym celu działania na rzecz ekosystemów leśnych. W ramach tej oddolnej, społecznej inicjatywy, w całej Polsce odbędzie się ponad 50 wydarzeń społeczno-edukacyjnych, w tym spacerów, wycieczek rowerowych, zabaw terenowych i prelekcji. Akcji towarzyszy petycja w obronie drzew o wymiarach pomnikowych.

Luźna, rodzinna konwencja, ale sprawy ważne!

Wspólny Las to kolektywna wolontariacka inicjatywa osób z całej Polski, które łączy miłość do lasów oraz zrozumienie potrzeby ich ochrony i zachowania. Tegoroczne hasło akcji: to “Lasy i klimat”.

„Chcemy, poprzez udział w organizowanych wydarzeniach, budować świadomość tego, że nie ma dobrego, bezpiecznego, stabilnego klimatu bez lasów, szczególnie tych starych. Wciąż zbyt mało mówi się o tym, że zachowanie i ochrona ekosystemów leśnych są kluczowe w spowolnieniu zmian klimatu, a także przystosowaniu człowieka do skutków tych zmian, których już doświadczamy” – mówi Monika Stasiak, jedna z organizatorek akcji.

W tym roku można będzie zatem bezpłatnie wziąć udział w kilkudziesięciu wspólnych spacerach i zabawach terenowych, wycieczkach rowerowych, plenerach fotograficznych. W ich trakcie zaś posłuchać fascynujących opowieści lokalnych przewodników i przyrodniczek o leśnym życiu oraz roli najstarszych drzew 

w utrzymywaniu równowagi klimatycznej i ekologicznej. Do akcji można dołączać, zgłaszając swoje wydarzenie do piątku 22 marca przez stronę www.wspolnylas.pl.

Tak jak przy pozostałych edycjach, w warszawskim Centrum Aktywizmu Klimatycznego - Gniazdo odbędzie się też dyskusja ekspercka związana z hasłem przewodnim. Tym razem wezmą w niej udział: prof. Szymon Malinowski, Anna Sierpińska, Daniel Petryczkiewicz i Paulina Górska (moderatorka). Wydarzenie będzie transmitowane online.

“Zależy nam na tym, aby w ramach Wspólnego Lasu łączyć spędzanie czasu w przyrodzie w gronie krewnych i przyjaciół z opartą na danych naukowych wiedzą o roli ekosystemów leśnych i o najważniejszych wyzwaniach w ich ochronie. Lasy łączą nie tylko metaforycznie. Poprzez swoją rolę dla zachowania bioróżnorodności, klimatu, zasobów wodnych, są warunkiem naszego gatunkowego przetrwania” - mówi Anna Treit, inicjatorka akcji.

Mapa wydarzeń 

Pełna lista wydarzeń w ramach inicjatywy Wspólny Las 2024 dostępna jest na stronie: https://wspolnylas.pl/. Za jej pośrednictwem można znaleźć aktywności prowadzone najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Do 22 marca można także zgłaszać za pośrednictwem strony własne inicjatywy.

Petycja w obronie drzew pomnikowych!

Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, organizatorzy zbierają podpisy pod apelem o bezterminowe zatrzymanie wycinki drzew o wymiarach pomnikowych w lasach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

„Stare drzewa są nie tylko świadkami historii, ale także nieocenionymi strażnikami bioróżnorodności i naszym naturalnym sojusznikiem w walce ze zmianami klimatu. Ich ochrona to krok w stronę zachowania zdrowego, zrównoważonego ekosystemu dla przyszłych pokoleń” – dodaje organizator akcji, Marcin Mystkowski. 

Petycję, opublikowaną pod adresem: https://www.petycjeonline.com/moratorium_na_wycink_drzew_o_wymiarach_pomnikowych, można już podpisywać.

Przy okazji tegorocznej akcji Wspólny Las, środowiska ekologów i przyrodników leśnych przypominają o swoich postulatach dotyczących przyszłości lasów oraz reformy gospodarki leśnej. Ich pełna lista opublikowana jest również na stronie https://wspolnylas.pl/.

 

***

Więcej informacji:

Anna Treit, tel. 888 272 287

Marcin Mystkowski, tel. 603 219 664

Monika Stasiak, tel. 516 827 053

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ekologia Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej Biuro prasowe
2025-01-21 | 06:00

Amazon 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej

Zgodnie z danymi Bloomberg NEF, Amazon jest 5. rok z rzędu największym na świecie korporacyjnym nabywcą energii odnawialnej, Globalny lider e-commerce i jedna
Ekologia Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów
2024-12-16 | 01:00

Hydrodynamiczne generatory kawitacyjne: przełom w oczyszczaniu rurociągów

Osady w rurociągach to cichy wróg przemysłu: zwiększają zużycie energii, generują koszty i mogą prowadzić do przestojów w produkcji. Czy jest sposób, by skutecznie
Ekologia Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne
2024-11-20 | 13:07

Kolorowe butelki są większym źródłem mikroplastiku, niż białe lub czarne

Plastikowe butelki jednorazowe mogą być źródłem szkodliwego mikroplastiku, a z badań wynika, że te kolorowe – zielone, niebieskie czy czerwone – mogą być jego jeszcze

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.