Komunikaty PR

Wiedza z internetu? Może być pożyteczna!

2020-12-10  |  12:00
Biuro prasowe

Czy Polacy czerpią wiedzę wyłącznie z sieci? Jak rozróżnić wartościowe treści od tych zaśmiecających mózg? O czym mówi się teraz w naukowym świecie? Co nowego czeka nas w grudniu na polskiej stronie z naukowymi materiałami VOD, Platforma Nauki?

Edukacja w sieci

2020 rok stał się przełomowy jeśli chodzi o edukację zdalną. Zarówno studenci jak i uczniowie oraz oczywiście edukatorzy musieli bardzo szybko przenieść naukę do internetu, co wcale nie było proste. Lockdown i ograniczone możliwości aktywności poza domem sprawiły, że wiele osób zapragnęło rozwijać się i poszerzać swoją wiedzę przez komputer. Popularne stały się wizyty online w muzeach, czy bezpłatne kursy na różne tematy np. historia sztuki, czy mindfulness. Czy jest to dobry sposób na przyswajanie wiadomości?

- Nie ma się co oszukiwać, na przestrzeni ostatnich 20 lat poszukiwanie źródeł wiedzy przeniosło się do internetu. Niewielu z nas korzysta z encyklopedii w postaci książki, praktycznie wszystko googlujemy. Sztuką jest jednak korzystać z takich treści, kursów, filmów, stron, które oferują nam prawdziwą i przydatną wiedzę dostarczoną w ciekawy sposób i najlepiej bezpłatnie. Na You Tube istnieje wiele kanałów z ciekawostkami, ale nie wszystkie wnoszą w nasze życie potrzebną wiedzę, często jest to bardziej rozrywka. My w Platformie Nauki postanowiliśmy dostarczać informacje, którymi można potem pochwalić się w towarzystwie, bo są one przydatne i naprawdę interesujące, a wzbogacenie się w taką wiedzę jest dla nas po prostu pożyteczne. I tak widzowie na życzenie mogą dowiedzieć się czym obecnie zajmuje się nauka, ale także wartościowych informacji z historii, zwłaszcza tej, gdzie zaangażowani byli polscy naukowcy. Użytkownik sam wybiera co chce oglądać i kiedy, oczywiście bez żadnych kosztów – mówi mgr Marcin Lewandowski, twórca Platformy Nauki.

Czego można dowiedzieć się w grudniu?

Na koniec roku Platforma Nauki zaprasza na nowe filmy:

Seria „Made in Poland”

Blender – urządzenie tak popularne, że zagościło na stałe w naszych kuchniach. Kiedyś znane było jednak jedynie w Ameryce, a stworzył je... oczywiście Polak! Odcinek o tym wynalazku można już oglądać na Platformie Nauki. 18 grudnia, twórcy zapraszają do zapoznania się z historią makijażu, a w zasadzie jednego z najbardziej znanych twórców kosmetyków, Maksymiliana Faktorowicza, którego firmę cały świat zna pod nazwą MAX FACTOR.

Seria podcastów „Co słychać w nauce?”

O największych naukowych dyskusjach jakie obecnie się toczą na świecie w podcastach „Co słychać w nauce” opowie dr inż. Cezary Mazurek, który przybliży działania Poznańskiego Centrum Superkomputerowo - Sieciowego (9.12). O tym jak Ministerstwo wspiera naukę opowie Dyrektor Biura Programów i Przedsięwzięć Ministra Piotr Ziółkowski (23.12).

Seria „Czym jest”

Użytkownicy dowiedzą się o nowych, ważnych pojęciach pojawiających się w nauce, których nie wypada nie znać! Platforma Nauki zaprasza na nowy odcinek w każdy poniedziałek grudnia. Dowiemy się czym są „Nauki Dedukcyjne” (7.12), „Nauki Indukcyjne” (14.12), poznamy historię i zakres działań Państwowej Akademii Nauk i Państwowej Akademii Umiejętności (21.12) oraz przybliżony zostanie nam „Stopień doktora” (28.12). Z czym wiążę się jego uzyskanie?

Seria „Historia Polskiej Nauki”

Czy wiesz, że to właśnie Polacy stoją za tymi wynalazkami ratującymi życie? Kamizelkę kuloodporną wymyślił... polski zakonnik Kazimierz Żegleń, kto ją udoskonalił i zajął się produkcją? I jak doszło do wynalezienia wykrywacza min? Tego już teraz można dowiedzieć się z Platformy Nauki. O Mikołaju Koperniku widzowie dowiedzą się z odcinka, który na platformie pojawi się 16 grudnia. 30 grudnia twórcy zapraszają do zapoznania się z historią Komisji Edukacji Narodowej i Towarzystwa Ksiąg Elementarnych.

Platforma Nauki jest finansowana w ramach umowy nr SONP/SN/466713/2020 ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczonych na działalność w ramach Społecznej Odpowiedzialności Nauki.

Kontakt dla mediów: Aleksandra Karwacka, 669-507-492, e-mail: a.karwacka@agencjafaceit.pl

Platforma Nauki: projekt udostepniający użytkownikom treści video i audio (podcasty) dotyczące zagadnień naukowych. Materiały realizowane są w kilku seriach, każdą z nich charakteryzuje zupełnie inny format, ton w jakim jest produkowana i poruszane zagadnienie.

www.platformanauki.pl

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Technologie Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25 Biuro prasowe
2025-05-13 | 14:45

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25

Emitel ponownie został Partnerem Technologicznym konferencji Impact’25 – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych nowoczesnym technologiom, gospodarce
Technologie Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?
2025-04-29 | 10:00

Polki najbardziej przedsiębiorczymi kobietami w Unii Europejskiej. Jak w biznesie może pomóc im AI?

Udział kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce wynosi 43 % i jest to drugi najwyższy wynik w Europie (wyżej jest jedynie Łotwa – 46%).* Polki od lat udowadniają,
Technologie Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?
2025-04-17 | 07:00

Trendy w branży elektrotechnicznej – jakie rozwiązania dominują na rynku?

Branża elektrotechniczna dynamicznie się rozwija, dostosowując do rosnących wymagań użytkowników oraz wyzwań związanych z efektywnością energetyczną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Medycyna

Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.

Infrastruktura

Energia słoneczna wyprzedziła węgiel jako źródło energii w UE. Tempo dalszego rozwoju zależy od inwestycji w system i sieć

Zgodnie z założeniami strategii planu REPowerEU do 2030 roku na terenie państw członkowskich ma zostać zainstalowanych niemal 600 GW mocy fotowoltaiki słonecznej. Organizacje takie jak SolarPower Europe walczą o to, aby do tego czasu fotowoltaika stała się głównym źródłem energii elektrycznej. O ile w ostatnich latach odnotowano dynamiczne tempo wzrostu produkcji energii słonecznej, o tyle w kolejnych latach na drodze do realizacji planu może stanąć nienadążająca za tempem rozwoju infrastruktura.

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.