We Wrocławiu powstało przełomowe rozwiązanie do walki z koronawirusem
PR Expert
Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl
Inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec skonstruowali innowacyjnego robota do szybkiego, skutecznego i bezpiecznego likwidowania niebezpiecznych drobnoustrojów. Testy dobiegły końca, a robot już pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Sprawdza się znakomicie i może być stosowany także w innych placówkach medycznych, fabrykach, hotelach, centrach handlowych lub biurach.
Od kilkunastu lat inżynierowie z wrocławskiej firmy ControlTec, największego niezależnego integratora systemów automatyki w Polsce, tworzą nowoczesne rozwiązania w branżach automatyki i elektryki. Najnowszym owocem ich pracy jest innowacyjny robot mobilny, który szybko, skutecznie i bezpiecznie dekontaminuje pomieszczenia z bakterii i wirusów – w tym koronawirusa SARS-CoV-2.
– Zareagowaliśmy na pilną potrzebę, którą stworzyła pandemia. Wykorzystaliśmy przy tym naszą techniczną wiedzę i doświadczenie. Zrobiliśmy to, aby pomóc służbie zdrowia w walce z koronawirusem, ale nasz robot może przysłużyć się wielu innym instytucjom oraz firmom
– mówi Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel firmy ControlTec.
W czasie pandemii placówki medyczne zmagają się z poważnym problemem z dekontaminacją. Używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażania się na światło ultrafioletowe. Służba zdrowia potrzebuje innego rozwiązania. – W trakcie rozmowy z głównym epidemiologiem ze szpitala zakaźnego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu ustaliliśmy, że szpitalowi do dezynfekowania pomieszczeń przydałby się mobilny i zdalnie obsługiwany robot wyposażony w lampy UV-C – wspomina Grzegorz Góral. – Wcześniej konstruowaliśmy innego robota, do fabryki silników dużego koncernu samochodowego. Wirus przerwał ten projekt. Postanowiliśmy więc pomóc w walce z COVID i niejako wyrównać rachunki z wirusem – dodaje.
Po uzyskaniu niezbędnych informacji, inżynierowie z wrocławskiej firmy przystąpili do pracy. Pięcioosobowy zespół w dwa miesiące skonstruował zdalnie obsługiwany system 16 lamp i zintegrował go z jeżdżącą platformą. Opracował do tego autorskie oprogramowanie sterujące.
Wrocławski szpital pierwszy w Polsce
Po fazie testów technicznych na Politechnice Wrocławskiej i badań mikrobiologicznych w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu, autonomiczny Robot UV‑C ControlTec jest gotowy do pracy. Uzyskał wszystkie wymagane atesty i pozwolenia. Teraz pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, gdzie dezynfekuje pomieszczenia i korytarze w dziale diagnostyki obrazowej.
– Ze względu na to, iż wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19, w sposób oczywisty podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, a urządzenie pracuje zdalnie w czasie wolnym od pracy z pacjentami. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń. Robot sprawdza się bez zarzutu, jest według nas bardzo skuteczny – ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego. Szpital przy ul. Koszarowej we Wrocławiu, zarządzany od ponad 20 lat przez dyrektora Janusza Jerzaka, korzysta z takiego robota jako pierwszy w Polsce.
Liczne badania laboratoryjne potwierdzają, że promieniowanie UV typu C unieszkodliwia SARS-CoV-2 w ciągu kilkunastu sekund, a w ciągu kilku minut całkowicie go likwiduje. Bakterie także nie mają szans, czego dowodzą badania mikrobiologiczne. – Robot to efekt współpracy technologii i medycyny. Urządzenie ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to skuteczność, łatwość obsługi, pełna autonomiczność i możliwość zdalnego zarządzania – wymienia Grzegorz Góral z ControlTec.
Człowiek pozostaje bezpieczny
Obsługa zdalna (przez aplikację lub stronę internetową) to przede wszystkim bezpieczeństwo. Personel nie musi przebywać w skażonym pomieszczeniu podczas dekontaminacji, tym samym nie naraża się na działanie promieniowania. Zaprogramowany robot jest samodzielny. Wystarczy otworzyć mu drzwi do skażonego pomieszczenia. Będąc w środku uruchomi lampy, zdezynfekuje wnętrze i powiadomi o wykonaniu misji. Z pomieszczenia można korzystać od razu po dezynfekcji. W godzinę upora się z nawet 5 pokojami o wielkości 40 mkw.
Robot nie wymaga ciągłej obsługi, potrafi zapamiętać mapy i trasy przejazdu. Serwer sterowania pozwala na pracę floty robotów w danym miejscu. – Dostaliśmy robota zaprogramowanego i gotowego do samodzielnej pracy. Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą, ponieważ nas interesuje czystość epidemiologiczna pomieszczeń i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu – podkreśla Magdalena Śliwińska.
– Robot jest prosty w użytkowaniu i przyjazny w obsłudze. Jest rewelacyjny jeżeli chodzi o bezawaryjność, bezpieczeństwo, czas pracy i jej organizację – wylicza.
Robot sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach i na korytarzach szpitalnych bez obecności personelu i pacjentów. – Można wykorzystywać go do szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie – wymienia Grzegorz Góral z ControlTec.
Robot UV-C ControlTec posiada deklaracje zgodności WE i znak CE. Spełnienie normatyw unijnych jest jego przewagą nad podobnymi urządzeniami produkowanymi w USA. Skuteczność i żywotność lamp UV jest potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych.
Nowy system wykrywania i sygnalizacji pożaru w Data Centre w Warszawie
Chatbot AI w kuchni – rewolucyjne narzędzie od Maspex na Uwielbiam.pl
5 najczęstszych mitów o pracy w IT. Sprawdź, jak jest naprawdę!
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Ochrona środowiska
Zdjęcia satelitarne dobrym źródłem wiedzy o zmianach klimatycznych. Ich zaletami są ujęcie dużego obszaru i regularność dokumentowania
Szczegółowe raportowanie zachodzących przez ostatnie pół wieku zmian klimatycznych i przewidywanie tego, jak warunki życia na Ziemi będą się zmieniały w najbliższych dekadach, stało się możliwe dzięki zdjęciom dostarczanym przez satelity. Z punktu obserwacyjnego, jakim jest orbita okołoziemska, od 1972 roku uzyskuje się dane dotyczące dużych powierzchni. Dzięki nim naukowcy wiedzą m.in. to, że za około pięć lat średnia temperatura regularnie zacznie przekraczać punkt ocieplenia 1,5 stopnia i potrafią wywnioskować, jak wpłynie to na poziom wód w morzach.
IT i technologie
W Krakowie powstało centrum operacyjne cyberbezpieczeństwa. Sektor małych i średnich firm zyska dostęp do specjalistycznych usług [DEPESZA]
Security Operations Center, które zostało uruchomione w ramach Centrum Technologicznego Hitachi w Krakowie, ma zapewnić firmom dostęp do usług specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, bez konieczności tworzenia własnych działów IT. Dla przedsiębiorstw outsourcing tego typu zadań jest rozwiązaniem, które pozwala uniknąć wysokich nakładów inwestycyjnych, zabezpieczyć się przed coraz intensywniejszymi atakami hakerów, a także sprostać wymogom legislacyjnym.
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.