Wielkopolanie rezerwują mieszkania, deweloperzy budują
W związku ze spodziewanym programem „Mieszkanie Na Start”, eksperci prognozują, że może zabraknąć mieszkań na sprzedaż, a z pewnością takich w najbardziej pożądanych powierzchniach. Klienci chcą mieć większy wybór, dlatego już teraz rezerwują lokale. Także tym razem wiedzie prym rynek pierwotny, a deweloperzy realizują kolejne inwestycje. Gdzie w Poznaniu i okolicach warto zamieszkać?
Od lat firmą godną zaufania, zdobywającą liczne nagrody oraz wyróżnienia na rynku deweloperskim jest EBF Development. Zielonogórska spółka prowadzi na terenie Poznania aktualnie 3 inwestycje mieszkaniowe. Najnowsza z nich to popularna dzielnica Grunwald. Przy ulicy Wieruszowskiej, w pierwszym etapie osiedla Grunwald Park powstaną 2 segmenty wielorodzinne. Łącznie 147 mieszkań o powierzchniach od 26 do 84 mkw. Na osiedlu pojawi się m.in. instalacja fotowoltaiczna zasilającą części wspólne, stacja ładowania samochodów elektrycznych czy rowerownia. Obecnie trwają tu prace fundamentowe oraz te, związane z budową hali garażowej. Planowane zakończenie realizacji I etapu to grudzień 2025 roku. Wcześniej, jeszcze w tym roku gotowy będzie budynek wielorodzinny nr 10 na osiedlu Reduta Nowe Podolany. Nowym mieszkańcom przekazane zostanie 95 mieszkań o powierzchni od 29 do 74 mkw. Z kolei na Wildzie już w najbliższych tygodniach rozpoczną się odbiory mieszkań w ramach projektu Apartamenty Bergera.
Klienci poszukujący domu, zamiast mieszkania z pewnością zwrócą się w kierunku zachodnim. W tej części Poznania, a konkretnie przy ul. Golęczewskiej blisko Jeziora Strzeszyńskiego i Kierskiego powstaje kameralne Osiedle Przy Jeziorach. W zakończonych do tej pory etapach zrealizowano 44 lokale w ramach 22 domów w zabudowie bliźniaczej. W ostatnim czasie deweloper More Place wprowadził do sprzedaży osiem kolejnych domów. Ich powierzchnia wynosi 110,44 lub 111,74 mkw. Jeden budynek ma wykonany parter, a w drugim na ukończeniu są ściany piętra. Budowlańcy przygotowują się do położenia dachu.
Poszukując domu w granicach Poznania, warto spojrzeć też w stronę poznańskich Szacht. To właśnie tam deweloper Sky Investments rozpoczął realizację Zielonego Świerczewa. W ramach tego unikatowego konceptu do sprzedaży trafiły domy o powierzchni 114,92 i 121,92 mkw., w cena od 10 950 zł brutto/ mkw. Każdy dom będzie wzbogacony o przynależny ogród o powierzchni od 42 do 281 mkw., co znacznie wpływa na atrakcyjność. Takiej zielonej przestrzeni każdy nabywca poszukuje, zwłaszcza sezonie wiosenno-letnim.
Spółka Nowa Murowana z dwoma projektami
Pod Poznaniem znaczną renomę zyskała spółka Nowa Murowana, aktualnie realizująca dwa projekty mieszkaniowe. W ramach inwestycji Nowa Murowana powstaje kolejny budynek wielorodzinny, a w nim 14 lokali mieszkalnych o powierzchni od 46 do 79 mkw. - Mamy już gotowy strop 2-drugiej kondygnacji w budynku wielorodzinnym – informuje Patrycja Waligóra z biura sprzedaży mieszkań. Jeszcze mocniej zaawansowana jest budowa osiedla Nowe Szczytniki. Przy ulicy Choinkowej powstanie 12 dwupoziomowych mieszkań, z ogrodami. Deweloper w ostatnim czasie zamknął stan surowy, teraz czas na elewacje.
W podpoznańskim Błażejewie KM Building realizuje V etap inwestycji Rodzinny Zakątek. Deweloper proponuje domy w zabudowie szeregowej o metrażu 74 i 92 mkw. i cenie odpowiednio 465 i 550 tysięcy złotych. Część domów jest już gotowa, a w pozostałych trwają prace wykończeniowe. - Klientów zapraszamy do biura zlokalizowanego na terenie inwestycji. Prezentujemy zarówno mniejszy jak i większy dom. To doskonała okazja do zapoznania się z jakością wykonania, układem pomieszczeń, czy nawet pierwszych przymiarek do ich aranżacji. - wskazuje Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building. Rodzinny Zakątek to domy o podwyższonym standardzie deweloperskim. W cenie nieruchomości dostępne są m.in. trzyszybowe okna, skrzynki i prowadnice rolet zewnętrznych, okablowanie alarmowe, ogrzewanie podłogowe, taras, wejście i chodniki wykonane z kostki brukowej, opłotowanie ogrodu. Domy są przygotowane pod instalację systemu fotowoltaicznego i systemu indywidualnego sterowania ogrzewaniem. Położenie osiedla to z kolei gwarancja spokoju, nieograniczonego dostępu do terenów zielonych oraz sprawny dojazd do Poznania.
Pozytywne ożywienie dostrzegają nie tylko przedstawiciele firm deweloperskich i klienci, ale także statystycy. Główny Urząd Statystyczny dosłownie kilka dni temu opublikował kwartalny raport „Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-marzec 2024 roku”. Z przygotowanego zestawienia możemy się dowiedzieć, że marzec był o wiele lepszy od lutego, czyli widać tendencję wzrostową na rynku. - W porównaniu do poprzedniego miesiąca, wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytkowania (o 11,8%), liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym (o 26,8%) oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto (o 15,8%) – czytamy w raporcie opublikowanym na oficjalnej stronie GUS. Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest zgranie tych nowych działań ze zwiększonym popytem. O tym, że do biur sprzedaży firm deweloperskich zgłasza się coraz więcej chętnych, nikogo nie trzeba przekonywać. - Widać wśród klientów sporą mobilizację, by starać się o własne cztery kąty teraz. Nie jest tajemnicą, że spodziewany program mieszkaniowy „Na start” może oznaczać podwyżki, ale też mniejszy wybór mieszkań. A przy tak poważnym zobowiązaniu każdy chce wybrać dokładnie takie mieszkanie, o jakim marzył, a nie takie, które jeszcze jest w sprzedaży. Zawierając umowę deweloperską, nabywca ma gwarancję niezmienności ceny – podsumowuje Patrycja Waligóra z biura sprzedaży inwestycji Nowa Murowana i Nowe Szczytniki.
Bajkowy Dopiewiec przed konkurencją
I etap osiedla Junique z pozwoleniem na użytkowanie
Trust Investment rewolucjonizuje standard mieszkalnictwa w Kielcach
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Problemy społeczne
Dane satelitarne będą częściej pomagać w walce z żywiołami w Polsce. Nowy system testowany był w czasie wrześniowej powodzi
Światowa Organizacja Meteorologiczna podaje, że w ciągu ostatnich 50 lat pięciokrotnie zwiększyła się liczba katastrof naturalnych na świecie. Jednocześnie nowe możliwości w zakresie wczesnego ostrzegania i zarządzania kryzysowego pozwoliły ograniczyć liczbę ofiar trzykrotnie. Coraz częściej pomagają w tym dane satelitarne, czego przykładem było wykorzystanie nowego systemu Poland’s Civil Security Hub w trakcie wrześniowej powodzi na południowym zachodzie kraju.
Firma
Rośnie rola pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych. Firmy chętniej korzystają z ekspertów zewnętrznych
Szanse i zagrożenia związane z nowymi technologiami, w szczególności rozwój sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz zrównoważonego rozwoju i zmienność geopolityczna – to te tematy zyskują na znaczeniu na agendzie zarządów oraz rad nadzorczych działających w Europie spółek giełdowych. Jak wskazuje Raport Board Monitor Europe 2024, rola tych organów w firmach rośnie. Podobnie jak zaangażowanie pracowników w podejmowaniu decyzji zarządczych.
Zdrowie
Ochrona zdrowia w Polsce ma być bardziej oparta na jakości. Obowiązująca od roku ustawa zostanie zmieniona
Od października placówki ochrony zdrowia mogą się ubiegać o akredytację na nowych zasadach. Nowe standardy zostały określone we wrześniowym obwieszczeniu resortu zdrowia i dotyczą m.in. kontroli zakażeń, sposobu postępowania z pacjentem w stanach nagłych czy opinii pacjentów z okresu hospitalizacji. Standardy akredytacyjne to uzupełnienie obowiązującej od stycznia br. ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która jest istotna dla całego systemu, jednak zdaniem resortu zdrowia wymaga poprawek.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.